Nové webové stránky přinášejí obci svobodu

2016 03.png
Nové webové stránky obce
Nové webové stránky obce
Obec Nelahozeves má od února nové webové stránky. Nový web postavený na otevřeném redakčním systému nahradil dosavadní webovou prezentaci, kterou obec používala deset let.

Nové webové stránky jsou postaveny na systému Wordpress – nejpopulárnějším redakčním systému na světě, na němž běží v současné době více než čtvrtina všech webových stránek. Samotný redakční systém je zdarma, jeho implementaci a přizpůsobení pro potřeby obce Nelahozeves provedla firma RokIT Partner, která se specializuje na tzv. open source řešení. Budoucí rozvoj či rozšiřování stránek ale může provádět kterýkoliv z mnoha tuzemských nebo i zahraničních IT dodavatelů, kteří redakční systém Wordpress ovládají. Obec má přístup ke všem zdrojovým kódům a všechny úpravy webu má tedy plně pod kontrolou.

2008 07.png
Původní podoba stránek, snímek je z roku 2008.
Původní podoba stránek, snímek je z roku 2008.
Zvoleným přístupem se tak Nelahozeves zbavila závislosti na jednom dosavadním dodavateli – české firmě Antee, která provozuje redakční systém IPO zaměřený právě na webové prezentace obcí. Licenci systému IPO si obec Nelahozeves koupila v roce 2005 ještě za starosty Jaroslava Otáska (ve funkci do roku 2010), provoz vyšel obec každoročně na 6,5 tisíce korun. Funkcionalita webu byla limitovaná možnostmi redakčního systému IPO, který nebylo možné libovolně rozšiřovat o nové funkce. Na limity systému narážela zejména starostka Petra Urbanová (ve funkci v letech 2010–2014), která na rozdíl od svého předchůdce začala webové stránky po nástupu do funkce masivněji využívat.

K radikálnímu řezu se ale odhodlal až současný starosta Josef Kebrle. I on zpočátku koketoval s uzavřenými produkty závislými na jednom dodavateli, jako je například řešení Obce na webu, nakonec ale názor změnil. “Postupně jsme začali přicházet na to, že budeme potřebovat určité úpravy a nové funkce, které budou šité naší obci na míru. Začalo být jasné, že ať zvolíme sebelepší proprietární systém, narazíme dříve či později na jeho limity a budeme opět uvažovat o přechodu jinam,” vysvětluje starosta, proč se nakonec přiklonil k otevřenému řešení.

2013 05.png
Takhle stránky vypadaly v roce 2013
Takhle stránky vypadaly v roce 2013
Implementace a konfigurace nového webu vyšla obec na 26 tisíc korun. Dalších 6 tisíc obec zaplatila grafičce Michaele Bartákové, která navrhla vizuální podobu nových stránek. Ty jsou nově optimalizovány i pro prohlížení na mobilních telefonech.

Nové stránky svou strukturou přibližně odpovídají původnímu webu, který je nadále dostupný na adrese http://old.nelahozeves.cz, byť některé sekce už na novém webu nenajdete. Zmizela například rubrika Názory zastupitelů, založená Petrou Urbanovou. Na novém webu není také zatím dostupná sekce, v níž obec dopředu zveřejňovala podklady k zasedání zastupitelstva. Tuto praxi započal po svém zvolení současný starosta Josef Kebrle, u tří letošních zasedání už ale podklady dopředu zveřejněny nebyly.

O obsahovou náplň stránek se starají zejména pracovnice úřadu, které v uplynulých měsících ručně přepsaly či zkopírovaly na nové stránky většinu informací ze starého webu. Řadu textů přenášel přímo starosta. Část informací, jako například starší aktuality, však na novém webu nenalezneme. Nové aktuality je možné stejně jako na předchozích stránkách odebírat pomocí RSS kanálu, není už ale dostupné rozesílání novinek emailem.

2016 01.png
1. únor 2016 - poslední verze stránek nad redakčním systémem IPO, před jejich nahrazením současnou verzí.
1. únor 2016 - poslední verze stránek nad redakčním systémem IPO, před jejich nahrazením současnou verzí.
Na staré stránky bude muset návštěvník zabrousit také v případě, že bude hledat starší zápisy ze zasedání zastupitelstva nebo záznamy na úřední desce. Právě elektronická úřední deska byla jednou z funkcionalit, kterou si obec musela nechat doprogramovat. Potřebný modul vyvinul Vlastimil Ott, obec ji dostala zadarmo. “Až bude modul odladěný, dodavatel ho bude prodávat dál, ale Nelahozeves bude mít licenci i nadále zdarma, za to že se prakticky podílíme na vývoji,” vysvětlil starosta.

Podle starosty jsou dosavadní ohlasy občanů na nové webové stránky převážně kladné. V těchto dnech obec zprovoznila na stránkách analytické nástroje, které umožní sledovat a vyhodnocovat chování návštěvníků webu. Tyto informace chce obec využít k dalšímu vylepšování stránek.

(mm)

Veřejná správa

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.