• Titulní stránka

Nelahozeves o skládkovací poplatek nebojuje

DSCF1533
IV. etapa Skládky Uhy
IV. etapa Skládky Uhy
Již třetí měsíc dostává obec Nelahozeves pouze čtvrtinu poplatků vybraných společností .A.S.A. za ukládání odpadů na Skládku Uhy. A zatím se proti tomu nijak nebrání.

Odpadová firma provozující skládku rozděluje poplatky vybrané od původců odpadů mezi Nelahozeves a Uhy na základě poměru ploch skládky na území obou obcí. Do celkové plochy počítá i první tři etapy na území obce Uhy – respektuje tak stanovisko krajského úřadu, který v červenci řekl, že Skládku Uhy je třeba při rozdělování poplatků chápat jako jeden celek.

Zastupitelstvo Nelahozevsi ale s dělením nesouhlasilo – letos v srpnu tehdejší zastupitelé v poměru 8 : 1 rozhodli, že Nelahozeves se pokusí vymoci poplatek celý, a to i za cenu soudního sporu.

První peníze ze skládky dorazily na konci srpna, vyúčtování na 342 tisíc korun za červnové odpady dostala starostka Petra Urbanová do rukou 1. září.

Obec se tedy následně měla obrátit na krajský úřad a požádat jej, aby poplatek vyměřil podle jejích představ. .A.S.A. by se pak musela rozhodnutím krajského úřadu řídit. Jenže starostka se na krajský úřad ani po čtvrt roce neobrátila. “Žádný podnět od Nelahozevsi jsme zatím neobdrželi,” potvrdil v pátek Radek Patočka z krajského úřadu, který má kauzu na starosti. Mezitím na zvláštní účet obce Nelahozeves dorazily poplatky za další dva měsíce, pokaždé zhruba milion korun.

DSCF1622
Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová (vlevo) zatím nepodala podnět krajskému úřadu, ačkoliv jí to zastupitelstvo uložilo už před třetmi měsíci. Místostarostovi Josefu Kuklovi (uprostřed) o tom neřekla.
Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová (vlevo) zatím nepodala podnět krajskému úřadu, ačkoliv jí to zastupitelstvo uložilo už před třetmi měsíci. Místostarostovi Josefu Kuklovi (uprostřed) o tom neřekla.
Podnět pro krajský úřad začal připravovat advokát obce Lukáš Rothanzl. Proč jej ale Nelahozeves zatím neodeslala, není známo. Starostka Petra Urbanová na zaslaný dotaz neodpověděla a místostarosta Josef Kukla vůbec nevěděl, že podnět dosud nebyl podán. Podle jeho slov jej starostka o ničem neinformovala, ačkoliv právě on v září připravoval pro advokáta některé podklady.

Tím, že starostka nerespektuje tři měsíce staré usnesení zastupitelstva (pro něž sama hlasovala), však na druhou stranu ponechala prostor pro nalezení dohody s obcí Uhy a firmou .A.S.A. bez autoritativního rozhodnutí krajského úřadu. Zastupitelstvo se volbami výrazně obměnilo, ve sboru je pět nováčků. Pokud by bylo srpnové rozhodnutí revokováno, mohl by nový starosta obce, který bude zvolen v pondělí, opět zasednout k jednacímu stolu. “Já jsem obratem připraven jednat,” ujistil zástupce .A.S.A. Libor Luňáček. Vůli k dalšímu jednání vyjádřila i starostka Uh Blanka Vaigeltová. Ta už ostatně dříve souhlasila s návrhem firmy .A.S.A., podle nějž by Uhy dostávaly jen necelou desetinu příjmů z poplatků. “My nejsme žába na prameni. Jen jsme vyjádřili souhlas s návrhem dohody, která nebyla z druhé strany potvrzená,” uvedla Blanka Vaigeltová na říjnovém zasedání zastupitelstva Uh.

(mm)

Skládka Uhy

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.