• Titulní stránka

Masarykův most zůstane zavřený až do konce června

DSCF0578
Na podchodu u mostu TGM v Kralupech se začalo pracovat pozdě.
Na podchodu u mostu TGM v Kralupech se začalo pracovat pozdě.
Možné zpoždění rekonstrukce průtahu Kralup nad Vltavou, o němž se v uplynulých týdnech čím dál více spekulovalo, se bohužel potvrdilo. Teplická firma Vodohospodářské stavby (VHS), která rekonstrukci provádí, nyní připustila, že dokončení stavby spojené s uzavírkou kralupského mostu TGM se posune zhruba o měsíc, tedy do konce června.

Zpoždění oznámil na čtvrtečním pravidelném kontrolním dni výrobní ředitel VHS Vilém Řáha. Původní termín otevření mostu na konci května je podle něj nereálný. Přesný harmonogram podle svých slov předloží do týdne. Firma přitom až dosud ujišťovala, že se jede podle plánu. “Od zhotovitele stavby zatím nemáme žádnou změnu nahlášenou,” tvrdila ještě v pondělí 27. dubna tisková mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová. V té době už přitom i prostým pozorováním průběhu výstavby začínalo být jasné, že termín 31. května se nedá stihnout. Na možné zdržení už před týdnem v Mělnickém deníku upozornil místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák (ODS). “Podchod, který má být z litého betonu, stavební firma ještě nezačala stavět. Podle stavebních postupů by ovšem měl beton zrát zhruba pětadvacet dní. Předpokládáme proto, že kvůli tomu dojde k prodloužení termínu dokončení," uvedl místostarosta pro Mělnický deník a zpoždění odhadl na dva týdny. I tento odhad se ale ukázal jako příliš optimistický.

Pozdě instalované mikropiloty

DSCF0575
My nic, to počasí.
My nic, to počasí.
Hlavním důvodem zdržení, které až do letních prázdnin prodlouží extrémní dopravní zatížení Nelahozevsi, je podle zástupce technického dozoru stavby Jana Učně selhání subdodavatele – firmy Vrtný a geologický průzkum (VGP). Tato firma, která se na svých stránkách chlubí 140letou tradicí, podle Učně zdržela stavbu o několik týdnů tím, že do podloží budoucího podchodu pod hlavní silnicí u nemocnice nenainstalovala včas mikropiloty, které mají přenášet zátěž z konstrukce podchodu do podloží. Při vrtání mikropilotů si subdodavatel údajně zničil část techniky a náhradní vrtné nářadí neměl k dispozici. Podle Učně také pracovníci firmy neměli správně postavené lešení a nedisponovali potřebnými ochrannými pomůckami, což si vyžádalo zákrok stavebního dozoru. Firma VGP je kromě toho v současné době v insolvenčním řízení, do nějž se přihlásilo už několik desítek věřitelů.

Na stavbě podchodu se tak začalo pracovat až minulý týden. Podle původního harmonogramu měl být přitom v tuto chvíli už prakticky hotový.

Jednatele subdodavatelské firmy VGP se během čtvrtka nepodařilo telefonicky zastihnout, na kontaktních číslech nikdo nezvedal telefon a firma navíc na svých webových stránkách uvádí neplatné kontaktní údaje.

DSCF0570
Podle stavbyvedoucího Pavla Duška z teplické firmy VHS nemá nikdo právo si stavbu fotografovat bez souhlasu dodavatele. "Na stavbu i techniku máme autorská práva," nabízí stavbyvedoucí svůj svérázný výklad autorského práva.
Podle stavbyvedoucího Pavla Duška z teplické firmy VHS nemá nikdo právo si stavbu fotografovat bez souhlasu dodavatele. "Na stavbu i techniku máme autorská práva," nabízí stavbyvedoucí svůj svérázný výklad autorského práva.
Stavbyvedoucí hlavního dodavatele VHS Pavel Dušek ale vinu subdodavatele odmítl – podle něj je hlavním důvodem zpoždění počasí. S tím však Libor Lesák nesouhlasí. “Počasí není zase tak špatné, mohlo být podstatně horší,” upozornil místostarosta. První dvě etapy prací (kruhové objezdy pod Hostibejkem a pod viaduktem) přitom firma dokončila včas – zpoždění vzniklo až při třetí etapě, která začala 16. března, kdy se již teploty přehouply trvale do kladných čísel a ani množství srážek nebylo nijak nadprůměrné.

