Obec chce koupit hotel v Krkonoších za 25 milionů

a7
Zastupitelstvo bude v pondělí rozhodovat o záměru nákupu hotelu Alfonska v Krkonoších. Návrh na zakoupení horského objektu předkládá zastupitelstvu Petr Richtrmoc (Pro Nelahozeves). Předběžně sjednaná cena činí 25 milionů korun včetně provize realitní kanceláři.

Zastupitel hledal vhodnou nemovitost ke koupi už od jara společně s místostarostou Zdeňkem Schneiderem (Pro Nelahozeves), za půl roku absolvovali celkem šest prohlídek. Záměr koupě hotelu má podporu starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) a podle všeho i dalších zastupitelů.

Vytipovaný hotel Alfonska se nachází ve vísce Štěpanická Lhota v Benecku (okres Semily) ve výšce 800 metrů nad mořem. V těsném sousedství je červená sjezdovka Kejnos o délce 850 metrů, obsluhovaná čtyřsedačkovou lanovkou. U nástupiště lanovky je venkovní posezení s občerstvením, které patří k hotelu. V širším okolí je několik dalších sjezdovek.

K hotelu patří též moderní multifunkční hřiště s umělým travnatým povrchem. „To mohou využívat i naši mladí sportovci jak při soustředění, tak naše školy a školky v přírodě. Podzim určitě využije i náš klub seniorů,“ vysvětluje Petr Richtrmoc.

K hotelu dále patří dvě rozlehlá parkoviště a další pozemky o celkové výměře 2,3 hektaru. Dojezdová vzdálenost z Nelahozevsi je něco málo přes dvě hodiny.

a6
Celková ubytovací kapacita činí 90 lůžek, převážně ve dvoulůžkových pokojích s vlastními sociálními zařízeními. Ceny ubytování se v zimní sezóně pohybují okolo 800 Kč za lůžko a noc včetně snídaně. V přízemí se nachází restaurace s kapacitou 60 míst. Interiéry prošly poslední větší rekonstrukcí před patnácti lety.

V současné době hotel provozuje nájemník, který má podle Petra Richtrmoce zájem v činnosti pokračovat. Roční nájemné za budovu činí 1,5 milionu korun.

Nákup podpořil i obecní ekonom Peter Jaďuď, který investici do nemovitostí označil za jednu z nejbezpečnějších. „Navzdory současné situaci je investice do nemovitostí jednou z mála relevantních možností méně rizikového investování,“ vysvětluje ekonom. Návratnost investice do hotelu Alfonska odhadl Peter Jaďuď přibližně na 14 let.

Bude-li záměr schválen, bude se jednat o další z řady nákupů nemovitostí, které obec v poslední době realizovala díky vysokým příjmům ze skládky. Naposledy to byla část komerčního areálu v Zagarolské ulici za 5,7 milionu korun. „Já osobně dluhopisovým a podobným investicím neholduji. Preferuji hmotné věci a nemovitosti, které nacházejí uplatnění pro obec a naše občany,“ obhajuje nejnovější návrh na zakoupení hotelu Petr Richtrmoc. „Rekreační objekt by měl uplatnění v každém ročním období a zároveň jde o investici, která nebude ztrácet na hodnotě,“ podotýká zastupitel.

Peter Jaďuď dále poukazuje na sociální rozměr investice. „Rekreační zařízení by mohlo sloužit občanům obce za výhodnějších ekonomických podmínek. Objekt by také mohli využívat žáci obcí zřízených škol, senioři či sportovní spolky,“ uvedl ekonom.

O záměru bude jednat zastupitelstvo na zasedání v pondělí 14. prosince. V případě schválení záměru budou pokračovat jednání s prodejcem o ceně a dalších podmínkách prodeje. Zatím se jednáními podařilo vedení obce snížit cenu o necelé dva miliony korun oproti ceně uvedené v inzerci. Obec by si zároveň nechala zhotovit znalecký posudek. O objekt mají podle zastupitele údajně zájem další dva potenciální kupci, obec má však při jednáních výhodu možnosti okamžité platby bez sjednávání úvěru.

V současné době má obec na bankovních účtech více než 300 milionů korun. Poplatky ze skládky každoročně zvyšují příjmy rozpočtu o dalších 60–70 milionů korun.

(mm)

Turistika, Příjmy ze skládky, Hotel Alfonska

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

0 #8 Petr Richtrmoc 2021-01-14 22:02
Vážení spoluobčané,
rád bych zde také četl vyjádření těch z vás, kteří nás oslovují, že jde o dobrou věc pro nás všechny. Pro školy, rodiny s dětmi i seniory. Zvykli jsme si, že vzdělávací školení, školy, školky v přírodě, zájmové a sportovní soustředění s dětmi se řeší v pronajatých areálech, nebo na soukromých objektech trenérů atd...(jednou i kamarádsky na mé chalupě v Krkonoších) . V případě cestovních kanceláří pak rodiče při nepříznivé situaci přicházejí o peníze, jak se to bohužel stalo letos na poslední ŠVP.
Pro toto vše je záměr navržen. Směrodatné bude vaše vyjádření. Ať už na soc.sítích, nebo a to hlavně, na veřejném zastupitelstvu, 25.ledna. kde bude záměr projednávám.

,,Každý může na hory''
S pozdravem
Petr Richtrmoc
Zastupitel obce Nelahozeves
Citovat
0 #7 Jan Ryšavý 2021-01-06 11:33
Určitě se jedná o investici, obecně ne samozřejmě tak výhodnou, jak někteří, včetně tzv, obecního ekonoma sdělují, samozřejmě pokud se neví jak vhodně utratit obecní miliony Kč. Bohužel se mi nabízí i dojem, že se určité skupině hodí zainvestovat obecní peníze na možnost využití té nemovitosti za v podstatě vhodnou chalupu. Domnívám se, že by obec měla za ty peníze postupně skupovat vhodné objekty a pozemky v okolí obce a ty rozvíjet a ne si kupovat starost 2h jízdy autem daleko. Co takhle nadále řešit možnost získat ten areál bývalé PTZ nebo alespoň jeho část? Vůbec si např. nemyslím, že se to vše zejména nyní současnému majiteli objektu jako investice pro odstavené a nic nevydělávající kamiony vyplácí?
Citovat
+1 #6 Petr N 2020-12-29 20:35
Pokud je cena 25 mil a roční nájem 1,5 mil tak je návratnost 16 let pane hlavní ekonome a za 16 let budou potřeba minimálně 2 rekonstrukce... .
Citovat
+1 #5 Alena Pavlíčková 2020-12-23 22:36
Možná je to dnes výhodná investice, píšete že rekonstrukce byla provedena před 15 lety je to velká budova a náklady na provoz a opravy nebudou zrovna malé, zaplatí to provoz chaty.
Není lepší investovat do rozvoje školství aby děti nemuseli prosit o umístění na druhý stupni ZŠ. Dále senioři žádají město Kralupy o umístění v penzionu .
Citovat
+1 #4 P. Matoušek 2020-12-14 07:14
Opravdu je to výhodná investice
v době, kdy hotely bojují o přežití?
Nápad to není špatný, doba na realizaci ano.
Citovat
0 #3 Lubomír Čech 2020-12-14 06:52
Dobrý den,
za mne určitě dobrý nápad. Vidím možnost využití pro děti na školy v přírodě, různá sportovní soustředění nebo výhodnější "rekreace" pro obyvatele.
Určitě ano
Citovat
0 #2 Soňa Br. 2020-12-14 00:27
Cituji Pavla Margholdova:
Dobrý den, tato investice je určitě výhodná. Jen by mě zajímalo jestli se také myslí na jinou budoucnost obce. Jestli by také nestálo za úvahu investovat do 2stupně základní školy.


Dobrý den, věřte mi, že se to řeší. Cca před týdnem jsem se o tom bavila přímo s místostarostou a opravdu vyjednávají i o tomto. Bohužel některé věci jako jednání a kupování pozemků a nemovitostí na území obce, trvají déle. Dva roky trvalo vyjednávání např. s Lobkowiczi na směně pozemků, aby se tady mohly udělat chodníky a zastávky, plánované na příští roky.
Jsem členkou redakce zpravodaje a spravuju sociální sítě Infocentru a také jsem založila facebookovou skupinu Nelahozeves, kam se snažím dávat aktuality.
Citovat
0 #1 Pavla Margholdova 2020-12-13 18:06
Dobrý den, tato investice je určitě výhodná. Jen by mě zajímalo jestli se také myslí na jinou budoucnost obce. Jestli by také nestálo za úvahu investovat do 2stupně základní školy.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence