• Titulní stránka

Kralupští strážníci začnou měřit rychlost v Nelahozevsi

20140314 170403 20
Městská policie Kralupy nad Vltavou získá oprávnění měřit rychlost vozidel na území Nelahozevsi. Veřejnoprávní smlouvu, která to umožní, minulý týden schválila rada Kralup nad Vltavou, o pár dní později ji pak posvětilo zastupitelstvo Nelahozevsi.

Pro Nelahozeves je hlavním důvodem uzavření smlouvy plánovaná instalace rychlostních radarů ve Velvarské ulici. Radary by měly zklidnit dopravu v této rušné části obce, která dlouhodobě trpí zejména dopravou odpadů na blízkou skládku. Jeden radar byl ve Velvarské zkušebně instalován již loni v prosinci a za jeden týden naměřil překročení povolené padesátky u více než 60 % řidičů. Nyní by měl být tedy radar instalován trvale. Bude snímat rychlost vozidel, hříšníci budou vyfotografováni a snímky poputují na stůl úředníků odboru dopravy Městského úřadu Kralupy nad Vltavou.

Instalaci radaru provedou na své náklady Kralupy, Nelahozeves bude platit pouze za elektřinu, kterou radar odebere z rozvodné sítě. Podle místostarosty Josefa Kukly, který celou akci za Nelahozeves zajišťuje, je ale spotřeba radaru nepatrná. Příjmy z pokut poplynou do pokladny Kralup, které z nich budou financovat potřebnou pracovní sílu na přestupkovém oddělení

MP.auto.Oktavie-001
Foto: Martin Tlustý
Foto: Martin Tlustý
odboru dopravy. Někteří občané na pondělním zasedání kritizovali, že Nelahozeves z pokut nebude nic mít. Místostarosta jejich výhrady odmítl s tím, že hlavním cílem obce je zklidnění dopravy ve Velvarské. Josef Kukla v této souvislosti připomněl Přemyslovu ulici v Kralupech, kde radar instalovaný v loňském roce přispěl ke zklidnění dopravy.

Oboustranně schválená veřejnoprávní smlouva mezi Kralupy a Nelahozevsí, která už jen čeká na podpis starosty Kralup Petra Holečka a starostky Nelahozevsi Petry Urbanové, kromě toho stanoví, že kralupští strážníci mohou měřit rychlost v celé Nelahozevsi. Pocítit to mohou zejména řidiči ignorující nová rychlostní omezení, která obec v uplynulých dvou letech prosadila v ulicích Pod Strání, Zagarolská, V Úvoze, V Lipské a na Dvořákově stezce. Například třicítka v Lešanech či v ulici Pod Strání je podle pozorování zdejších obyvatel trvale porušována, byť místní připouštějí, že k určitému zklidnění dopravy došlo.

Městští policisté však nemohou měřit kdekoliv – vybraná místa jim musí předem schválit státní policie. Právě státní policisté byli v nedávné době k vidění, jak měří rychlost vozidel projíždějících ulicí Pod Strání. Ta je v současné době nadměrně zatěžována jakožto neoficiální objízdná trasa stále uzavřeného železničního nadjezdu.

(mm)

Automobilová doprava, Městská policie

Komentáře   

+1 #6 J. Michal 2014-03-20 13:22
Taky jsem si nevšiml, že by 30 měla valného efektu a téměř žádnou markantní změnu jsem nezaznamenal…dn es ráno mně kupříkladu v ulici V Úvoze předjel pán…jel jsem 30 čili logicky musel překročit rychlost a porušit tím dopravní předpis. Ale co dělat? Maximálně se tak poklepat na čele a zapsat si SPZ…což jsem samozřejmě udělal:-) Jinak chodníky jsou absolutní nutností a je ostuda, že se to (ne)řeší až teď...
Citovat
-5 #5 Jan Ryšavý 2014-03-20 09:00
Plně souhlasím s názory diskutujících (pí. Hánková, Gregorová, Fontána). Jsem v Lešanech v Úvoze první domek ve směru příjezdu od Kralup. Nic se v rychlosti aut kolem mne nezměnilo. Proč? Protože se značka "zóna 30" umístila nedomyšleně hned u mého domu. Řidiči ji vidí až k ní přijedou a i kdyby chtěli zpomalit, tak to zpomalení se skutečně projeví, až když je auto skoro v půli ulice v Úvoze. A to nemluvím o tom, že značka je až za výjezdem a tím i prvním domkem u silnice resortu "Zámecké údolí" a tytzo osoby a děti z tohoto resortu tedy nijak nechrání.. Prostě značku "zóna 30" (začáítek i konec) v ulici v Úvoze Lešany na začátku od Kralup je nezbytné posunout nejlépe až na křižovatku "T" (před obec Lešany a před obec Nelahozeves při příjezdu od Kralup = tedy k zastávce BUS) právě z důvodů ochrany pěších jdoucích z Lešan na zastávku BUS nebo jen na zkratku do Nelahozevsi (polovina úseku k zastávce BUS), protože tam není bohužel jako ochrana chodník. Minimálně však je třeba dát značku "zóna 30" společně sesoučasnou značkou začátek a konec obce Lešany. .
Citovat
+3 #4 Gregorová Soňa 2014-03-18 12:13
Máte pravdu paní Hanková že 30 v Lešanech nic moc nevyřešila, protože řídiči jí nedodržují a co je zajimavé že kolikrát rychlejí jedou ženy než muži. Bydlím V ˇUvoze a je problém se kolikrát dostat bez problému na autobus v zatáčce jít kolem bývalé hospody lezete málem majiteli na plot, když se shora proti vám vyrazí ve velké rychlosti auto.Radar má být ve Velvarské ulici, ale klidně bych ho nechala namontovat i v Lešanech
Citovat
-6 #3 Romana Hánková 2014-03-18 11:54
Taky si myslím, že radary v Lešanech nic moc neřeší. 30 dobrý, ale spíš by to chtělo pořešit chodníky. Jít podél silnice je o život, parkování téměř nemožné a průjezd problematický. To, jestli se člověk v některé zatáčce nabourá s protijedoucím autem (přitom obě auta se snaží jet ve svém směru a nenajíždět příliš doprostředka silnice) je víc dílem náhody, než řidičského umění. A když už snížení rychlosti, tak co retardéry? Nebo semafory reagující na rychlost? nebylo by to účelnější?
Citovat
+3 #2 Gregorová Soňa 2014-03-18 09:08
Když se dala 30 do Lešan tak se to zklidnilo, ale dnes už to málokdo dodržuje a někteří ridiči jezdí i více jak padesátkou.
Jen když jdou chodci tak zpomalí a to né všichni.
Citovat
-1 #1 Denisa Fontána 2014-03-18 09:00
Ještě by Nelahozeves mohla udělat chodníky místo radaru, aby to pro chodce nebylo tak nebezpečné a vysvětlit chodcům, v jakým směru mají chodit. Kdy jsou považováni za skupinu a kdy za jednotlivce a jaká strana se jich týká. Hodně lidí bohužel nezná předpisy, a ohrožují tím jak řidiče, tak i sami sebe.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.