• Titulní stránka

Nová školka se ještě neotevřela – a už nestačí

IMG 5213
Nová budova mateřské školy v Zagarolské ulici.
Nová budova mateřské školy v Zagarolské ulici.
V územním plánu obce, který byl připravován v letech 2002–2004, se píše: “Územní plán obce nepředpokládá plošný rozvoj stávající mateřské školy. Určité možnosti zkapacitnění stávající zařízení poskytuje.” Že je toto tvrzení zcela mimo realitu, se ukázalo již o dva roky později, kdy se školka zaplnila a musela začít odmítat. A k odmítání zájemců kupodivu dochází i poté, co se otevírá nová školka v Zagarolské ulici o dalších 38 místech.

Je tedy vidět, že ani dalších 38 míst nepostačuje k pokrytí zájmu po skokovém nárůstu počtu obyvatel, ke kterému došlo v uplynulých letech zejména díky developerské, ale částečně i individuální výstavbě. Odmítnuto muselo být plných 13 dětí z Nelahozevsi a dalších 10 z jiných obcí.

Na druhou stranu se podařilo vyhovět všem rodičům ohledně rozdělení jejich dětí mezi Školní a Zagarolskou. Všem rodičům, kteří si přáli umístit své dítě do jedné z těchto lokalit, mohlo být vyhověno i díky tomu, že část rodičů žádné preference neměla, takže ředitelka školky Ilona Sedlářová měla k dispozici určitý manévrovací prostor. “Ani jsem nečekala, že vše takto dobře vyjde a dopadne,” uvedla ředitelka.

Posun provozní doby

Na základě ankety mezi rodiči, která proběhla v červnu a které se zúčastnilo 41 rodičů (reprezentujících celkem 46 dětí), dojde k posunu provozní doby školky. V obou budovách bude školka otevřena od 6.30 do 16.30 hodin, provozní doba se tak posouvá o půl hodiny. Ředitelka MŠ Ilona Sedlářová již dle výsledků ankety upravila po dohodě s učitelkami jejich pracovní dobu. K poslední změně provozní doby došlo v březnu 2011, kdy tehdejší ředitelka Ivana Janovská prodloužila provozní dobu školky z 15.30 na 16.00 hodin.

Den otevřených dveří

Nová školka už je v tuto chvíli plně připravena k provozu. Je kompletně vybavena nábytkem, hračkami i dalším vybavením, funguje telefonní spojení i připojení k internetu. Školka je už připravena i po personální stránce: nastupují tři nové učitelky a školnice.

Tři dny před začátkem školního roku, v pátek 31. srpna, dostanou rodiče možnost si novou školku v Zagarolské ulici prohlédnout, koná se totiž den otevřených dveří spojený se slavnostním otevřením nových dvou tříd. Začátek je v 10 hodin.

pozvanka skolka otevreni

Novou budovu získala obec darem od společnosti UNILEVER ještě v minulém volebním období. Rekonstrukce budovy, která původně sloužila jako ubytovna pro zaměstnance firmy, přišla na cca 4 miliony korun. Podstatnou část této částky pokryla dotace Středočeského kraje, kterou se podařilo získat starostce Petře Urbanové. Stavební práce prováděla kralupská firma MAKRA, jejímž majitelem je Jiří Kratochvíl z Nelahozevsi.

Policie vyšetřovat nebude

Policie nebude řešit podnět, který jí před dvěma měsíci předala obec Nelahozeves poté, kdy bývalá učitelka mateřské školy Ludmila Brožovská v rozhovoru pro Nelahozeves.info obvinila Ilonu Sedlářovou z toho, že jednomu z dětí ve školce vyhrožovala s kuchyňským nožem v ruce. Jak potvrdil velitel kralupské policie Ondřej Kladiva, policie po vyhodnocení podnětu případ uložila s konstatováním, že se nejedná o trestný čin. Starostka obce Petra Urbanová následně vydala prohlášení, v němž kauzu označila jménem celého zastupitelstva za uzavřenou. Starostka již dříve potrestala Ilonu Sedlářovou odebráním osobního ohodnocení na jeden měsíc. Policie v průběhu června vyslechla Ilonu Sedlářovou a také maminku dítěte, které bylo aktérem incidentu. Na Ludmilu Brožovskou se dle jejích slov policie ani obec neobrátila.

sedlarova
Ředitelka školky Ilona Sedlářová
Ředitelka školky Ilona Sedlářová
Incidentem se nejspíš nebude zabývat ani školní inspekce. Podle zástupce ředitele středočeského inspektorátu Martina Procházky nemá inspekce co vyšetřovat, protože jí událost oficiálně nikdo neoznámil – neobrátila se na ni ani policie, ani obec. Ta přitom ve svém nikým nepodepsaném prohlášení z 5. června tvrdila, že “prošetření věci bude probíhat v součinnosti s Českou školní inspekcí”. Martin Procházka nepřímo naznačil, že inspekce proběhne až v řádném termínu v příštím roce (pravidelné inspekce probíhají obvykle po pěti letech a poslední tři proběhly v letech 1998, 2003 a 2008).

