Noc kostelů poprvé v Nelahozevsi, již tento pátek

DSC 3120
Vojtěch Hrňák u nelahozeveských varhan na Štědrý den roku 2018.
Vojtěch Hrňák u nelahozeveských varhan na Štědrý den roku 2018.
Naše obec se v letošním roce poprvé připojuje k tradiční Noci kostelů, která se uskuteční v pátek 12. června od 18 do 22 hodin v kostele sv. Ondřeje. Do programu na poslední chvíli přibyl smyčcový koncert. Hudební zahájení i finále obstará nelahozeveský varhaník Vojtěch Hrňák.

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím. V jejím rámci jsou ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny kostely různých křesťanských církví v celé zemi, ve kterých se konají koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení.

P 20200401 191034
Kostel sv. Ondřeje
Kostel sv. Ondřeje
Kralupská řimskokatolická farnost se k akci letos připojila s pěti svými kostely a celou akci na Kralupsku pojala jako poutní okruh. Kromě Nelahozevsi budou moci poutníci navštívit kostely v Chvatěrubech, Kralupech nad Vltavou, Vepřku a také Veltrusích, které se k Noci kostelů stejně jako Nelahozeves připojují letos poprvé.

Poutní okruh je naplánován tak, aby účastníci mohli slyšet všechny varhanní koncerty v podání Vojtěcha Hrňáka, osmnáctiletého multiinstrumentalisty z Nelahozevsi, který tak během pátečního odpoledne, večera a noci postupně rozezní píšťaly pěti královských nástrojů.

Do hudebního programu se organizátorům na poslední chvíli podařilo zařadit ještě smyčcový koncert houslisty Petra Bendy a violisty Václava Čepeláka. Komentovanou prohlídku nelahozeveského kostela ze 14. století si vzal na starost starosta Jakub Brynda.

V Česku se Noc kostelů uskutečnila poprvé 29. května 2009. Původně vznikla už v roce 2001 v sousedním Německu. Do Česka se rozšířila z Rakouska.

Program

18:00 Otevření kostela
18:10-18:30 Varhanní koncert
Mešní písně zahraje Vojtěch Hrňák
18:40-19:00 Smyčcový koncert
housle: Petr Benda, viola: Václav Čepelák
19:00-19:15 Čtení z bible  
20:00-20:30 Komentovaná prohlídka kostela  
Základní popis jednotlivých částí kostela včetně prohlídky se starostou obce Jakubem Bryndou.
21:30-22:00 Varhanní koncert (poutní)  
Hlavní varhanní koncert, který je součástí poutního okruhu. Hraje Vojtěch Hrňák
22:00-22:20 Ztišení a závěr

Plakát A4 info program 20200612 Nelahozeves

Další informace:

Noc kostelů, Kostel sv. Ondřeje, Vojtěch Hrňák

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence