O dovážkovou službu není mezi seniory zájem. Pokračuje rušení akcí

P 20200329 180948
Liduprázdná Zagarolská ulice
Liduprázdná Zagarolská ulice
Nabídka Charity Kralupy nad Vltavou na bezplatný dovoz nákupů seniorům až do domácností se nesetkala s velkým ohlasem. Služby zatím v Nelahozevsi využila jediná seniorka. Právě senioři jsou přitom nejrizikovější skupinou při nakažení novým koronavirem, na nemoc COVID-19 způsobenou virem umírá v průměru každý třicátý člověk nad 60 let, od 70 let výše je smrtnost dokonce 8 %.

„Senioři si na nákupy chodí nadále sami,“ uvedla ředitelka Charity Barbora Kovářová. V dalších obcích na Kralupsku je to podle ní podobné. Charita seniorům nabídla dobrovolníky, kteří by jim dováželi potraviny, drogerii a léky (více zde). Leták s nabídkou obdrželi před týdnem všichni obyvatelé obce do schránek společně s novým číslem Nelahozeveského zpravodaje.

Počet lidí v Nelahozevsi nakažených koronavirem mezitím stoupnul na sedm. Jedná se ale o údaj z pondělka 23. března, který získal od hygienické stanice starosta Jakub Brynda. Podle hygieniků jde pouze o rodinné příslušníky tří již dříve nakažených obyvatel obce.

Médiím již hygienická stanice v současné době údaje za jednotlivé obce odmítá poskytovat a statistika je zveřejňována pouze na úrovni okresů – údaj z pátku pro okres Mělník je 23. Hygienici si stěžují na to, že zveřejňování počtů nakažených v menších obcích vede občas k tomu, že lidé začnou po nemocných sousedech pátrat, nezřídka úspěšně, a dotčení lidé jsou pak následně stigmatizováni například na Facebooku.

Starosta v současné době zajišťuje pro obyvatele 350 litrů dezinfekce. Každá domácnost by měla dostat půl litru. Nelahozeveští hasči již dezinfekcí pravidelně ošetřují stanoviště kontejnerů na tříděný odpad a prostory autobusových zastávek. Již dříve objednané respirátory zatím podle Jakuba Bryndy nedorazily.

Obec duchů

DSCF1829
Popíjení lahvového piva před samoobsluhou je v současné době zakázáno.
Popíjení lahvového piva před samoobsluhou je v současné době zakázáno.
Společenský a komunitní život v obci se v důsledku karanténních opatření prakticky zastavil. Zákaz volného pohybu po obci lidé vesměs dodržují, najdou se však i výjimky. Podle velitele hasičské jednotky Jana Gregora získal krizový štáb obce od občanů informaci, že v ulici Pod Strání byla spatřena skupina konverzujících seniorů bez roušek, jejichž nošení je v současné době povinné. Navíc je zakázáno setkávání více než dvou osob. Občas se také objevují případy popíjení lahvového piva před samoobsluhou v Kralupské ulici, což je v současné době též zakázáno. K vidění byla i skupinka mladíků hrajících fotbálek v lešanském parku na návsi.

Originálním způsobem vyřešil zákaz shromažďování komunitní spolek Lešanský sad, který pečuje o sad Višňovka v Lešanech. Zásah vlády přerušil probíhající budování smyslového chodníčku. Členové spolku se tedy dohodli, že tzv. bosou stezku (neb se po ní chodí bosky) dobudují izolovaně. V uplynulých dnech se tak naplnila většina polí různými druhy materiálů, aniž by se lidé z různých rodin setkali.

90611671 625231894721883 3046639453759078400 n
Nový smyslový chodníček na Višňovce | Fpto: Petra Tajčová
Nový smyslový chodníček na Višňovce | Fpto: Petra Tajčová
Sad Višňovka se stal pro řadu lidí, vedle Veltruského parku, Dvořákovy stezky či Hleďsebského lesa, za současného pěkného počasí vítaným útočištěm pro rodinné procházky, neboť pobyt v přírodě a parcích vládní restrikce umožňují.

Kalendář akcí se postupně vyprazdňuje

Po březnových akcích se mezitím začínají postupně rušit i akce plánované na duben. Zrušeno je hudební odpoledne pro seniory plánované na pondělí 30. března, jakož i představení kralupského divadelního spolku Scéna, který měl v kulturním domě vystoupit ve čtvrtek 2. dubna s konverzační komedií Central Park West.

Obec též zrušila jarní úklidovou brigádu, která měla proběhnout v sobotu 4. dubna. Náhradní termín má být oznámen po skončení karanténních opatření.

P 20190406 090036
Jarní úklidová brigáda se odkládá na neurčito.
Jarní úklidová brigáda se odkládá na neurčito.
Veltruský zámek zrušil veškeré plánované akce až do poloviny roku, počínaje dubnovým Mezinárodním dnem památek a konče červnovými Slavnostmi růží. Nejbližší akce, se kterou se zatím počítá, jsou tradiční srpnové Dožínky hraběte Chotka.

Ke zrušení směřují i jarní Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, které měly proběhnout 18. a 19. dubna. Zámek však zrušení akce zatím oficiálně nepotvrdil.

Rozhodnuto je již naopak o zrušení cykloplesu, který se měl uskutečnit v sobotu 25. dubna. Podle Tomáše Moravce z pořadatelského bike týmu MTB HANZ by lidé v současné situaci na ples stejně nepřišli, i kdyby byly do té doby současné restrikce uvolněny. „Lidé se budou bát a také řada z nich bude bez peněz,“ vysvětluje Tomáš Moravec.

Naopak pořadatelé tradičního Běhu veltruským parkem, který se má uskutečnit téhož dne jako zrušený cykloples, zatím akci nezrušili a vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet. Rozhodnuto v tuto chvíli není ani o pálení čarodějnic. Vládní činitelé již opatrně avizují, že po Velikonocích by mělo dojít k částečnému uvolnění opatření, podrobnosti ale zatím nejsou známy.

MERO zpřísňuje provoz

DSCF5026
Dispečerské pracoviště centrálního tankoviště ropy MERO
Dispečerské pracoviště centrálního tankoviště ropy MERO
Karanténní opatření se nevyhnula ani centrálnímu tankovišti ropy MERO v Podhořanech, kde pracují i nelahozeveští občané. Operátoři a dispečeři podniku od pátku přebývají trvale v areálu tankoviště, kde jim firma vybudovala improvizované ložnice. Na pracovišti se střídají ve dvanáctihodinových směnách. Dvakrát denně si musejí měřit teplotu. Po týdnu bude následovat důkladná dezinfekce prostor a na směnu nastoupí další tým. "Ropovody a dispečink patří mezi prvky kritické infrastruktury státu a zajištění přepravy ropy je jedním z klíčových poslání naší společnosti. Neradi bychom, aby řízení ropovodů bylo případnou nákazou ochromeno, proto jsme přistoupili k tomuto opatření," uvedl předseda představenstva MERO Jaroslav Kocián.

(mm)

Koronavirus

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence