• Titulní stránka

Nordkapp 2015 se naposledy vrací

DSCF6551
Zleva: Vilém Ernest, David Těthal, Václav Michovský a Pavel Růžek na ruzyňském letišti po návratu z Norska.
Zleva: Vilém Ernest, David Těthal, Václav Michovský a Pavel Růžek na ruzyňském letišti po návratu z Norska.
Letošní úspěšná výprava čtyř dálkových cyklistů z Nelahozevsi a Řeže na severní cíp Evropy – norský Nordkapp – se fanouškům připomene na besedě, kterou kolaři přichystali na středu 25. listopadu od 19 hodin ve volnočasovém centru v Nelahozevsi.

Beseda v domovské obci Václava Michovského a Pavla Růžka je součástí turné, na němž se dva zmiňovaní nelahozeveští sportovci společně s další dvojicí – Davidem Těthalem a Vilémem Ernestem z nedaleké Řeže – podělí se svými četnými fanoušky o zážitky z letního cyklistického tripu přes osm evropských zemí.

Do vysněného cíle na pobřeží Barentsova moře kluci dorazili 5. srpna, po 41 dnech jízdy (více zde). Česko tehdy sužovala obrovská vedra, na Nordkappu bylo v té době přes den ale jen kolem deseti stupňů.

mich
Václav Michovský v kralupské televizi
Václav Michovský v kralupské televizi
A to ještě kluci netušili, že si uprostřed léta zajezdí dokonce na sněhu. Když totiž o devět dnů později dorazili do 600 kilometrů vzdáleného Tromsa, odkud se později vraceli domů letadlem, rozhodli se zkrátit si čekání na svůj let výletem do nedalekých hor. Vůbec jim přitom nevadilo, že na vysokohorskou výpravu nejsou zrovna nejlépe vybaveni. “Vzali jsme stan, spacáky a z kola si vzal každý jednu brašnu,” nastiňuje Václav improvizované přípravy na závěrečný výlet. “David šel v pantoflích, já v cyklistických botách – prostě parta hic.” Sestup z nejvyšší hory pohoří obepínajícího sedmdesátitisícové město si pak zkracovali sjížděním po sněhu, který se zde z důvodu nižšího slunečního svitu drží prakticky po celý rok. Kromě toho se zde setkali i se soby.

Po návratu z hor, kdy se stačili ještě vykoupat v moři, už zbývalo jen před odletem domů sbalit kola. “Loni v Lisabonu jsme si z Lidlu vzali krabice od banánů. Letos jsme zašli do cykloobchodu a požádali o krabice od kol. Paradoxně to ale bylo pracnější, protože krabice byly menší a kola jsme museli úplně rozložit, aby se do nich vešla,” popisuje Václav poslední malý zádrhel na dlouhé cestě. Ta se pak završila 19. srpna večer na letišti Václava Havla, kde pro ně rodiny a přátelé přichystali přímo v příletové hale Terminálu 2 improvizovanou oslavu.

Včetně cesty z Nordkappu do Tromsa strávila čtveřice mladých borců v sedle celkem 50 dnů, během nichž urazila 4 985 kilometrů. Tím cyklisté o více než 400 kilometrů překonali loňský rekord, kdy ve stejné sestavě vyrazili do portugalského Lisabonu (více zde).

Na první besedu po návratu, která se konala počátkem října v Kralupech nad Vltavou, si našlo cestu zhruba třicet fanoušků. Kromě Nelahozevsi plánují cyklisté setkání se svými příznivci také v Řeži, Velvarech, Roztokách či Obříství. Po Novém roce se pak chystají na návštěvu do základní školy v Nelahozevsi, čímž se odvděčí za neopakovatelnou atmosféru, kterou jim děti společně s učitelkami přichystaly koncem června na startu výpravy (více zde).

ruz
Pavel Růžek v kralupské televizi
Pavel Růžek v kralupské televizi
Probíhající besední turné symbolicky završí čtvrtou kapitolu dálkových cyklistických výletů z Nelahozevsi a Řeže k moři na kole. A jakou destinaci si po Chorvatsku (2012), Dánsku (2013), Portugalsku (2014) a Norsku (2015) chystají bikeři na příští rok? “Asi bude pauza, ale to jsme říkali už loni.”

(mm)

Cyklistika

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.