Kraj za stavbu neplatil

Stavba ale začíná nabírat zpoždění ještě z jednoho důvodu – stavební práce totiž před týdnem úmyslně zastavil přímo dodavatel, a to z důvodu neuhrazení několika faktur ze strany Středočeského kraje jako hlavního investora. Až do minulého týdne kraj nezaplatil dodavateli ani jednu fakturu a firmě už došla s investorem trpělivost. Minulý čtvrtek tak stavbu uvedla do tzv. útlumového režimu, kdy se provádějí pouze nutné udržovací práce. Jediná část stavby, kde se dále pracuje, je podchod – ten si totiž objednalo město a to své závazky vůči firmě řádně hradí. Stojí však práce na kruhovém objezdu Na Františku i na hlavní silnici podél obchodního střediska Global.

DSCF0580
Na kruhovém objezdu Na Františku se už více než týden nepracuje. Zadarmo ani kuře nehrabe.
Na kruhovém objezdu Na Františku se už více než týden nepracuje. Zadarmo ani kuře nehrabe.
Podle hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD) zdržení nastalo z důvodu problémů s proplácením peněz z regionálního operačního programu – větší část stavby za 40 milionů korun je totiž financována z dotace Evropské unie. Po sérii jednání zástupců kralupské samosprávy s hejtmanem a krajskými úředníky nakonec kraj údajně dlužné faktury uhradil a firma by měla příští týden práce v plném rozsahu obnovit. Dodavatel ale upozornil, že jedna faktura po splatnosti stále není proplacena a zároveň ústy svého výrobního ředitele pohrozil, že práce budou opět zastaveny, pokud kraj opět přestane platit. “Blíží se splatnost faktury za 2,6 milionu a následuje dalších šest a půl,” varoval Řáha.

Výrobní ředitel VHS ale zároveň ujistil, že po úplném zaplacení dluhu budou práce okamžitě obnoveny. Současně přislíbil, že se začne pracovat i o víkendech a stavaři prodlouží pracovní směny. V současné době se na stavbě pracuje vždy jen do 16 hodin, údajně kvůli stížnostem místních obyvatel na vysokou hlučnost a prašnost. Tento argument na čtvrtečním kontrolním dni odmítli zástupci kralupské městské policie. “O žádných stížnostech nevím,” konstatovala přítomná velitelka kralupských strážníků. Podle Libora Lesáka je teď prioritou obnovení dopravy na mostě TGM a tomu je třeba přizpůsobit i režim stavebních prací.

DSCF8662
S nekonečným proudem aut projíždějících přes Nelahozeves jsou každodenně konfrontovány i děti vracející se ze školy.
S nekonečným proudem aut projíždějících přes Nelahozeves jsou každodenně konfrontovány i děti vracející se ze školy.
Do poloviny května by měla být zprovozněna alespoň lávka přes Zákolanský potok u Penny Marketu a navazující přechod pro chodce ke kostelu. Na tom by měl být nově instalován ostrůvek.

Pozdě zaplacené faktury mohou nyní způsobit, že kraj nebude moci po stavební firmě VHS vymáhat penále za zpoždění, které její subdodavatel způsobil. Kraji tak zřejmě nezbude, než posun dokončení akceptovat. Prodloužení uzavírky ale bude muset schválit i kralupský odbor dopravy a do tohoto řízení by se ráda vložila nelahozeveská samospráva. Dočasné dopravní značení v obci omezující na několika místech rychlost na 30 km/h totiž stojí Nelahozeves 600 korun denně. Prodloužení uzavírky o měsíc tak naši obec vyjde na dalších 20 tisíc korun. Místostarosta Nelahozevsi Josef Kukla na posledním dubnovém zasedání zastupitelstva naznačil, že bude požadovat, aby byly obci tyto dodatečné náklady uhrazeny. Zastupitel Jiří Kratochvíl zároveň upozornil na zhoršující se stav Kralupské ulice podél základní a mateřské školy.

(mm)

Automobilová doprava

Komentáře   

0 #20 Kačka 2015-05-14 11:34
Cituji pipo:
Nechci šířit paniku a doslechl jsem se, že nově stavěný kruhák v Kralupech je tak malý a špatně navržený, že jim neprojedou kamiony. Což znamená, že se postaví dle návrhu a po dostavbě se bude předělávat aby jim kamiony mohli projet, což nevím jestli znamená znovu zavření nebo opravy za provozu. Trošku kocourkov ?

