• Titulní stránka

Nelahozeves má za sebou husté PřeDivO kulturních akcí

DSCF1142
Simona Hrňáková v roli císařovny Alžběty na Nelahozeveském burčákování
Simona Hrňáková v roli císařovny Alžběty na Nelahozeveském burčákování
Zářijový kulturní program v Nelahozevsi bývá obvykle bohatší než v jiných měsících, a nemohou za to jen výročí narození Antonína Dvořáka. Letošní přelom léta a podzimu však nabídnul občanům Nelahozevsi ještě o něco pestřejší a bohatší kulturní nabídku než obvykle. V naší obci se totiž konal (nejen) divadelní festival pod názvem Přemyslovská divadelní orba, či jednoduše PřeDivO.

Během sedmi dnů měli možnost příznivci kultury navštívit sedm akcí, a mezi občany naší obce se dokonce našli tací, kteří stihli obejít všechno! Kulturní komise v čele s Alenou Hurychovou, která má na hladkém průběhu celého festivalu lví podíl, by měla tyto věrné návštěvníky ocenit!

Pokus vyšel

V sobotu 14. září byl festival zahájen vystoupením ochotníckého souboru Pokus z Velkých Přílep s konverzační komedií 1 + 1 = 3 z pera Raye Cooneyho. Skvělá interpretace brilantní hry, jež vychází z nejlepších tradic anglické komedie, vyvolávala u diváků v příjemném prostředí sálu Dynama salvy smíchu. Komplikovanou zápletku prošpikovanou suchým britským humorem dokázal přílepský soubor vytěžit beze zbytku.

Milovníky burčáku skropil déšť

Zatímco sobotní představení bylo o manželské nevěře, v neděli naopak přišlo mnoho lidí své manželství upevnit na Nelahozeveské burčákování. Z důvodu probíhající rekonstrukce kulturního domu se tentokrát konalo na prostranství před hasičárnou a kvůli intenzivnímu dešti i v hasičárně. Kromě výborného burčáku (kterého bylo na rozdíl od loňska naštěstí dostatek) si návštěvníci mohli letos zakoupit i keramiku, zeláky či další občerstvení. Děti si mohly nechat pomalovat obličej. Ochotníci několikrát vystoupili s komponovaným vystoupením sestaveným z melodií filmového muzikálu Noc na Karlštejně a z průvodních textů ze stejnojmenné divadelní hry. Mezi stálicemi nelahozeveského souboru (Simona Hrňáková, Robin Hron, Martin Brázda) hostoval i David Bouša, jenž v současné době hraje a zpívá v Hudebním divadle Karlín v operetách Čardášová princezna a Polská krev.

Déšť bohužel v půlce zastavil reprízu Perníkové chaloupky, což zamrzelo nejen diváky, ale i některé účinkující. Naštvaná byla zejména ježibaba, která vůbec nestihla vylézt na scénu.

Recept z Tunisu slavil opět úspěch

Ochotníci měli v září opravdu napilno, protože hned na středu 18. září měli naplánované další představení – na Dynamu mohli diváci zhlédnout reprízu hry Aleny Hurychové Královský kuskus, jejíž úspěšná premiéra se uskutečnila v listopadu loňského roku. Z receptu, který si vedoucí kuchyně přivezla údajně až z Tunisu, namíchali herci místního ochotnického spolku opět lahodný pokrm.

Konec PřeDivA Patřičně hudebně

Závěr týdne pak patřil hudbě. V pátek 20. září jsme měli možnost si v kostele poslechnout varhanní koncert (Pavel Červinka – baryton, Josef Lecian – varhany). Zhruba padesátku návštěvníků kostelíka uvítala starostka Nelahozevsi Petra Urbanová.

O den později jsme se přesunuli do volnočasového centra na vernisáž výtvarníka Martina Patřičného, jehož hlavním pracovním materiálem je dřevo. Výstava byla pojata v hudebním duchu – prohlédnout jste si mohli stojany na noty či reliéfy s hudební tematikou. Vernisáže se zúčastnilo několik desítek lidí.

Večer pak PřeDivO ukončil koncert operních árií na zámku. Programu dominoval samozřejmě Dvořák. Mezi skvělými hudebníky vynikal zejména vynikající mladý houslista a zpěvák Tomáš Szentpétery. Je příjemnou tradicí, že koncerty na zámku se konají prakticky pokaždé před plným Rytířským sálem a nejinak tomu bylo i tentokrát.

Poněkud smutně v deštivém počasí vyhlížely labutě, které k hasičárně přivezli kolotočáři na předposlední víkend, a svým odletem-odjezdem symbolicky ukončily toto krásné období nastávajícího podzimu. Nyní tedy nezbývá, než pomalu přejít od burčáku ke svařáku...

Na přípravě článku (text, foto, kamera) spolupracovali: Marta Mojžišová, Hana Langmajerová, Kateřina Melicharová, Petr Koníček, Petr Petráš, Vratislav Hála

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.