Jediná akce na jaře: Noc kostelů

kostel
Přetrvávající karanténní opatření kvůli pandemii nového koronaviru dál čistí kalendář společenských akcí v Nelahozevsi. V přehledu jarních akcí už zbyla jedna jediná: Nelahozeves se má letos premiérově připojit k tradiční Noci kostelů, která by se měla uskutečnit v pátek 12. června.

Po Šibřinkách, dvou zámeckých akcích, Pomlázkování, divadelním přestavení spolku Scéna či cykloplesu bylo nejnověji zrušeno pálení čarodějnic na Skále i na Višňovce. Hasiči na Višňovce již preventivně spálili hromadu dříví, která zde byla na čarodějnice připravená. Čarodějnice se letos mohou uskutečnit maximálně v malých skupinkách, a možná ani to ne, protože z důvodu dlouhotrvajícího sucha je navíc vyhlášen zákaz rozdělávání ohňů.

Nakonec se neuskuteční ani dlouho připravované oslavy 90. výročí založení fotbalového klubu Dynama. Celodenní akce završená májovou zábavou se měla konat v pátek 8. května. Na večerní májové zábavě se měla objevit i tradiční půlnoční předtančení ze zrušených Šibřinek, tato náhradní varianta tedy tímto též padá. „Případné náhradní řešení uveřejníme, jakmile se situace vrátí do normálu,“ ujišťuje Hedvika Bártová z pořadatelského týmu.

paleni
Hasiči likvidují hromadu dříví připravenou pro pálení čarodějnic | Foto: SDH Nelahozeves
Hasiči likvidují hromadu dříví připravenou pro pálení čarodějnic | Foto: SDH Nelahozeves
Dynamo pro letošek ruší i tradiční Pohádkový les v Hleďsebském lese, který se koná vždy okolo 1. června.

Vygumovanou nabídku kulturních akcí tak možná zachrání pouze Noc kostelů. Pořadatelé ji pro jistotu přesunuli z 5. na 12. června, aby zvýšili šanci na její konání. V rámci akce se mají ve večerních a nočních hodinách otevřít tisíce kostelů po celé zemi. Nelahozeveský kostel svatého Ondřeje se má k akci připojit poprvé. Plánována je zatím komentovaná prohlídka, čtení z bible a varhanní koncert. Program se přizpůsobí aktuálně platným pravidlům a opatřením souvisejícím s epidemií.

Mezitím se pozornost již pomalu obrací k letním akcím. První na řadě bude Miřejovické půlení – oblíbená běžecká akce konaná uprostřed prázdnin, letos připadající na sobotu 1. srpna. Trasa hlavního závodu, Miřejovického půlmaratonu, vede i přes Nelahozeves. Podle předsedy pořadatelského Maraton klubu Miřejovice Josefa Buriana přípravy akce nadále probíhají, přihlašování se ale otevře teprve v průběhu června, až bude známo, zda a případně za jakých podmínek budou moci závody proběhnout.

Otazníky se pomalu začínají vznášet i nad zářijovým Happeningem na starém mostě, pořadatelé však zatím s konáním akce počítají. „Rozseknout to chceme tak nejpozději do poloviny května,“ uvedl starosta Veltrus Filip Volák.

Jóga na zámku

Zámek Nelahozeves se rozhodl v aktuálním období otevřít lidem prostory zámku alespoň na dálku, a to originálním způsobem ve spojení s jógou. Cílem projektu nazvaného YogArt je poskytnout lidem odreagování, které v sobě zahrne vzdělávací i relaxační složku, to vše z bezpečí a pohodlí domova. „Naší bezprostřední otázkou bylo, jak spojit dvě rozdílné umělecké formy – jednu, která nabízí vizuální potěšení a historii výtvarného umění, a druhou, která přináší klid mysli a fyzickou pohodu,“ nastínila Alexandra Lobkowicz, prezidentka lobkowiczkých sbírek. Na nelahozeveském zámku natočí lektorky Lucie Königová a Alexandra Gálová celkem sedm lekcí (zatím byly publikovány dvě). V každé z nich bude prezentováno nové prostředí a s ním i výjimečná umělecká díla. Předtím, než se cvičící začnou uvolňovat pomocí uvědomělého dýchání a jógových pozic, budou představeny skryté poklady, které se v daném prostoru nacházejí.

