• Titulní stránka

Nelahozeveské burčákování letos součástí festivalu PřeDivO

DSCF1747
I letos si budete moci na burčákování připít s Karlem IV.
I letos si budete moci na burčákování připít s Karlem IV.
Úspěšná akce Nelahozeveské burčákování se po roce dočká svého druhého pokračování. V neděli 15. září od 11.00 do 17.30 hodin se příznivci burčáku a lidových slavností sejdou před hasičárnou. Letošní burčákování je zařazeno do festivalu PřeDivO, který se v Nelahozevsi koná ve dnech 14.–21. září a který zahrnuje několik divadelních vystoupení, koncertů a výstavu obrazů. V rámci festivalu bude zreprízována i detektivní komedie Královský kuskus.

Noc na Karlštejně

V rámci programu letošního Nelahozeveského burčákování opět několikrát vystoupí nelahozeveští ochotníci. V první řadě budou moci diváci zhlédnout nový skeč Noc na Karlštejně, vycházející ze stejnojmenné hry Jaroslava Vrchlického. V rámci vystoupení zazní i několik známých písní z pera Karla Svobody a Jiřího Štaidla, které zazněly v dnes již kultovním filmu Zdeňka Podskalského.

V krátkém vystoupení se stejně jako loni objeví Robin Hron (Karel IV.) a Martin Brázda (Ješek z Vartenberka a purkrabí). V roli jeho neteře Aleny se představí Simona Hrňáková, která zaujala svým působivým pěveckým projevem již při letošních májových oslavách. Jako zvláštní host vystoupí pražský muzikálový zpěvák David Bouša (Pešek Hlavně, císařův číšník), který v současnosti účinkuje například v operetách Čardášová princezna a Polská krev, uváděných v Hudebním divadle v Karlíně.

Představení bude v rámci dne odehráno třikrát – v 11, 12 a 13 hodin vždy na prostranství před hasičárnou.

Perníková chaloupka

Ve 14 hodin ochotníci na témže místě znovu odehrají pohádku Perníková chaloupka, kterou po vzoru své knihy Pokladnice pohádek napsala Alena Hurychová. Pohádka měla v Nelahozevsi premiéru již v roce 2011 v rámci prvního ročníku Nelahozeveského punče a reprízována byla mj. právě na loňském burčákování. Pro letošek však nelahozeveští

DSCF7443
Z pohádky Perníková chaloupka (červen 2013 na zámku Nelahozeves)
Z pohádky Perníková chaloupka (červen 2013 na zámku Nelahozeves)
ochotníci připravili rozšířenou verzi s novou postavou, dialogy i písněmi. Tuto novou verzi měli diváci možnost zhlédnout již letos v červnu v rámci Dětských slavností na zámku Nelahozeves. Ochotníci s Perníkovou chaloupkou zkoušeli prorazit i v divadelní soutěži Popelka na dlani, v ostré konkurenci dalších divadelních spolků však z mladoboleslavského krajského kola nový soubor z Nelahozevsi do celostátní soutěže nepostoupil.

Původně měla být v rámci letošního burčákování představena nová Pohádka o alabastrové ručičce. Tato pohádka však vyžaduje standardní pódiovou scénu, která je k dispozici pouze v kulturním domě – ten je ale od srpna uzavřen kvůli rekonstrukci elektroinstalace a toalet. Rekonstrukce by měla být podle dostupných informací dokončena do listopadu. Ochotníci proto museli přistoupit k reprízování Perníkové chaloupky, kterou lze odehrát i ve skromnějších podmínkách. Alabastrová ručička by měla být uvedena v samostatném termínu v závěru roku.

Stejně jako v loňském roce nebudou na burčákování chybět nejrůznější dílničky pro děti či malování na obličej s samozřejmě ani burčák a víno z vinotéky Na Františku.

Jak uvedla ve svém článku v dubnovém zpravodaji ekonomka obecního úřadu Alena Kučírková, rozpočet na letošní burčákování činí 5 000 Kč.

PřeDivO aneb Přemyslovská divadelní orba není jen o divadle

Letošní Nelahozeveské burčákování je součástí týdenního cyklu kulturních akcí, které společně s obcí Nelahozeves pořádá sdružení Přemyslovské střední Čechy pod názvem Přemyslovská divadelní orba (PřeDivO). První ročník putovní akce se konal v roce 2006 v Roztokách u příležitosti 700. výročí vymření Přemyslovců po meči (Václav III., † 1306). V rámci letošního ročníku, který hostí obec Nelahozeves, bude hostovat amatérský divadelní spolek Pokus Velké Přílepy a pod hlavičkou festivalu proběhnou i dvě hudební vystoupení

DSCF2518
Z představení Královský kuskus
Z představení Královský kuskus
a výstava obrazů. Všechny tyto akce jsou inzerovány na společném plakátě, který Přemyslovci nechali rozvěsit v celém regionu. Očekává se tedy i účast milovníků kultury z bližšího či vzdálenějšího okolí naší obce.

Do programu festivalu PřeDivO je zařazena i repríza detektivní komedie nelahozeveských ochotníků Královský kuskus, jejíž úspěšná premiéra se uskutečnila loni v listopadu. V hlavních rolích hry z pera Aleny Hurychové v režii Kateřiny Vondráčkové se opět představí Michaela Koníčková, Martin Brázda, Robin Hron, Simona Hrňáková, Kateřina Vondráčková, Hana Langmajerová a Eva Vintrová.

 

Program festivalu PřeDivO 2013

1 + 1 = 3 – situační komedie z pera anglického spisovatele Raye Cooneyho v podání divadelní společnosti Pokus Velké Přílepy
Komedie o tom, kam až to může dojít, když máte dvě manželky.
sobota 14. září 2013 od 19 hodin
Dynamo Nelahozeves

Nelahozeveské burčákování
neděle 15. září 2013 od 11 do 17.30 hodin
hasičárna

Královský kuskus – detektivní komedie v podání Ochotníků Nelahozeves
středa 18. září 2013 od 19 hodin
Dynamo Nelahozeves

Varhanní koncert (Josef Lecian – varhany, Pavel Červinka – zpěv)
pátek 20. září 2013 od 19 hodin
kostel sv. Ondřeje

Výstava obrazů Martina Patřičného
sobota 21. září 2013 od 10 do 17 hodin
Památník Antonína Dvořáka
Komorní výstava výtvarníka a autora knih z blízkého Debrna. Martin Patřičný představí prostorové objekty i obrazy-reliéfy na zeď. Jeho hlavním vyjadřovacím prostředkem, "materiálem", je dřevo. Budou vystavena i díla s hudební tematikou a pochopitelně i autorovy knihy: Monografie, Dřevo krásných stromů či poslední sbírka povídek Jako v nebi. www.patricny.com

Koncert operních árií
sobota 21. září od 19 hodin
Michaela Květenská, Lucie Pázlerová, Kamila Jiřiištová, Jan Maštalíř – zpěv, Tomáš Szentpétery – zpěv, housle, Miroslav Navrátil – klavír, Lucie Charvátová – hoboj
Rytířský sál zámku Nelahozeves

S Přemyslovci už se známe

Se slánským sdružením Přemyslovské střední Čechy nepřichází obec Nelahozeves do kontaktu poprvé. V loňském roce Přemyslovci vytvořili pro obec tzv. strategický plán, který pak Nelahozevsi pomohl získat půlmilionovou dotaci na rekonstrukci části volnočasového centra v Zagarolské ulici. Dotaci obec získala opět od Přemyslovců, kteří na základě autorizace od Ministerstva zemědělství rozdělují prostředky z evropského dotačního programu LEADER pro část Středočeského kraje.

plakat

(mm)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence