Je nadjezd hotov? Kralupský odbor dopravy si to nemyslí

DSCF2610
Když před dvěma lety Středočeský kraj dokončili stavbu nového nadjezdu v Nelahozevsi, ještě další měsíc se čekalo na všechna razítka. Nyní to začíná vypadat, že historie se bude opakovat. Kralupský odbor dopravy navíc na mostě našel závady bránící jeho otevření.

Oprava nestabilních svahů okolo železničního nadjezdu v Nelahozevsi byla dokončena podle plánu na konci října. Povrchy jsou hotové, zábradlí i svodidla jsou na svých místech, stejně jako lampy, které už v noci i svítí. Zbývá pouze “maličkost” – odstranit dvě zákazové značky pro auta a dvě pro chodce.

Na čtvrtečním kontrolním dni se ale ukázalo, že kralupský odbor dopravy není spokojen právě se zajištěním bezpečnosti chodců. V místě, kde končí chodník, totiž zůstal nezajištěný prudký svah. A Martina Pekárková z odboru dopravy již dala najevo, že je to pro ni zásadní problém. Dokud Středočeský kraj jako vlastník mostu toto místo nějak nezabezpečí, kralupský úřad souhlas s otevřením nadjezdu nevydá. Podle vedoucího odboru dopravy Miroslava Hořejšího nemůže být nadjezd otevřen, dokud na něm budou závady bránící jeho bezpečnému užívání. Hořejší současně zdůraznil, že i jeho úřad má zájem na co nejrychlejším zprovoznění nadjezdu. Rok trvající uzavírka totiž mimo jiné dlouhodobě navyšuje náklady na provoz místní linkové autobusové dopravy, kterou z větší části financují právě Kralupy nad Vltavou.

DSCF3802
Takhle vypadal problematický svah letos v únoru...
Takhle vypadal problematický svah letos v únoru...
DSCF2615
... a takhle vypadá dnes. Kromě toho, že chybí zemina, je příliš strmý. Podle kralupského odboru dopravy představuje nebezpečí pro chodce.
... a takhle vypadá dnes. Kromě toho, že chybí zemina, je příliš strmý. Podle kralupského odboru dopravy představuje nebezpečí pro chodce.

I kdyby však na mostě žádné závady nebyly, stejně by se zatím neotevřel. Kraj totiž dodnes o kolaudační souhlas vůbec nepožádal, ačkoliv stavební zákon umožňuje podat žádost ještě v průběhu realizace stavby. “Žádost mohla být podána dříve,” připustil referent odboru dopravy středočeského krajského úřadu Milan Fiala. Ten přitom ještě před měsícem ujišťoval, že “technický dozor o vše požádá s předstihem”.

Podle mluvčí kraje Nicole Mertinové kraj zatím nemá k dispozici všechny podklady, které k žádosti musí připojit. Podle informací portálu Nela.cz chybí stejně jako před dvěma lety souhlasné stanovisko Správy železniční dopravní cesty – zajištění tohoto dokumentu minule trvalo několik týdnů. Mertinová ale věří, že žádost o kolaudační souhlas bude podána již příští týden. “Na urychlení veškerých administrativních úkonů spojených s vydáním kolaudačního souhlasu se pracuje tak, aby dokončená stavba byla co nejdříve dána do užívání a současná uzavírka již nezpůsobovala žádné komplikace,” uzavřela krajská mluvčí.

DSCF2497
Poslední úklidové práce ráno 30. října před kontrolním dnem.
Poslední úklidové práce ráno 30. října před kontrolním dnem.
Stavební firma M-SILNICE, která opravu předpolí mostu prováděla, v rámci dokončovacích prací odstranila i betonové zábrany, takže most je v tuto chvíli opět průjezdný. A už se po něm – bez ohledu na zákaz vjezdu – také jezdí. V pondělí se proto nedaleko mostu objevila policejní hlídka. Podle Martiny Pekárkové by měl ale kraj zábrany vrátit zpátky a ponechat je zde až do vydání kolaudačního souhlasu.

Oprava nadjezdu se dostala i do kampaně před letošními komunálními volbami. Dva dny před volbami totiž do Nelahozevsi přijel středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) a místní představitele samosprávy ujistil, že se zasadí o co nejrychlejší otevření mostu, který je uzavřen již téměř rok. “Hejtman se sám osobně na náš popud zasadil za správné dořešení a uvedení do provozu,“ uvedl před volbami předseda místní ČSSD Radek Modes. Stanovisko hejtmana k aktuální situaci se zajistit nepodařilo.

(mm)

[sexypolling id="1"]

Rekonstrukce nadjezdu

Komentáře   

0 #7 Kunc 2014-11-13 22:00
A četli jste tohle? praha.idnes.cz/.../...
No comment
Citovat
+6 #6 Josef Klatovský 2014-11-06 10:30
Cituji Renata Chládková:
.Firma, která toto zhotovila,by zasloužila snad jen velkou pokutu za to ,co vytvořila.


Jestli jsem správně pochopil výhrady kralupského odboru dopravy, tak hlavní, co jim vadí, je chybějící zábradlí. A myslím, že na to stavební firma nezapomněla sama od sebe. Takže je nejspíše opět chyba v projektu.

Doufám, že na to nebudou chtít vypracovávat nový projekt a vybírat další firmu... to bychom se možná otevření nadjezdu nedočkali ani příští rok.... tedy pokud nás nečekají opět nějaké volby...
Citovat
-2 #5 Renata Chládková 2014-11-05 20:44
Je neuvěřitelné jakou dobu je tento nadjezd zavřený a po velmi zdlouhavé opravě je opět nepoužitelný pro normální provoz.To, co je vidět na fotografiích, mi velmi připomíná úsměvná videa kterým se tak často smějeme a domníváme se,že toto se může stát, snad jen v Rusku.Ale je vidět,že i v ČR se najdou tací (s prominutím) lajdáci na práci.Firma, která toto zhotovila,by zasloužila snad jen velkou pokutu za to ,co vytvořila.Proto hlasuji pro ,,NEOTEVŘENÍ" takové lajdácké práce!!!!!
Citovat
+9 #4 Pepe 2014-11-05 19:24
Hlavně, že se před volbama někteří představitelé stran u mostu kasali, že mohou otevření mostu urychlit a skutek utek :D
Citovat
+2 #3 Tomáš Robek 2014-11-05 15:56
Jen bych chtěl upozornit na jednu menší nesrovnalost v článku - provoz autobusové linky je totiž paradoxně mnohem levnější než při normálním stavu.V tomto objížďkovém režimu totiž díky redukci spojů najedou autobusy za 1 prac.den o 39 km méně a o volných den dokonce o 44 km méně než když linka jezdí normálně přes nadjezd.Za týden tedy autobusy na naší lince najedou o 283 km méně.Takže klasická lež p.Hořejšího.Jel ikož jsem měl tu čest s tímto pánem po e-mailu komunikovat,vím ,že problematice dopravy absolutně nerozumí a je na vlně klasicky kralupského NEJDE.To jen k té naší autobusové lince.
Citovat
+8 #2 Nela.cz 2014-11-04 10:10
Bereme vás za slovo, anketní otázka je zveřejněna.
Citovat
+10 #1 Josef Klatovský 2014-11-04 00:22
Ještě by to chtělo přidat hlasování, jestli si myslíme, že most bude otevřen do konce roku.
Určitě bych hlasoval pro NE!
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.