Obecní úřad se otevřel, počty nakažených se nezveřejňují

dezinfekce 1
Vydávání dezinfekce | Foto: SDH Nelahozeves
Vydávání dezinfekce | Foto: SDH Nelahozeves
Poslední rozhodnutí vlády umožňují od pondělka otevřít knihovny. Té nelahozeveské se to ale zatím nejspíš týkat nebude. „Vzhledem ke struktuře čtenářů bych ještě počkala,“ uvedla vedoucí knihovny Sylva Veličová.

Naopak od minulého pondělka se po šesti týdnech pro veřejnost znovu otevřely prostory obecního úřadu, a to v běžných pondělních a středečních úředních hodinách. Vnitřně je provoz úřadu omezen kvůli rodinným povinnostem některých referentek.

Starosta obce Jakub Brynda na rozdíl od některých jiných obcí a měst nehodlá zveřejňovat aktuální počty lidí nakažených novým koronavirem, ačkoliv někteří lidé po takových informacích opakovaně volají. „Hygienická stanice mi tyto informace už nyní neposílá. Poslední údaj mám z minulého týdne, kdy bylo v Nelahozevsi devět nakažených, všichni se údajně nakazili mimo obec. Teď už je určitě část z nich vyléčená,“ uvedl starosta.

Hygienické stanice opakovaně varují před zveřejňováním počtů nakažených v menších obcích, kde se lidé mezi sebou často znají a mohou se snažit nakažené dohledávat.

Za celý okres Mělník je aktuálně evidováno 32 nakažených, 35 vyléčených a dva zemřelí. V mělnickém okrese žije 108 tisíc obyvatel, nemocnost tak činí 0,03 %.

Karanténní opatření pozastavily též konání zasedání zastupitelstva. Zastupitelstvo se naposledy sešlo 2. března. Protože se mezitím nakupila agenda k projednání, starosta v současné době plánuje hned dvě zasedání krátce za sebou, a to na 11. a 25. května. Současně se připravuje možnost sledovat průběh zasedání prostřednictvím internetu a taktéž se na dálku případně zapojit do diskuse. Zastupitelstvo se nově začne scházet v hasičském domě.

O dezinfekci je zájem, o dovážkovou službu ne

Obec v průběhu posledního měsíce dvakrát zorganizovala vydávání dezinfekce, naposledy v sobotu 25. dubna. Distribuci a vydávání zajišťovali místní hasiči. Seniorům nádoby z dezinfekcí přivezli až domů. Nádoby si vyzvedla či převzala většina obyvatel.

dezinfekce 2
Vydávání dezinfekce
Vydávání dezinfekce
Hasičům v jejich práci pomáhá též nová 3D tiskárna, která se využívá k výrobě štítů a dalších ochranných pomůcek. Dalším novým vybavením jsou dva ozonové generátory určené pro dezinfekci prostor, techniky a oblečení. Hasiči vybavení pořídili díky dotaci Nadace ČEZ ve výši 40 tisíc korun.

Obec již v prvních dnech po zavedení karantény informovala občany o možnosti nechat si domů zdarma dovézt nákup. O službu, kterou zajišťuje Charita Kralupy nad Vltavou, však projevila zájem jediná seniorka, a tak to zůstalo až dodnes.

Otevření škol nejisté

stit
Ochranné štíty vyrobené hasiči na nové 3D tiskárně | Foto: SDH Nelahozeves
Ochranné štíty vyrobené hasiči na nové 3D tiskárně | Foto: SDH Nelahozeves
Vláda v současné době předpokládá otevření prvního stupně základních škol na konci května. Zatím však není jisté, zda bude otevření povinné, či zda bude rozhodnutí na zřizovateli. Ředitelka základní školy Věra Špačková se chystá předběžně ověřit zájem rodičů formou ankety. Část učitelek již podle starosty dala najevo, že do práce z osobních důvodů nastoupit zatím nechtějí.

Obdobnou anketu chystá i ředitelka mateřské školy Kateřina Dudová. Ta již začala stěhovat vybavení školky ve Školní ulici do druhé budovy v Zagarolské, z důvodu chystané rekonstrukce budovy naplánované na letošní léto. Zagarolská by se mohla na červen v případě zájmu rodičů otevřít, záleží jen na rozhodnutí zřizovatele.

Od úterka 28. dubna by se mělo obnovit pravidelné dynamické posilovací cvičení pod vedením cvičitelky Hany Bendové. Vzhledem k příznivému počasí by se mělo cvičit venku.

(mm)

Kultura, Koronavirus, Noc kostelů, Kostel sv. Ondřeje

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence