Nelahozeves se chystá na velkou vodu, byl vyhlášen stav ohrožení

DSCF6860
V Čechách opět udeřily velké povodně. Přestože největší pozornost v našem regionu je logicky věnována blízkým Kralupům, na velkou vodu se chystá i Nelahozeves. Za posledních 24 hodin stoupla hladina Vltavy v naší obci o tři metry. Kulminace se předpokládá v pondělí ráno, zatím však nelze vyloučit ani další zvyšování hladiny během pondělka a úterka.

Povodňová komise

Vzhledem ke stále stoupající hladině Vltavy a zhoršujícím se výhledům do dalších hodin a dnů zahájila v neděli v odpoledních hodinách činnost povodňová komise obce v čele se starostkou Petrou Urbanovou. Komise se v souladu s platným povodňovým plánem soustředila v prvé řadě na domy, které by mohly být ohroženy nejdříve. Nejohroženější je vzhledem ke své poloze zejména Dvořákova stezka, kde již obyvatelé zahájili intenzivní přípravy na velkou vodu. V tuto chvíli u některých domů hrozí zatopení sklepů a dvorů. Evakuace nejsou při současných prognózách nutné.

S povodňovou komisí úzce spolupracuje zásahová hasičská jednotka v čele s velitelem Janem Gregorem.

Fotogalerie: Nelahozeves, 2. června odpoledne

V problémech se ocitá přístaviště Marina Vltava. Během neděle jeřáb vyzvedl z prostor přístavu plechové buňky a lodě byly pevně ukotveny, aby vydržely nápor zvyšující se hladiny vody. Pro Marinu jde o novou zkušenost, neboť v době povodní v roce 2002 ještě neexistovala.

V 17 hodin byl v Nelahozevsi vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity – stav pohotovosti. Již o dvě hodiny později byl však vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň – stav ohrožení. Povodňová komise zřídila až do odvolání nonstop dispečink na obecním úřadě, kam se mohou občané obracet s žádostmi o pomoc a nebo naopak s nabídkou pomoci. Dispečink již ve večerních hodinách požádal prostřednictvím SMS Infokanálu občany o pomoc při ucpávání kanálů v severní části obce (Vltavská, Zahradní, Nádražní, Příčná), kde došlo při povodních v roce 2002 k průniku vody právě skrze dešťovou kanalizaci. Ve večerních hodinách se tak sešly desítky dobrovolníků z řad hasičů i dalších občanů, kteří naplnili pytle s pískem a umístili je na jednotlivé kanály.

 

Telefonní čísla povodňové komise: 315 785 720, 775 334 295, 773 998 155, 608 710 219

Povodňová komise informuje o situaci prostřednictvím aktualit na stránkách www.nelahozeves.cz a také pomocí SMS Infokanálu, k jehož odběru se můžete zdarma zaregistrovat. Podle člena povodňové komise Pavla Matouška se jen během neděle k odběru SMS Infokanálu přihlásilo jedenáct nových občanů, přitom předtím se přírůstky pohybovaly v řádu jednotek domácností za několik měsíců.

Složení povodňové komise: Petra Urbanová (předsedkyně), Josef Kukla, Stanislav Kuchta, František Bukač, Pavel Matoušek, Jan Dvořák

Fotogalerie: Nelahozeves, 2. června večer

Nový majitel areálu PTZ nekomunikuje

Problémem zůstává areál PTZ, kde se samosprávě Nelahozevsi během večera nepodařilo navázat komunikaci s novým majitelem areálu (o nedávné změně majitele areálu PTZ jsme informovali v článku Wet Wipes prodaly areál, vracejí se Povltavské tukové závody). I zde je přitom zapotřebí ucpat několik kanalizačních vpustí, kterými by mohla voda v krajním případě zaplavit část obce okolo areálu. Podle dostupných informací odmítala ve večerních hodinách ostraha areálu vpustit hasiče dovnitř. Bylo též zvažováno, že obec požádá o asistenci policii. Pozdě večer vrátný areálu tvrdil, že majitel má situaci pod kontrolou jak ve vlastním areálu PTZ, tak v protější čističce odpadních vod.

V Miřejovicích začali obyvatelé již dopoledne se stavbou protipovodňové hráze. Ve večerních hodinách byl vjezd do Miřejovic uzavřen, protože voda zaplavila část silnice. Stejně tak obec ve večerních hodinách uzavřela vjezd na Dvořákovu stezku, neboť nelze vyloučit částečné zaplavení prostoru pod zastávkou Nelahozeves-zámek.

Již v noci ze soboty na neděli byl ukončen provoz miřejovické elektrárny.

Fotogalerie: Nelahozeves, 2. června noc

Kralupy neprůjezdné, trať uzavřena

V daleko komplikovanější situaci se ocitají sousední Kralupy nad Vltavou. Během neděle byl evakuován domov seniorů, ve večerních hodinách začala evakuace nemocnice. Evakuováno bylo už několik ulic podél Vltavy a připravuje se evakuace sídliště Cukrovar. Doprava centrem města je uzavřena z důvodu zaplavení prostoru pod železničním viaduktem (tzv. slza). V části Kralup v noci z neděle na pondělí nejde elektrický proud.

V neděli večer byla uzavřena železniční doprava v úseku Nelahozeves – Libčice nad Vltavou. Příčinou je porucha trakčního vedení. V úseku je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobusy z Nelahozevsi do Kralup po celou neděli jezdily. Pondělní provoz autobusů zatím nelze odhadnout.

Opakování roku 2002?

Dispečink povodňové komise vedle sledování oficiálních zdrojů provádí po celou noc i vlastní odečty hladin Vltavy na Marině a u miřejovické elektrárny. V tuto chvíli (noc z neděle na pondělí) protéká Vltavou v Nelahozevsi zhruba 2 300 m3 za sekundu. Při povodních 2002 Vltava kulminovala 15. srpna na úrovni přibližně 5 000 m3 za sekundu. Severní část Nelahozevsi tehdy zachránila výstavba protipovodňové hráze v Zagarolské ulici. Zda bude podobné opatření nutné i letos, zatím nelze odhadnout. Žoky, které tehdy UNILEVER použil pro výstavbu hráze, má Nelahozeves i po 11 letech stále k dispozici a v případě nutnosti tedy mohou být znovu použity. Písek lze přivézt z blízké pískovny stejně jako v roce 2002.

Videozáznam z 2. června

Další informace:

(mm)

Povodně 2013

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.