Miřejovické půlení zve běžce letos již popáté

DSCF8396
Z Miřejovického půlmaratonu v roce 2012 (Zagarolská ulice v Nelahozevsi)
Z Miřejovického půlmaratonu v roce 2012 (Zagarolská ulice v Nelahozevsi)
Již pátý ročník běžecké akce pod názvem Miřejovické půlení se kvapem blíží. Běžci se v několika závodech postaví na start v sobotu 3. srpna v Miřejovicích. Přípravy akce byly poznamenány sporem pořadatelů se starostkou Nové Vsi Janou Uhrovou, která požadovala přesunutí startu na jiné místo. Nakonec byl však nalezen kompromis a populární závod proběhne dle původního plánu.

Miřejovický půlmaraton

Nejdůležitějším závodem půlení je Miřejovický půlmaraton. Trať půlmaratonu vede z Miřejovic do Nelahozevsi po Zagarolské ulicí kolem elektrárny. Odtud se běží přes Miřejovický most do veltruského parku a dále přes Všestudy, Dušníky nad Vltavou až do Dědibab. Tam se běžci otočí a stejnou trasou se vracejí zpět, pouze ve Veltrusech se od první poloviny trasy mírně odkloní kolem letního kina. Půlmaraton se běží v šesti kategoriích – podle pohlaví a věku.

 

mapa
Mapa trati Miřejovického půlmaratonu
Mapa trati Miřejovického půlmaratonu

Přibližné časy průběhu Nelahozevsí

Směr tam (od Miřejovic ke starému Miřejovickému mostu): 10.02 – 10.10 hodin

Směr zpět (od starého Miřejovického mostu do Miřejovic): 11.00 – 13.00 hodin

Časové rozpětí vyjadřuje očekávaný rozptyl mezi prvním a posledním závodníkem. Odhady průběhů dalšími obcemi najdete zde.

 

Spory s obcí Nová Ves

Počet startujících závodníků půlmaratonu dosud každoročně stoupal (viz graf), v loňském roce startovalo 235 běžců. Standardní strop

graf
Počet běžců půlmaratonu dosud každoročně stoupal.
Počet běžců půlmaratonu dosud každoročně stoupal.
soutěže je 300 závodníků, v letošním roce však pořadatelé omezili počet startujících na 200. Důvodem byl spor s vedením obce Nová Ves, pod kterou Miřejovice patří. Starostka Nové Vsi Jana Uhrová totiž s odkazem na stížnosti občanů Miřejovic dala pořadatelům najevo, že se jí místo startu nezamlouvá, a žádala přemístění začátku a konce trati a celého zázemí závodu. Podle starostky se obyvatelé obávají příliš velkého počtu cizích lidí na malém prostoru v situaci, kdy se Miřejovice ještě vzpamatovávají z nedávných povodní a lidé suší řadu svých věcí na zahradách. Mezi údajné výhrady občanů patří i dopravní omezení v průběhu akce. “Budeme zase tři dny izolovaní?” tlumočila Jana Uhrová na posledním zasedání zastupitelstva Nové Vsi údajnou stížnost jednoho z občanů. Přítomná zástupkyně pořadatelského Maraton Klubu Miřejovice Dana Burianová však upozornila, že výjezd z Miřejovic je uzavřen pouze po dobu startu půlmaratonu. “Jedná se o půlhodinu,” zdůraznila Burianová, která se zároveň pozastavila nad skutečností, že se stěžovatelé se svými výhradami neobrátili přímo na pořadatele akce.

Kolik občanů Miřejovic si na běžeckou akci stěžovalo, odmítla starostka sdělit. Zároveň se za občany Miřejovic postavila: “Doprovodné akce (registrace účastníků, start – cíl, Pivní půlmaraton, veškeré zázemí a mnoho dalšího) se odehrávají na velmi malém prostoru normálně velmi poklidné vísky. A také na dětském hřišti, které si místní obyvatelé vybudovali svépomocí.” Starostka poukázala i na zvýšenou dopravní zátěž a zneužívání “neoficiální” polní cesty ve směru od Starých Ouholic. “Nejmenší část závodu se odehrává v Miřejovicích a přitom je jejich zatížení (především automobily) největší,” konstatovala Jana Uhrová.

DSCF7291
Miřejovice zpustošené po červnových povodních (6. června 2013)
Miřejovice zpustošené po červnových povodních (6. června 2013)
Dana Burianová v rámci diskuse na zasedání zastupitelstva upozornila, že trať již v současné době přeplánovat nelze, neboť je certifikovaná a každá změna by vyžadovala provedení opětovného zaměření. Navíc by v tak krátké době nebylo zřejmě možné vhodný prostor pro start nalézt. Trať půlmaratonu, jak již vyplývá z názvu závodu, měří přesně polovinu délky maratonu, tj. 21,0975 km.

Obec Nová Ves, která je jedním z patronů běžecké akce, nakonec z požadavku na přesunutí startu ustoupila poté, kdy se pořadatelé zavázali omezit startovní pole na 200 běžců. “Toto opatření je zavedeno pouze pro letošní ročník z důvodu ničivé povodně, která zasáhla většinu Čech včetně Miřejovic začátkem června,” uvedl Maraton Klub Miřejovice v tiskové zprávě.

K dnešnímu dni (pátek 19. července) zbývá do vyčerpání limitu 22 míst. Mezi přihlášenými je i několik závodníků z Nelahozevsi: Václav Koláčný, Marcel Šulej, Robin Hron, Filip Šimek, Martin Brázda a Kristina Tichovská. Václav Koláčný získal v loňském roce bronzovou medaili v kategorii mužů do 34 let. Martin Brázda si zase odnesl cenu Miřejovický půlčík – tu získává závodník, který se umístí přesně v polovině výsledkové listiny.

DSCF8557
Václav Koláčný z Nelahozevsi v roce 2012 získal bronz v kategorii mužů do 34 let.
Václav Koláčný z Nelahozevsi v roce 2012 získal bronz v kategorii mužů do 34 let.
Uzávěrka přihlášek je tuto neděli (21. července) o půlnoci. Opozdilci mohou zkusit přijít přímo na start – mají šanci, že získají startovní číslo po někom, kdo nedorazil (k čemuž každoročně dochází).

Registrovat se můžete na stránkách Maraton Klubu Miřejovice.

Cena obce Nelahozeves

Stejně jako v uplynulých letech bude v rámci půlmaratonu vyhlašována cena obce Nelahozeves, která je jedním z patronů akce a která na půlmaraton každoročně přispívá částkou pět tisíc korun. Cena Nelahozevsi náleží běžci, který vstoupí na území Nelahozevsi při běhu zpět (cca 19,9. km závodu, konec Miřejovického mostu na straně Nelahozevsi) na místě, které vybere ze startovního pole starostka Nelahozevsi Petra Urbanová. Cenu bude starostka osobně předávat. Obdobné ceny vyhlásila obec Nová Ves, Veltrusy a kastelán veltruského zámku.

Lidový běh

Pro širokou veřejnost jakéhokoliv věku je určen tzv. Lidový běh. Start je zhruba deset minut po startu půlmaratonu (tedy v cca 10.10 hodin) opět na hřišti v Miřejovicích, ale trasa je desetkrát kratší – měří tedy 2,10975 km. V praxi to znamená, že u miřejovické

DSCF8429
Trasa Lidového běhu je desetkrát kratší než půlmaraton a mohou si ji tedy zaběhnout i ti nejmenší.
Trasa Lidového běhu je desetkrát kratší než půlmaraton a mohou si ji tedy zaběhnout i ti nejmenší.
elektrárny se otočíte a poběžíte zpět do Miřejovic. Zúčastnit se mohou i čtyřnozí členové rodiny. Do tohoto závodu se můžete zaregistrovat až na místě.

Černohorský pivní půlmaraton

Pro jedince, kteří si netroufnou postavit se na start hlavního závodu, ale přesto by rádi půlmaraton absolvovali, je ideální volbou Černohorský pivní půlmaraton. Při tomto klání běžci nemusí uběhnout 21,0975 km, stačí pouze 1,0975 km a místo chybějících 20 km vypije každý účastník dvě desetistupňová piva. Tento závod se běží dvoukolově. Při prvním kole běžci po vyběhnutí vypijí jedno pivo a uběhnou 0,54875 km. Než se závodníci dostanou do cíle, musí si zopakovat ještě jedno kolo.

Dětský koutek

Stejně jako v minulých letech bude i letos díky Rodinnému centru Havránek otevřen v Miřejovicích po celou dobu závodu dětský koutek. Bude připravena trampolína, několik soutěží, stolky pro kreslení a vysoké židličky k nakrmení nejmenších. Děti si po dobu závodu budou moci vlastnoručně namalovat nebo s pomocí šablon nastříkat látkovou

DSCF8564
Majitel nejhezčích půlek se musí náležitě předvést divákům.
Majitel nejhezčích půlek se musí náležitě předvést divákům.
tašku.

Miřejovické půlky – nejhezčí pozadí závodu

Miřejovické půlky jsou zábavnou anketou, v níž běžci a přihlížející vyberou ze startovního pole jednu ženu a jednoho muže, kteří se mohou pochlubit nejlepším sedacím svalem. Hlasuje se pomocí lístků, které slouží zároveň jako kupóny do tomboly.

(mm, kolejkom)

Pozvanka program MPM 2013 final 11

Pozvanka program MPM 2013 final 21

Běh, Miřejovické půlení

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence