• Titulní stránka

Kandidát Pavel Matoušek odmítá, že by byl ve střetu zájmů

uzemni plan
Cesta, která je předmětem sporu, zakreslená na poslední verzi návrhu územního plánu.
Cesta, která je předmětem sporu, zakreslená na poslední verzi návrhu územního plánu.
Neformální lídr kandidátky Nelahozeves svým občanům Pavel Matoušek reagoval na článek, který vyšel 22. září na portálu Nela.cz a který upozorňoval na jeho potenciální střet zájmů v souvislosti s připravovaným územním plánem. Ve svém prohlášení odmítl, že by byl v jakémkoliv střetu zájmů, a ostře kritizoval starostu Josefa Kebrleho, zastupitelku Olgu Riegertovou i autora článku, kterého obvinil, že se snaží jeho uskupení poškodit ve volbách.

Své prohlášení Pavel Matoušek (nejedná se o současného zastupitele za Dvořákovu Nelahozeves, jde pouze o shodu jmen) zveřejnil ve formě komentáře pod článkem a v mírně obměněné podobě též na Facebooku svého volebního sdružení.

V textu kandidát odkázal na heslo Střet zájmů na Wikipedii, které má podle jeho tvrzení dokazovat, že se o střet zájmů v jeho případě nejedná.

„Dnešní zastupitelstvo pracuje na principu mystifikace, zavádění, obcházení zákonů a ulehčování si práce na úkor svých občanů,“ varoval Pavel Matoušek a nepřímo vyzval obyvatele obce, aby dali hlas jeho kandidátce. Současné vedení obce podle něj v obci „udržuje atmosféru nenávisti, zášti, závisti, podrazů a okopávaných kotníků“.

Obec podle něj porušuje jeho „ústavní právo na nedotknutelnost majetku“ tím, že na okraji jeho pozemku v prostoru mezi ulicemi V Loučkách a V Závětině vytyčila v návrhu územního plánu cestu. Ostře se obul zejména do zastupitelky Olgy Riegertové (kandidující za sdružení Pro Nelahozeves), která vyjádřila názor, že vytyčená cesta nezpůsobí jemu ani dalším majitelům příslušných pozemků významnou újmu.

katastr
Takto je pozemek v současné době vymezen v katastru nemovitostí. Zákon vyžaduje pás podél cesty po obou stranách v šíři necelých dvou metrů, které by ukrojily ze sousedních pozemků. Tyto pruhy mohou zůstat zatravněné.
Takto je pozemek v současné době vymezen v katastru nemovitostí. Zákon vyžaduje pás podél cesty po obou stranách v šíři necelých dvou metrů, které by ukrojily ze sousedních pozemků. Tyto pruhy mohou zůstat zatravněné.
Za střet zájmů ve veřejné správě se všeobecně považuje konflikt mezi veřejnou povinností funkcionáře a jeho soukromým zájmem. Takto tento termín podrobně popisuje i zmiňovaná Wikipedie. Pavel Matoušek kandiduje do zastupitelstva v situaci, kdy se připravuje nový územní plán, o němž bude příští zastupitelstvo hlasovat. Současně kandidát hrozí obci, že na ni podá žalobu, pokud cestu v územním plánu z jeho pozemku neodstraní. V prohlášení uvádí, že nemá jinou možnost, protože „podat trestní oznámení může a musí každý občan České republiky, pokud nabude přesvědčení, že dochází k protiprávnímu jednání anebo má dojem, že je ohrožen zájem chráněný zákonem“. Zákon však stanovuje ohlašovací povinnost pouze u nejzávažnějších, zpravidla násilných trestných činů. Pavel Matoušek navíc dosud obci hrozil pouze občanskoprávní žalobou, kde žádná povinnost podat žalobu ze zákona nevyplývá.

V případě zvolení do zastupitelstva by Pavel Matoušek vedl soudní spor proti obci, jejíž zájmy má podle zákona hájit. Mimo jiné by měl například hlasovat o rozpočtu pro advokáty, kteří budou obec zastupovat ve sporu proti němu samému.

Obec ve výseči mezi ulicemi V Loučkách a V Závětině vyznačila téměř všechny parcely jako zastavitelné, což odpovídá i požadavkům všech dotčených vlastníků. Někteří z nich ale zároveň odmítají, aby byla k těmto pozemkům přivedena veřejná cesta. Vyhláška přitom ukládá, aby byl každý zastavitelný pozemek dopravně napojen na veřejnou komunikaci. Dokud toto není zajištěno, stavební úřad zde žádnou výstavbu nepovolí.

Listina základních práv a svobod umožňuje vlastnictví omezit ve veřejném zájmu a za náhradu.

Podle Pavla Matouška obec od vlastníků obdržela alternativní návrh, kudy by mohla být příjezdová cesta k pozemkům vést. Jak tento návrh vypadá, ale neupřesnil. Starosta Josef Kebrle v telefonickém rozhovoru znovu potvrdil svá dřívější slova, že žádný ucelený a legislativě vyhovující návrh od vlastníků nikdy nedostal a že žádnou vhodnější variantu vedení cesty mu nepředložili ani projektanti územního plánu ze sdružení DGGG.

Za Pavla Matouška se naopak v komentářích pod článkem postavili další dva vlastníci pozemků v dané lokalitě, stejně jako nezávislý kandidát Josef Mareyi.

Územní plán, Komunální volby 2018

Komentáře   

0 #6 Alexandr Voljanskij 2018-09-28 18:48
Každý majitel těchto pozemků vlastní podíl na středovém pozemku, takže poznámka ,,smajlika" není na místě.Každý se ke svému pozemku dostane vztahy nevztahy.
Citovat
+3 #5 Smajlik 2018-09-28 16:18
Nezbývá, než všem zúčastněným popřát, at jim dobré sousedské vztahy navždy vydrží, protože při pohledu na mapu vidím, že k 6ti pozemkům není přístup z žádné oficiální veřejné komunikace. Takže pokud se sousedské vztahy zhorší nebo si budou chtít majitelé krajních pozemků lehce vydělat nějaký peníz, tak se majitelé oněch 6ti pozemků dostanou ke svým pozemkům leda tak padákem :)
Citovat
+1 #4 Alexandr Voljanskij 2018-09-28 08:30
A je ticho.Znova se ptám na mé zahradě je mega křižovatka s 12-ti metrovou komunikací.S čím se mám spokojit.Sice je to červené ale k ničemu.Já tam na dále chci mít stromy, trávu pro králíky a prostor pro mé děti.Né silnici.Stolo by se že celý mů pozemek by byl ze tří stran obklopen silnicí. No proto jsme se přeci stěhovali z města na vesnici.Mému klukovi je asi 10 let a i on nalezl možná jiná řešení ale páni Ing. nikoliv, ani po našem protestu.Tak kde to jsme a když se člověk ozve všichni jsou proti němu. I ty.
Citovat
+2 #3 Josef Mareyi 2018-09-27 19:30
Miloši, Miloši.. že to máš za potřebí...
Nepostavil jsem se ZA pana Matouška, jak zde chybně uvádíš, ale PROTI pocitu, který ve mě vyvolal Tvůj článek a dále v komentáři uvádím proč je mi pocit vyvolaný článkem nepříjemný.
Především z nedostatečnosti a kontextu informací, což mi k Tobě nesedí.
Citovat
+2 #2 Bc. Pavel Matoušek 2018-09-27 10:37
Nehodlám vyvolávat v autorovi článku anebo komukoliv jiném pocit, že mám potřebu se jakkoliv obhajovat. Mé vědomí i svědomí jsou čisté a na nepodložené, manipulativní a zejména neobjektivní bláboly v tomto článku, nad kterými se normální slušný občan může jen pousmát, kdy tyto bláboly stále vnímáme jako snahu poškodit celé naše uskupení Nelahozeves svým občanům před nadcházejícími komunálními volbami, opravdu nemá cenu reagovat.

Tak co pane Mojžíši, stále zatloukáte, čí píseň vlastně zpíváte?
Citovat
+1 #1 alexandr Voljanskij 2018-09-27 09:11
A ta křižovatka s 12 metrovou silnicí je vosk ?
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.