Napodruhé to vyšlo: Soutěž na zateplení MŠ Zagarolská má vítěze

IMG 5211
Veřejná zakázka na zateplení budovy mateřské školy v Zagarolské ulici našla svého vítěze a práce mohou začít. Soutěž se musela opakovat kvůli četným chybám v nabídkách, Tentokrát soutěžící žádné chyby neudělali.

Zatímco první zrušené soutěže se zúčastnilo pět firem, při druhém pokusu projevilo o zakázku zájem plných dvacet uchazečů. Nejlevnější byla chrudimská firma FT-Stavby s cenou necelých 2,2 milionu korun. Jenže po oznámení výsledků firma ze soutěže překvapivě odstoupila a totéž vzápětí udělal i druhý uchazeč v pořadí. Obě firmy se totiž mezitím zavázaly jinde a na Nelahozeves už jim nezbývala kapacita. Zakázku vzal až třetí uchazeč na pásce, kterým je shodou okolností SARK engineering – právě tato firma zvítězila v první soutěži, která byla později zrušena.

SARK podal v opakované soutěži prakticky totožnou cenovou nabídku, cenu snížil jen o dva tisíce korun. Obec tedy za zateplení budovy v Zagarolské ulici zaplatí celkem 2,4 milionu korun včetně DPH. Z toho milion půjde z obecního rozpočtu, zbytek pokryje evropská dotace z programu na zvyšování energetické účinnosti budov. Dotaci na projekt zajistila ještě předchozí starostka Petra Urbanová.

Soutěže se stejně jako minule zúčastnila i kralupská firma MAKRA, jejímž majitelem je člen zastupitelstva Jiří Kratochvíl. Přestože MAKRA svou nabídku oproti první soutěži snížila o 650 tisíc korun, stále byla dražší o 300 tisíc než vítězný SARK. Jiří Kratochvíl už dříve uvedl, že vítěznou nabídku považuje za nereálně nízkou. “Není možné, aby všechno, co je tam napsané, bylo provedeno za ty peníze a aby to bylo provedeno v požadované kvalitě,” varoval zastupitel v nedávném rozhovoru pro Nela.cz. Průběh prací hodlá podle svých slov důkladně sledovat.

2710
Práce na budově nesmí narušovat chod mateřské školy. | Foto: MŠ Nelahozeves
Práce na budově nesmí narušovat chod mateřské školy. | Foto: MŠ Nelahozeves
Starosta Josef Kebrle je naopak přesvědčen, že firma odvede svou práci pořádně. “SARK zopakoval stejnou cenovou nabídku, čímž ukázal, že si za cenou stojí,” konstatoval starosta a poukázal na to, že podobnou cenu předložily i další firmy. Nabídka byla podle něj pečlivě prověřována a její reálnost údajně potvrdil i stavební dozor, když za spodní hranici ekonomické návratnosti zakázky určil právě částku 2,4 milionu korun. Majitel firmy budovu podle starosty dvakrát viděl a udělal si i sondu do střechy.

Zastupitelstvo na svém únorovém zasedání schválilo smlouvu s vítěznou firmou a obec následně veškeré doklady odeslala poskytovateli dotace. Sám Jiří Kratochvíl se zasedání nezúčastnil. Právě na jeho popud bylo zrušeno minulé výběrové řízení poté, co objevil v nabídce vítězné firmy početní chyby (více zde).

Na budově v Zagarolské č. 313, kde se nachází mateřská škola, knihovna a klub seniorů, se kromě fasády bude zateplovat i celá střecha a budou vyměněna stará okna a dveře v přízemí. Vzhledem k předpokládané hlučnosti na stavbě by se aspoň část prací měla posunout do období letních prázdnin. Projekt tak začne pravděpodobně až ve druhé polovině května. Hotovo by mělo být podle smlouvy do poloviny srpna. Ve smlouvě je zároveň klauzule, v níž se dodavatel zavazuje respektovat chod mateřské školy. Firma se podle smlouvy musí zdržet delších hlučných prací v provozní době školky.

Aktualizace 12. března: Firma SARK údajně nesouhlasí s posunem prací do léta a chce začít co nejdříve. O harmonogramu a dopadu prací na školku se v současné době vyjednává.

(mm)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.