O přijetí do školy může rozhodnout pořadí přihlášky. Nepanikařte, prosí ředitelka rodiče

P1010854
Foto: Pavel Matoušek
Foto: Pavel Matoušek
Rodiče budoucích prvňáčků, kteří chtějí od školního roku 2015/2016 umístit své dítě do Základní školy Nelahozeves, mohou podávat přihlášky od středy 1. října. Neměli by otálet, protože nelze vyloučit, že zájemců bude více než volných míst. V takovém případě pravděpodobně rozhodne pořadí podání přihlášky. Je ale také možné, že na pořadí nedojde a budou přijety všechny děti - záleží na tom, kolik jich k zápisu opravdu přijde.

Škola může přijmout nejvýše 30 dětí, což je zákonný limit pro počet žáků v jedné třídě. Podle obecní matriky jich je ale v předškolním věku 35 – jedná se historicky o první případ, kdy by se mohlo do prvního ročníku přihlásit více dětí, než může škola přijmout. Dvě třídy se z kapacitních důvodů otevřít nemohou, takže pokud přijímacím řízení projde více než 30 dětí z Nelahozevsi, některé bude muset škola odmítnout. Obec jim pak bude muset najít jinou školu v okolí. Zda tato situace ale skutečně nastane, zatím není jisté, protože část dětí může dostat odklad nebo je rodiče sami přihlásí do jiné školy. Mezitím se naopak do obce mohou nastěhovat další děti a dále je třeba započítat děti, které dostaly odklad loni a letos tedy k zápisu přijdou znovu.

Podle ředitelky základní školy Věry Bavorové je v současné době v místní mateřské škole 31 dětí, které jsou v předškolním věku nebo dostaly loni odklad. Zbylé tedy buď chodí do jiných mateřských škol, nebo jsou doma s rodiči.

Hlavním kritériem pro přijetí dítěte bude pochopitelně trvalý pobyt v Nelahozevsi a úspěšné absolvování samotného přijímacího řízení. Škola dále zohlední individuální situaci rodiny – typicky případ, kdy již školu navštěvuje starší sourozenec. V krajním případě pak nastoupí poslední kritérium, kterým je pořadí odevzdání přihlášky. Kdo tedy přijde pozdě, může mít smůlu.

K zápisu v řádném termínu přichází děti narozené od 1. 9. 2008 do 31. 8. 2009.

Kritéria pro přijetí žáka do 1. ročníku:

  1. Zvládnutí přijímacího řízení
  2. Trvalé bydliště ve spádové oblasti školy
  3. Upřednostnění individuální situace (např. sourozenec dítěte již přijatého)
  4. Pořadí při podání přihlášky

Lze tedy očekávat, že část rodičů bude chtít podat přihlášku co nejdříve. Prvním možným dnem je středa 1. října, kdy se formulář přihlášky objeví na stránkách školy a v tištěné podobě bude možné si jej vyzvednout ve škole i ve školce. Vyplněnou a podepsanou přihlášku je pak třeba osobně předat přímo do rukou ředitelky školy, protože škola nemá žádnou administrativní pracovnici. První možnost bude 1. října po skončení vyučování od 12.15 do 16.00 hodin. “Prosíme, aby nebyla vyvolávána zbytečná panika a byl respektován režim a řád školy,” vyzývá rodiče Věra Bavorová.

Samotný zápis se pak uskuteční ve druhé polovině ledna. Přehled přijatých a nepřijatých dětí by měl být k dispozici nejpozději počátkem února.

pdf
Oficiální informace základní školy k zápisu na školní rok 2015/2016

O problému kapacity základní školy jsme psali v článku Základní škola má plno, příští rok bude možná odmítat děti.

(mm, kolejkom)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.