• Titulní stránka

MERO začne opět čistit nádrž. Zápachu by mělo být méně než loni

DSCF8573
Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi.
Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi.
Společnost MERO, provozovatel centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi, bude po roce čistit další ze svých šestnácti nádrží. Čištění má podle oficiálních informací začít již tuto středu nebo čtvrtek. Průvodním jevem čištění je zápach šíříci se z odvětrávané nádrže. MERO však slibuje, že letos situace nebude tak zlá jako v roce 2012.

Čištění a následná inspekce nádrže o objemu 100 tisíc m3 má začít ve středu 20. března nebo o den později a má trvat celkem tři týdny, mj. tedy zahrne i období velikonočních svátků. Termín odstávky nádrže potvrdila mluvčí MERO Radomíra Doležalová. Pravidelnou inspekci nádrží nařizuje provozovateli zákon. Proces čištění a inspekce vyžaduje intenzivní odvětrávání nádrže, aby do prostoru nádrže mohli vstupovat servisní pracovníci.

nadrz-cisteni
Otevřená nádrž H10, která se čistila v roce 2012. Průměr nádrže je 85 metrů, objem činí 100 tisíc m3. | foto: MERO
Otevřená nádrž H10, která se čistila v roce 2012. Průměr nádrže je 85 metrů, objem činí 100 tisíc m3. | foto: MERO
Čištění jedné z nádrží probíhalo naposledy loni v květnu a proces nepříjemně dopadl na obyvatele severní části Nelahozevsi. Z nádrže se šířil velký zápach a vzhledem k aktuálnímu počasí jej vítr unášel právě na Nelahozeves, která je od areálu tankoviště vzdálena jen několik set metrů. Místní obyvatelé nemohli zhruba týden vůbec větrat a občas se nedalo ani vyjít ven. Zápach připomínající toluen se šířil ve dne i v noci a způsoboval mj. pálení očí a pokožky. Lidé si také stěžovali, že inspekce nádrže nebyla dopředu nijak avizována a nikdo tak neměl čas se na ni připravit. MERO tehdy poslalo místostarostovi Nelahozevsi Josefu Kuklovi omluvný dopis a přislíbilo, že v dalších letech se pokusí dopady na obyvatele Nelahozevsi minimalizovat.

Jak sdělil provozně-technický ředitel MERO Vít Tůma, letos by se skutečně situace z loňska neměla opakovat. “Vzhledem k tomu, že teplota bude v tomto období výrazně nižší než loňské léto, neočekáváme, že by se situace v takovém míře opakovala,” sdělil Tůma v dopise místostarostovi Nelahozevsi a zároveň potvrdil, že se společnosti MERO podařilo získat novou technologii na spalování směsi uhlovodíků a vzduchu, což by mělo přispět k výraznému snížení zápachu.

ctr foto1 big
Výstavba jedné z prvních nádrží v devadesátých letech. | foto: MERO
Výstavba jedné z prvních nádrží v devadesátých letech. | foto: MERO
Kontroly nádrží budou probíhat i v dalších letech. Harmonogram vypracovaný společností MERO předpokládá čištění jedné nádrže ročně.

Centrální tankoviště ropy bylo v Nelahozevsi vybudováno v letech 1994–1998 v prostorách vytěžené pískovny. V první fázi vzniklo deset nádrží, v následujících letech bylo dostavěno dalších šest. V současné době má tankoviště skladovací kapacitu zhruba 1,5 milionu m3 ropy. Podle zákona musí provozovatel udržovat strategické nouzové skladovací zásoby ropy nejméně na 90 dnů. Tankoviště je napojeno na ropovody Družba a Ingolstadt a slouží též jako jejich krátkodobý mezisklad. Provozovatelem tankoviště je státní společnost MERO.

(mm)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.