K moři na kole potřetí: Čtveřice cyklistů odstartovala, cílem je Lisabon

DSCF7161
Pavel Růžek (vlevo) a Václav Michovský ml. zhruba minutu před startem výpravy do Lisabonu.
Pavel Růžek (vlevo) a Václav Michovský ml. zhruba minutu před startem výpravy do Lisabonu.
Třetí ročník cyklistické výpravy na mořské pobřeží v neděli ráno začal. Čtveřice mladých dálkových cyklistů hodlá v následujících týdnech pokořit vzdálenost více než tři a půl tisíce kilometrů – cílem není nic menšího než portugalský Lisabon. Mezi sportovními nadšenci jsou Václav Michovský ml. a Pavel Růžek z Nelahozevsi.

Václav Michovský s Pavlem Růžkem (oba 21) odstartovali v neděli 15. června před osmou hodinou ranní z nelahozeveské návsi. Na trase se potkali s druhou dvojicí, která vyrážela z Řeže – Vilémem Ernestem a Davidem Těthalem. Trasu do portugalského Lisabonu s mezizastávkou na Gibraltaru plánují zvládnout za třicet až čtyřicet dní.

Rozrůstající se skupina fanoušků mladých cyklistů má každý rok o něco lepší možnosti sledovat, jak se klukům na “tripu” daří. První rok při cestě do Chorvatska kluci posílali denní zprávy jedné ze “spojek” v Česku, která je vyvěšovala na stránky www.kmorinakole.cz. Druhý ročník směřovaný do Dánska byl ve znamení Facebooku, kde byla kromě zápisků každodenně zveřejňována i aktuální poloha cyklistů. No a letos čtveřice dovedla informovanost k dokonalosti: Nadále bude fungovat Facebook, oživly i původní, dříve na čas vypnuté stránky, a hlavně – kluci se vybavili GPS lokátorem, který jejich polohu na webu zaznamenává online. V době vydání tohoto článku tedy bylo například možné zjistit, že jsou nedaleko Křivoklátu.

10380246 662289760486877 6827480565162817964 o
Václav Michovský, David Těthal, Pavel Růžek a Vilém Ernest v nových týmových dresech. | Foto: Kryštof Raška
Václav Michovský, David Těthal, Pavel Růžek a Vilém Ernest v nových týmových dresech. | Foto: Kryštof Raška
Václav Michovský odjíždí na výpravu již potřetí, Pavel Růžek jede poprvé – z prvního ročníku do Chorvatska nakonec na poslední chvíli vycouval. “Nebyl jsem tehdy spokojen s přípravami, a to jak celkovými, tak i sám se sebou,” říká Pavel, zároveň však připouští, že neúčast na první výpravě jej hodně mrzela. Po dvou letech intenzivního tréninku teď věří mnohem více nejen svým kolegům, ale zejména sám sobě. “Oproti předešlým výpravám jsme se připravovali celkem svědomitě, takže k nějaké nervozitě není vůbec důvod,” potvrzuje jeho slova Václav. Uznává ale, že tentokrát si vzali docela velké sousto – jejich letošní cíl je skoro třikrát dál než v minulých dvou letech. “Je to zdaleka největší akce, na kterou jsem se kdy vypravil.”

Náročnost akce si uvědomují i jejich rodiče. “Hlavní je starost, aby v pořádku a bez úrazů dojeli kamkoli, aby se jim nic nestalo a hlavně, aby jim parta na  takto vypjaté cestě vydržela až do konce,” říká Václavova matka Ivana Michovská. Právě své mámě Václav věnoval svou knihu Jelo nás pět (obsáhle jsme se jí věnovali v rozhovoru s Václavem, který vyšel před měsícem) s poznámkou, že jeho cesty začíná mít ráda až tehdy, když se z nich vrátí domů. Podobně hovoří Pavlova matka Lenka Růžková. “Nejšťastnější budu, až budou zpátky doma.” Lenka však na druhou stranu uznává, že si kluci chtějí něco užít a taky něco dokázat, dokud na to mají čas. To potvrzuje i otec Michal Růžek. “Klukům fandím, je to velmi odvážná akce, ujet 3600 kilometrů na kole není legrace. Zároveň jsou ve věku, kdy jsou na tom se silami výborně a taky je zatím nedrží doma žádné větší závazky. O pár let později, až budou pracovat a budou mít rodinu, je skoro nemožné si takovou cestu dovolit,” uzavírá Michal.

Z Lisabonu, kam by měli podle současných plánů dorazit ve druhé polovině července, se bude čtveřice vracet letadlem. Letenky plánují zakoupit z internetové kavárny v okamžiku, kdy si budou jisti, že do cíle dojedou.

Dva dny před odjezdem uspořádali mladí dálkoví cyklisté besedu v řežském klubu Polepšovna ducha. Povídání spojené s promítáním se zúčastnila asi dvacítka fanoušků. Někteří z nich se s cyklisty “loučili” až do pozdních nočních hodin.

(mm)

Cyklistika

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence