• Titulní stránka

Miřejovické půlení se přehouplo do druhé poloviny dekády

Seznam článků

DSCF0451
Přes dvě stě běžců se o první srpnové sobotě postavilo na start 6. ročníku Miřejovického půlmaratonu – hlavního závodu populární běžecké akce Miřejovické půlení. Počasí bylo ke sportovcům jen o něco málo smířlivější než v předchozích dvou letech – teploměr tentokrát vystoupal ke 30 stupňům.

Z 207 startujících závod nedokončili pouze čtyři. Absolutním vítězem se stal s časem 1.16:49 Jiří Čivrný startující za oddíl ELEVEN TEST TEAM. Třiatřicetiletý Čivrný byl v předchozím roce druhým mužem Českého běžeckého poháru. Na letošním Midwinter Marathonu v nizozemském Apeldoornu doběhl jako druhý. Severočeský borec naběhá 20 km denně a mimo jiné se pilně připravuje na letošní říjnový maratón ve švýcarském Lausanne.

Ženské prvenství po dvou letech zopakovala již tradiční favoritka a přední česká běžkyně Kateřina Kriegelová z ASK Elna Počerady s časem 1.27:31. Trojnásobná vítězka Miřejovického půlmaratonu Radka Churaňová tentokrát do malé povltavské vesničky nedorazila.

Na startovní a výsledkové listině je stejně jako v minulých letech i několik jmen z Nelahozevsi. Prvenství z naší obce opět obhájil Václav Koláčný, kterému čas 1.29:40 vynesl 13. místo v kategorii mužů do 39 let; v absolutním pořadí doběhl jednadvacátý. S půlmaratonem se úspěšně vypořádali také Filip Šimek, Michal Růžek (otec Pavla Růžka, který týden předtím absolvoval dálkovou jízdu na kole do Lisabonu), Marcel Šulej a jeho žena Šárka Šulejová. Ta navíc obsadila společně s dalšími dvěma běžci třetí příčku v soutěži tříčlenných družstev, kde se sčítají jednotlivé individuální časy.

Václav Koláčný

DSCF0465
DSCF0662

Filip Šimek

DSCF0497

Michal Růžek

DSCF0360
DSCF0516

Marcel Šulej

DSCF0525

Šárka Šulejová

DSCF0392
DSCF0600

DSCF0322
DSCF0728

Půlmaratonské časy

 MužiŽeny
Světový rekord 58:22 1.05:12
Český rekord 1.01:31 1.11:02
Rekord Miřejovického půlmaratonu 1.07:59 (Addisu Ahunim, 2010) 1.22:09 (Radka Churaňová, 2011)
Miřejovický půlmaraton 2014:    
První místo 1.16:49 (Jiří Čivrný) 1.27:31 (Kateřina Kriegelová)
Václav Koláčný 1.29:40  
Filip Šimek 1.38:05  
Michal Růžek 1.43:13  
Marcel Šulej 1.46:17  
Šárka Šulejová   2.06:46

 

Mnoho předem přihlášených se letos nedostavilo, účast na půlmaratonu však oproti loňsku přesto stoupla o téměř 30 běžců. To zaskočilo i samotné pořadatele z Maraton Klubu Miřejovice – ti totiž obdrželi hodně přihlášek až přímo na startu a některým běžcům (včetně vítězného Čivrného) tak museli narychlo vyrábět startovní čísla.

DSCF0295
Semir Boughattas
Semir Boughattas
Běžci, kteří se necítili na 21 kilometrů, se místo toho přihlásili do Lidového běhu, který je desetkrát kratší. Letos se mezi ně zařadil i podnikatel a sportovní mecenáš Semir Boughattas, jehož nelahozeveská firma IVAR CS patří tradičně k předním sponzorům Miřejovického půlení. “Bez něho by žádný půlmaraton nebyl,” říká dnes Josef Burian, předseda Maraton Klubu Miřejovice. Boughattasův IVAR CS je totiž jedinou firmou, který akci sponzoruje už od samého počátku – v roce 2009 jeho finanční podpora umožnila pořadatelům pořídit medaile a poháry pro vítěze prvního ročníku. Od té doby nese Lidový běh jméno jeho firmy.

DSCF0303
Martin Kolomý
Martin Kolomý
Liďák si letos zaběhl i pilot českého týmu Rallye Dakar Martin Kolomý se svou posádkou týmu Tatra Buggyra Racing. Návštěvníci akce mohli navíc po celý den obdivovat vystavený rychlostní speciál Buggyra.

Vedle hlavních cen se jako tradičně udělovala cena kastelána veltruského zámku Pavla Eclera. Naopak ceny obcí se letos neudělovaly. Pořadatelé se pro letošek nakonec rozhodli od nich upustit z důvodu blížících se komunálních voleb. Výjimku udělali pouze u starosty Kralup nad Vltavou Petra Holečka, který byl patronem celé akce a předával ceny.

Akce se každoročně koná pod patronátem obcí, přes které vede trať půlmaratonu – Nové Vsi, Veltrus, Nelahozevsi, Vojkovic a Všestud. Patronství se pojí se symbolickým finančním příspěvkem. Město Veltrusy však letos odmítlo obvyklých pět tisíc korun pořadatelům věnovat. Z devíti přítomných na únorovém zasedání zvedli ruku pro udělení dotace pouze tři zastupitelé. Proti byl mj. starosta Veltrus Richard Kyselý i místostarosta Tomáš Čapek. Zápis z únorového zasedání žádné další podrobnosti k tomuto bodu neobsahuje. Na rozhodnutí veltruského zastupitelstva reagovali pořadatelé tím, že z plakátů odstranili znak Veltrus, což mezi místními způsobilo údiv – největší část trati půlmaratonu totiž vede právě přes Veltrusy.

Zázemí letošního Miřejovického půlení se vrátilo opět na louku v Miřejovicích. Loňský pátý ročník pořadatelé operativně přesunuli do blízkého areálu bývalého pivovaru s ohledem na probíhající úklidové práce po červnových povodních, které v Miřejovicích napáchaly velké škody. Dvůr bývalého pivovaru letos sloužil pouze jako parkoviště pro běžce.

Fotogalerie

Před závodem


 

Půlmaraton - 1. kilometr

Půlmaraton - 20. kilometr


 

Lidový běh

Po závodě


Pivní půlmaraton

Další reportáže a materiály

Oficiální videozáznam akce:

Kamera, střih: Luděk Šťastný
Kamerové vozidlo: Jan Kadeřábek

(mm, mat)

Běh

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.