Co já slyšela, tak to není chyba, ale vlastnost. Záměr
Citovat
0 #19 pipo 2015-05-14 07:07
Nechci šířit paniku a doslechl jsem se, že nově stavěný kruhák v Kralupech je tak malý a špatně navržený, že jim neprojedou kamiony. Což znamená, že se postaví dle návrhu a po dostavbě se bude předělávat aby jim kamiony mohli projet, což nevím jestli znamená znovu zavření nebo opravy za provozu. Trošku kocourkov ?
Citovat
0 #18 Patrik 2015-05-12 16:56
Před malou chvílí jsem se vrátil od mostu TGM v Kralupech nad Vltavou. Když jsem šel po lávce, vesele si tam jezdí řidiči na skůtru, dokonce minulý týden projelo i auto, které řídila snad 14ti letá holka a ulomila si zrcátko o modrý plot. Nicméně když už jsem scházel na Cukrovaru z lávky ze zadu mě málem srazila sanitka která podotýkám ani netroupila, nehoukala a už vůbec neblikala a zepředu PČR ??? Připadal jsem si jak ve filmu.. A to nemluvím o tom že minuklý týden jsem při projíždění RZS lávkou musel držet dvě malé děti (neznámé) které pobíhali na lávce ... Opět RZS ???
Citovat
0 #17 Kunc 2015-05-07 21:24
Vážení spoluobčané z Nelahozevsi. Tak jsem se dnes v Kralupech dozvěděl že most bude uzavřený až do konce srpna. Jen nevím kterého. Oprávněnou zuřivostí prosím šetřte, ještě si ji budete moci užít dosyta. Lepší to nebude.
Citovat
-3 #16 DavidT 2015-05-07 08:58
Koukám, že Středočeský kraj tu Blanku Hl.m.Praha, ale hóódně záviděl, tak si vytvořil svůj "tunel". Projektovat a řídit projekty tak jak je řídí zástupci vedení krajů v ČR, tak bych byl do měsíce bez práce :-(, ale ve "vysoké" politice je vždy nějaký hrozně zásadní důvod proč to nejde že...
Citovat
+10 #15 Kačka 2015-05-05 07:33
Cituji Vědátor 2:
Cituji Vědátoři:
Je jedno kudy vede objíždka na to vám každej sere místo 100m přes most musíme jezdit "10km" (s nadsázkou) přes ten váš zapadákov kam normálně nepáchne auto jak je rok dlouhej všude máte přiblblí 30 neomezený časem člověk tam snad žádnej ani nebydlí, protože jsem tam viděl lidi sedět max v hospodě na zahrádce a stěžujete si věřte nebo ne my budem víc rádi než vy až otevřou most!

Jestli se ti nelíbí náš "zapadákov" klidně jezdi jinudy já budu jedině rád měšťáčku ;-)

Nebojte, všichni Kralupáci nejsme takový omezenci. Osobně mi vadí ty nechutný serpentiny (ta nejblbější je hned při výjezdu z Kralup), ale jinak je projížďka kolem zámku moc příjemná. Ale určitě by bylo pro všechny lepší, kdyby to bylo v menším provozu.
Citovat
+9 #14 Vědátor 2 2015-05-05 07:02
Cituji Vědátoři:
Je jedno kudy vede objíždka na to vám každej sere místo 100m přes most musíme jezdit "10km" (s nadsázkou) přes ten váš zapadákov kam normálně nepáchne auto jak je rok dlouhej všude máte přiblblí 30 neomezený časem člověk tam snad žádnej ani nebydlí, protože jsem tam viděl lidi sedět max v hospodě na zahrádce a stěžujete si věřte nebo ne my budem víc rádi než vy až otevřou most!

Jestli se ti nelíbí náš "zapadákov" klidně jezdi jinudy já budu jedině rád měšťáčku ;-)
Citovat
-15 #13 Vědátoři 2015-05-03 23:48
Je jedno kudy vede objíždka na to vám každej sere místo 100m přes most musíme jezdit "10km" (s nadsázkou) přes ten váš zapadákov kam normálně nepáchne auto jak je rok dlouhej všude máte přiblblí 30 neomezený časem člověk tam snad žádnej ani nebydlí, protože jsem tam viděl lidi sedět max v hospodě na zahrádce a stěžujete si věřte nebo ne my budem víc rádi než vy až otevřou most!
Citovat
+5 #12 Pavel Matoušek 2015-05-03 10:20
Cituji obcan:
Pres Velvary je objizdka pouze pro nakladni dopravu nejdrive si neco zjistete nez budete psat hlouposti.

Přes Nelahozeves opravdu oficiální objížďka nevede!
Citovat
-2 #11 obcan 2015-05-02 19:16
Pres Velvary je objizdka pouze pro nakladni dopravu nejdrive si neco zjistete nez budete psat hlouposti.
Citovat
-1 #10 Bubag 2015-05-02 12:31
dejtw ai tam zakaz vjezdu a nebudete tam moct jezdit ani vy
... navic vam jeste podekuju tisice lidi, kteri jsou uz takto nastvani, ze musi jezdit napr. z Veltrus do Kralup pres Nelac,kdyby meli dokonce pres Velvary ... no, ja bych vam teda pkdskoval urcite. Jezdim tamtudy mimochodem kazdy den do prace na Kladno, jezdit jeste pres Velvary by bylo fakt jako super ...
Citovat
+1 #9 Sidonie 2015-05-02 11:34
Vím co jsem napsala. Když se tam dá značka zákaz vjezdu, tak jak to bylo když byl nadjezd uzavřen a přesto se přes něj jezdilo. A oficiální objíždka je přes Velvary.
Citovat
+16 #8 Ferda Mravenec 2015-05-02 10:57
Jeste by me zajimalo, na zaklade ceho se v clanku tvrdi, ze prvni dva kruhove objezdy jsou DOKONCENE ? Ta oranice pod Hostibejkem, s pulkou nevyasfaltovano u, se mi teda jako dokonceny kruhovy objezd fakt nejevi !!
Citovat
+1 #7 Bubag 2015-05-02 10:19
... navic, jak by asi benga mohli kontrolovat projizdejici auta, kdyz jich tam jezdi tisice denne, by akorat brzdili uz tak hodne zabrzdenej provoz. Navic na zakade ceho by jim jako meli znemoznit prujezd, vzdyt by i jednali protizakonne, nikdo nemuze preci zastavit nekoho na silnici a rict mu, ze tudy nemuze jet, z toho duvodu, ze tu nebydli .... to je pekna kravina ... propriste doporucuju nejdriv trochu premyslet a pak teprv neco psat ...
Citovat
-6 #6 obcan 2015-05-02 10:01
A navic nelahozeves je oficialni objizdka.
Citovat
+3 #5 obcan 2015-05-02 09:56
Chcete tedy rici ze az budou kralupy prujezdne a vy jelikoz nejste z kralup tak by vas tam policiste nemeli pustit ze tam nemate co delat ze nejste odsud, asi ani nevite co jste napsala.....
Citovat
-10 #4 Sidonie 2015-05-02 09:35
To ani nemusí být nejlevnější kvalitní firmy. prostě si jen někdo maže kapsu jak se říká, a naše obec musí platit za ty značky co tu jsou rozmístěné. jsem jen zvědavá, jestli to Kralupy nebo ta stavební firma zaplatí.Já bych dala uzavírku přes Nelahozeves všem co nejsou místní, a nechala bych je objíždět po oficiální objíždce.Kolikr át když jdu po silnici pod zámek, tak tu jezdí jak prasata a je jim jedno, že jsou chodci na silnici. Třeba u nadjezdu tam dolů směrem k PTZ jezdí jak prasata.Je tam 30km/ hod a cedule pozor chodci. Ještě pak dostanete vynadáno od řidičů, co tam dělám když potřebuji přejít ten most.Já bych to tu zavřela a nechala bych policisty kteří tu občas jsou, kontorolovat průjezd jen místních občanů. Stejně když Vás policisté zastaví, tak jen kontrolují doklady.Mě se to stalo několikrát.
Citovat
-3 #3 Richard 2015-05-02 09:03
Tady zase někdo vybral nejlevnější kvalitní firmy a pak to takhle vypadá. Jděte už do prdele všichni.
Citovat
0 #2 Bubag 2015-05-02 09:00
njn, to se dalo cekat ... pres ten Nelahozeves to onkizdet je ale pekna pruda ...
Citovat
0 #1 Kunc 2015-05-01 21:05
Tak to už tady jednou bylo. Jenže v Nelahozevsi. Takže kdy se asi Kralupský most otevře? Letos?
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.