Vášně mezitím utichly i na straně rodičů. “Nevím, zda se některé maminky budou bouřit, ale já určitě další kroky podnikat nehodlám,” konstatovala Lucie Bydžovská, která před dvěma měsíci zorganizovala schůzku rodičů v restauraci Marina Vltava. Na ní padaly i návrhy na sepsání petice za odvolání Ilony Sedlářové z funkce, přítomní rodiče se však nakonec shodli, že nejprve počkají na závěry policie.

K červnové události už se nechce vyjadřovat ani samotná Ilona Sedlářová. Ta pouze za svůj prvořadý úkol označila obnovení důvěry s rodiči.

(mm)

Komentáře   

0 #6 M. Blažek 2012-09-04 16:21
My jsme rádi a neměli jsme v úmyslu někoho kamenovat. Zde se sluší poděkovat lidem, kteří se na zprovoznění nové školky a vytvoření příjemného prostředí pro děti podíleli. Personálu školky v čele s paní ředitelkou, zastupitelstvu Nelahozevsi v čele s paní starostkou, všem kdo prováděli stavební úpravy a určitě také sponzorovi, který věnoval budovu.
Citovat
0 #5 Danča 2012-09-04 10:45
Dobrý den, já tedy nevím co tu stále kamenujete paní ředitelku, opravdu by jste měli být rádi, že máte dítě umístěné ve školce a jestli ho máte tady nebo tam by mělo být úplně jedno.
Citovat
0 #4 J.Neugeborenová 2012-08-31 09:32
Já jsem si tam svoje dítko našla,ale pokud bych se na stránky z nějakého důvodu nemohla podívat,přivedl a bych svého syna 3.9. do školky ve Školní,protože jsem nebyla jiným způsobem upozorněna na to,že byl umístěn do školky druhé.Vím,že to je samé kdyby,ale prostě se mi tento způsob jednání nelíbí a nelíbí se mi vyjádření paní ředitelky,jak to všechno pěkně zařídila ke spokojenosti všem,když to tak není.Ale bohužel člověk musí být rád,že se mu podařilo dítě umístit alespoň do jedné této školky.
Citovat
0 #3 M. Blažek 2012-08-31 09:05
Lokalitu poznáte podle zařazení Vašeho dítěte do jedné ze skupin. Berušky, Žabičky jsou ve Školní, Koťata a Štěňata v Zagarolské.
Citovat
0 #2 J.Neugeborenová 2012-08-31 08:41
Dobrý den,ani já nesouhlasím s větou paní ředitelky,že umístila děti do MŠ dle přání rodičů.Syn byl přijat již v 1. kole zápisu-tzn. do MŠ Školní a přesto,že jsme všude uvedli,že si přejeme,aby do této školky i chodil,umístila ho paní ředitelka do MŠ v Zagarolské.Také si myslím,že ne všichni rodiče mají přístup na internet,ani já neustále nesleduji stránky MŠ,tak jak se potom měli dozvědět,do které školky jejich dítko bylo přijato?Asi by se pár rodičú vzbouřilo,kdyby jim to bylo oznámeno písemně s předstihem,tak bylo lepší ze strany MŠ dělat mrtvého brouka.Přijde mi toto jednání velice neprofesionální .
Citovat
0 #1 M. Blažek 2012-08-31 08:09
Dobrý den, dovolím si nesouhlasit s větou "Všem rodičům, kteří si přáli umístit své dítě do jedné z těchto lokalit, mohlo být vyhověno i díky tomu, že část rodičů žádné preference neměla, takže ředitelka školky Ilona Sedlářová měla k dispozici určitý manévrovací prostor..." My i další lidi z Resortu jsme logicky žádali o umístění dětí do Školní, děti ale byly umístěny do Zagarolské. Svoje přání jsme dali najevo při zápisu ústně, v papírovém dotazníku i vyplněnéním dotazníku na webu. Nicméně jsme rádi za jakoukoliv školku, a proto se nikdo nebouřil. Tak mohl vzniknout ten chybný dojem.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.