Nelahozeves v pořadu Voda v krajině

brynda
Regionální televize Praha TV si po čase znovu našla cestu do Nelahozevsi, aby zde natočila krátký rozhovor se starostou Jakubem Bryndou (Pro Nelahozeves) do pořadu věnovaného zásobování pitnou vodou. Reportáž byla odvysílána 12. října.

V pořadu s názvem Středočeský magazín vystupuje nelahozeveský starosta hned na začátku, kdy upozorňuje na vzrůstající spotřebu vody v regionu, která je dána jednak zvyšujícím se počtem obyvatel a zejména pak neustávající výstavbou nových průmyslových hal podél veltruské silnice č. 608 nedaleko dálnice D8.

Hlavním hostem pořadu je kralupský vodohospodář Martin Jakoubek, jehož firma VHS PROJEKT v posledních osmi letech projektuje veškeré vodohospodářské stavby v naší obci. Martin Jakoubek, který je zároveň soudním znalcem v oboru vodohospodářské stavby, v pořadu upozorňuje na nadměrné čerpání vody z podzemního vodního zdroje Mělnická Vrutice, který se využívá k zásobování Mělnicka a Kladenska včetně Nelahozevsi. Značnou část vody z Vrutice ale podle vodohospodáře odčerpávají místní průmyslové provozy, pro něž vodní zdroj, využívaný od 70. let minulého století, nebyl původně určen. V důsledku tak ubývá pitné vody pro domácnosti a voda tak zdražuje. Mělnická Vrutice je zásobárnou vody pro 300 tisíc místních domácností. Voda má navíc vysokou kvalitu a nevyžaduje žádné speciální úpravy, jen obvyklou dezinfekci plynným chlorem.

Proti výstavbě hal podél dálnice D8 bojují okolní obce spojené v iniciativě zvané Koridor D8. K sdružení se v loňském roce připojila i obec Nelahozeves. Sdružení se zatím podařilo zabránit výstavbě obří haly německé automobilky Daimler (viz loňský článek: Nechceme další haly u dálnice, ale kruhový objezd. Nelahozeves se připojila k protestnímu svazku obcí) i o něco menšího náhradního záměru, který se developer neúspěšně pokusil prosadit v letošním roce.

jakoubek
V další části reportáže se objevuje starosta Mělníka Ctirad Mikeš, který upozorňuje, že při vzrůstající ceně vody se snaží lidé více šetřit, až se dostávají pod hranici hygienického minima, která činí 100 litrů na osobu a den.

Reportáž pak obrací pozornost k výstavbě kanalizací. Zde dostává slovo středočeský zastupitel a starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS), který poukazuje na to, že malé obce nejsou schopny kanalizace z vlastních zdrojů financovat. To ale není případ obce Nelahozeves, která díky vysokým příjmům z nedaleké skládky sama financuje výstavbu splaškové kanalizace v severní polovině obce za desítky milionů korun. V této části reportáže se objevují ilustrační záběry z výstavby v Zagarolské ulici.

Starosta Nelahozevsi v reportáži dostává prostor opět v samotném závěru, kdy zdůrazňuje nutnost kvalitního územního plánu, v němž by měla být ošetřena i otázka vodohospodářské infrastruktury. Na pozadí přitom běží záběry ze Školní ulice.

Televizní stanice Praha TV vznikla v roce 2014 a signálem pokrývá území Prahy a Středočeského kraje. Sleduje ji přibližně 300 tisíc diváků denně. Její reportéři navštívili Nelahozeves naposledy v loňském roce, kdy zde natočili reportáže o přístavišti Marina Vltava (více v článku Nelahozeves v reportáži metropolitní televize) a sadu Višňovka (více v článku Televize na Višňovce).

(mm)

Kanalizace, Média

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence