• Titulní stránka

Kdo si počká, ten se dočká. Most se zatím otevírat nebude

DSCF8584
Železniční nadjezd v Nelahozevsi (30. července 2012)
Železniční nadjezd v Nelahozevsi (30. července 2012)
Ačkoliv dle dostupných informací ze závěru minulého týdne měl být železniční nadjezd v Nelahozevsi otevřen již počátkem tohoto týdne, situace se změnila. Most se zatím otevírat nebude a termín jeho otevření není znám.

“Pokračujeme dál,” zní odpověď referentky kralupského odboru dopravy Martiny Pekárkové na dotaz, kdy bude zrušena uzavírka a most otevřen. Hlavním důvodem zpoždění je podle ní skutečnost, že Středočeský kraj, který stavbu provádí, dosud nedoložil k žádosti o otevření mostu všechna povinná vyjádření a bez nich nelze vydat kolaudační souhlas. Podle dostupných informací nejvíce vázne vydání souhlasného stanoviska Správy železniční dopravní cesty, která provozuje železniční trať pod mostem. To potvrdil i Středočeský kraj.

DSCF8580
Chodci a cyklisté již most využívají. Řidiči si budou muset ještě chvíli počkat.
Chodci a cyklisté již most využívají. Řidiči si budou muset ještě chvíli počkat.
Teprve v okamžiku, kdy bude mít kraj k dispozici všechny potřebné podklady, může podat žádost o vydání kolaudačního souhlasu. Pak Martina Pekárková dle svých slov svolá závěrečnou kontrolní prohlídku stavby, na tu však má v úmyslu pozvat všechny dotčené subjekty nejméně 10 dnů dopředu. Pokud závěrečná prohlídka dopadne dobře, vydá úřad kolaudační rozhodnutí a teprve poté může být most otevřen. I kdyby tedy stavební firma dodala všechny potřebné doklady například už zítra (což je ale dle dostupných informací nereálné) a kralupský odbor dopravy by prohlídku okamžitě svolal (dle zákona na to má přitom 15 dnů a na vydání kolaudačního souhlasu dalších 15), most se neotevře dříve než někdy v polovině srpna.

Tím by zřejmě padl hraniční termín otevření 7. srpna, který je avizován i na billboardu Středočeského kraje umístěného u stavby. Za nedodržení termínu dokončení stavby pak může stavebník dostat pokutu. Vedoucí projektu rekonstrukce mostu Jindřich Jindra ze stavební firmy SMP CZ však tvrdí, že jeho firma všechny závazky vůči kraji splnila a zajištění potřebných dokladů k otevření mostu je již záležitostí kraje.

Referentka tiskového odboru středočeského krajského úřadu Markéta Vítková potvrdila, že kraj by měl od SMP CZ převzít hotový most zítra. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že původně avizovaný termín se stihne. “Je pravděpodobné, že most bude dán do užívání 7. srpna 2012,” uvádí se v prohlášení kraje. Z něj dále vyplývá, že kraj má skutečně v úmyslu podat žádost o předčasné užívání mostu, jak jsme již informovali. Martina Pekárková však tvrdí, že to nemá význam, protože v současné situaci už tím nelze nic urychlit.

mh3
Středočeský radní Robin Povšík (druhý zprava) před dvěma týdny při slavnostním otevření mostu v Mnichově Hradišti | foto: ROP Střední Čechy
Středočeský radní Robin Povšík (druhý zprava) před dvěma týdny při slavnostním otevření mostu v Mnichově Hradišti | foto: ROP Střední Čechy
Kraj zároveň potvrdil, že na čtvrtek 16. srpna je připravováno slavnostní otevření mostu, kterého se má zúčastnit náměstek středočeské hejtmanky pro oblast dopravy Robin Povšík a zástupci Úřadu regionální rady. Tento úřad pro rekonstrukci mostu přidělil dotaci ze strukturálních fondů Evropské unie.

Posun uzavírky vyžaduje i prodloužení platnosti objížďkového jízdního řádu autobusů, který platí pouze do zítřka. K oficiálnímu prodloužení však zatím nedošlo. Město Kralupy nad Vltavou na svých webových stránkách žádnou informaci o prodloužení jízdního řádu dosud nezveřejnilo a v internetovém jízdním řádu IDOS jsou stále zaneseny údaje předpokládající obnovení původních tras autobusů k 1. srpnu.

 

Aktualizace 31. 7. 2012: Dnes odpoledne kralupský odbor dopravy oznámil prodloužení objížďkového jízdního řádu do 31. 8. 2012. Internetový jízdní řád IDOS zatím stále aktualizován nebyl.

Na mostě zatím probíhají poslední dokončovací práce. Stavební firma v uplynulých dnech například nainstalovala na most svodidla a lampy veřejného osvětlení. Doplnění veřejného osvětlení do projektu prosadil v roce 2008 tehdejší nelahozeveský zastupitel Jiří Rous.

(mm)

Rekonstrukce nadjezdu

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.