• Titulní stránka
  • Společnost
  • Křížek v Lešanech se skví novotou. Většina drobných památek v obci je opravena, pár jich ještě zbývá

Křížek v Lešanech se skví novotou. Většina drobných památek v obci je opravena, pár jich ještě zbývá

DSC 1787
Obec pokračuje v obnově drobných sakrálních památek na svém území. Jako zatím poslední přišel na řadu křížek na kraji Lešan.

Ten se před několika týdny vrátil k lešanské silnici po pečlivé renovaci, provedené restaurátorem Pavlem Kytkou ze Sazené.

Velmi starý křížek dříve sloužil podle kronikáře Václava Hlavatého jako poslední rozloučení při pohřebních průvodech vedoucích z Lešan do Nelahozevsi.

DSC 1783
Dlouhá léta byl zničený, kříž s Kristem a Pannou Marií odlomený a uložený na obecním úřadě. Památka kromě toho stála na pozemku developerské firmy Anglický Resort, při příjezdu do Lešan po pravé straně, u křižovatky se Zimní ulicí v těsné blízkosti developerské zástavby Zámecké údolí, kde místo postrádá žádoucí pietu. Vedení obce se proto nakonec rozhodlo přemístit křížek na druhou stranu cesty – na kraj Lešanského háje. S umístěním souhlasila rodina Lobkowiczů, které les patří. "Dohoda vznikla rychle a všichni byli s tímto řešením spokojeni," vysvětlil přemístění křížku dnes už bývalý starosta Josef Kebrle.

Litinový kříž byl v restaurátorské dílně očištěn a ošetřen konzervačním nátěrem. Nově jej zezadu podepírá tyč, což podle Pavla Kytky značně sníží riziko opětovného zlomení kříže.

1
Křížek před renovací.
Křížek před renovací.
Sokl, na kterém je osazen kříž, musel být nově zhotoven. Po odstranění nátěrů totiž restaurátor na původním podstavci nalezl rozsáhlé praskliny a další destrukce kamene, které byly způsobeny zhmotněním zkorodovaného kříže. Nový sokl je věrnou replikou původního, zhotovený z Božanovského pískovce. Restaurátor nově vytvořil a vyzlatil i původní nápis.

Renovace přišla obec na 104 tisíc korun.

Křížek je pátou sakrální památkou, kterou Nelahozeves v posledním desetiletí zrekonstruovala. Ve vedení obce se za tu dobu vystřídali tři starostové, všechny projekty však mají jednoho společného jmenovatele – referentku obecního úřadu Sylvu Veličovou, která zajistila přípravu potřebných projektů i žádostí o dotace.

Kaplička sv. Jána v Lešanech

DSC 1923
Barokní výklenková kaplička vedle višňového sadu nad Lešany byla postavena v roce 1760. Jedná se o oblíbené poutní místo turistů sledujících žlutou turistickou značku od vlakové zastávky v Nelahozevsi přes Lešany k Lutovníku.

V hlavním výklenku dříve visel obraz, ve druhém kdysi byla umístěna socha svatého Jana Nepomuckého. Podle kronikáře Václava Hlavatého zmizela někdy kolem roku 1990 a v dalších letech kaplička dále chátrala. Ani obraz už na svém místě není.

Rekonstrukce kapličky proběhla v roce 2008, ještě za starosty Jaroslava Otáska.

Kaplička na návsi v Lešanech

DSCF9972
Kaplička na návsi v Lešanech po renovaci
Kaplička na návsi v Lešanech po renovaci
Barokní kaplička, stojící na návsi v Lešanech, je nejstarší dochovanou stavbou této dříve samostatné obce. Podle kronikáře Václava Hlavatého byla postavena ve stejné době jako nedaleká kaplička nad Višňovkou, žádné dokumenty z té doby se však nezachovaly.

DSCF3313
Kaplička před zahájením rekonstrukce
Kaplička před zahájením rekonstrukce
Opravu provedla v roce 2015 stavební firma MAKRA, jejímž majitelem je někdejší nelahozeveský zastupitel Jiří Kratochvíl. Uvnitř kapličky stavebníci otloukli poškozenou vlhkou omítku, ošetřili zdivo a nanesli novou sanační omítku. Nové omítky a fasádního nátěru se stavba dočkala i zvnějšku. Po obvodu kapličky byla provedena drenáž a osazeny betonové žlabovky na odvod dešťových vod. Do okna byla vsazena ocelová mříž s pletivem, dveřní mříž byla osázena a doplněna pletivem proti vniknutí drobných živočichů.

Celkové náklady na opravu barokní památky činily 108 tisíc korun, z toho 75 tisíc pokryla dotace Ministerstva pro místní rozvoj z programu podpory obnovy a rozvoje venkova.

Kamenný sloup císařovny Sissi

DSC 1777
Pomník císařovny Sissi po rekonstrukci
Pomník císařovny Sissi po rekonstrukci
V roce 1854 si císař František Josef I. vzal za ženu bavorskou princeznu Alžbětu, známou pod přezdívkou Sissi. Ojedinělý klasicistní památník na konci Školní ulice je dokladem nadějí, které Češi vkládali do mladého, tehdy čtyřiadvacetiletého císaře.

puvodni
Pomník před zahájením rekonstrukce
Pomník před zahájením rekonstrukce
Dnes již obnovený nápis na klasicistním památníku totiž hlásá: „Na den slavného a radostného zasnoubení našeho nejmilostivějšího císaře Pána a pana Františka Josefa I. s nejosvícenější princeznou Alžbětou, Arcivévodkyní Bavorskou dne 24. dubna 1854 na věčnou památku od malých dítek školy Nelahozeveské.“

Rekonstrukce památky proběhla v roce 2016 restaurátorem Janem Brabcem. Oprava spočívala v sanování a očištění povrchu, doplnění odpadlých míst, provedení retuší všech doplňků a vyzlacení nápisu. Restaurátor větší část památky opravil na místě, pouze kříž s korpusem Krista si na opravu odvezl do své dílny a pak jej vrátil zpět na sloup. Náklady na opravu činily 218 tisíc korun, z toho 70 % pokryla dotace Ministerstva zemědělství na udržování a obnovu kulturního dědictví venkova.

Kamenný milník v Podhořanech

DSC 1760
Milník u křižovatky v Podhořanech
Milník u křižovatky v Podhořanech
V roce 2017 se dočkal rekonstrukce kamenný milník v Podhořanech, stojící kousek od rozcestí na Staré Ouholice. Milník byl demontován a po částech převezen do dílny již zmiňovaného restaurátora Pavla Kytky. Jednotlivé fragmenty zde byly důkladně očištěny, odsoleny a zpevněny vhodnými materiály, popřípadě doplněny chybějící části. Milník byl vrácen zpět na původní místo a usazen do vápenocementového lože. Jednotlivé části byly zpevněny nerezovým spojovacím materiálem a na závěr byl povrch kamene ošetřen hydrofobním přípravkem. Okolí památky bylo upraveno, oseto trávou, drobné náletové dřeviny vykáceny.

Náklady na rekonstrukci činily 127 tisíc korun, z toho 89 tisíc pokryla dotace Ministerstva pro místní rozvoj.

Mlýnský kámen na Dvořákově stezce

mlyn
Mlýnský kámen na Dvořákově stezce
Mlýnský kámen na Dvořákově stezce
Severně od areálu Mariny Vltava, na břehu dnes již zaniklého kanálu Vltavy, stával kdysi nelahozeveský mlýn. Historická stavba, v některých pramenech připomínaná již v roce 1544, zanikla v souvislosti s výstavbou Severní státní dráhy z Prahy do Drážďan v roce 1845. Dnes mlýn připomíná pouze mohutný mlecí kámen z hrubozrnného pískovce.

Tato drobná památka na svou obnovu zatím čeká. Ministerstvo pro místní rozvoj se chystá vypsat dotační titul na opravu sakrálních památek v nejbližších dnech. Bude tak opět šance na spolufinancování opravy s pomocí dotace.

Pomníky obětem války

Starosta Jakub Brynda by rád v dohledné době zrenovoval i pomníky obětem druhé světové války – jeden je zasazen do skály pod zámkem, druhý má podobu samostatného pomníčku v Lešanech pod návsí. Obnovu by si zasloužil i sloup připomínající památku někdejšího předsedy fotbalového klubu Viktorie Nelahozeves Václava Jírového, který v pouhých jedenatřiceti letech zahynul v den konce války při útoku na německý obrněný vlak projíždějící Nelahozevsí. Drobná památka se nachází v lesíku nad nelahozeveskými tunely.

IMG 20181026 123250
Nápis na pomníku obětem druhé světové války v Lešanech je značně vybledlý.
Nápis na pomníku obětem druhé světové války v Lešanech je značně vybledlý.
DSCF1757
Pomník Václava Jírového nad nelahozeveskými tunely
Pomník Václava Jírového nad nelahozeveskými tunely

IMG 20181026 122146
Pamětní deska obětem první světové války zasazená ve skále pod zámkem vypadá vcelku nepoškozeně.
Pamětní deska obětem první světové války zasazená ve skále pod zámkem vypadá vcelku nepoškozeně.
valka1
Ze starších fotografií je ale vidět, že deska dříve obsahovala ještě další dva nápisy.
Ze starších fotografií je ale vidět, že deska dříve obsahovala ještě další dva nápisy.

(mm)

Památky, Zpravodaj 2018 – prosinec

Komentáře   

-2 #2 Stanislav Lidmaňský 2018-11-02 10:23
V rámci našich akcí jsme (naše hnutí NELAHOZEVES PRO ŽIVOT) uklidili i okolí obnoveného křížku na konci (začátku) Lešan na novém místě - www.uklidmecesko.cz/.../19762
Citovat
-1 #1 Jan Ryšavý 2018-11-02 09:27
Vynikající. Děkujeme. Doporučuji intenzivně pokračovat.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.