• Titulní stránka

Jaroslav Otásek končí v zastupitelstvu, nahradí jej Radek Modes

DSCF1506
Jaroslav Otásek
Jaroslav Otásek
Pouhý rok před komunálními volbami dochází v zastupitelstvu obce Nelahozeves ke změně. Člen zastupitelstva a bývalý starosta Jaroslav Otásek (64) si totiž v úterý změnil trvalý pobyt do svého nového bydliště v Chlumu u Třeboně. Tím mu podle zákona zaniká i mandát zastupitele obce Nelahozeves, který je vázán na trvalý pobyt v obci. Na jeho místo nastoupí další kandidát v pořadí, kterým je Radek Modes (45), starosta nelahozeveských hasičů a předseda místní organizace ČSSD.

DSCF4103
Radek Modes
Radek Modes
Informaci o změně trvalého pobytu potvrdil vedle Jaroslava Otáska i další nezávislý zdroj. Zánik Otáskova mandátu by měl být formálně stvrzen na nejbližším zasedání zastupitelstva. Právní moci nabude teprve poté, co bude příslušné usnesení zastupitelstva doručeno bývalému starostovi. To znamená, že příštího zasedání zastupitelstva se může Otásek ještě naposledy zúčastnit jako zastupitel. Radek Modes začne svůj mandát vykonávat teprve na přespříštím zasedání.

Jaroslav Otásek se narodil 26. července 1947. Ve vedení obce Nelahozeves stál bezmála třicet let, poprvé byl zvolen již v roce 1981 ještě jako předseda Místního národního výboru Nelahozeves. Po listopadu 1989 vyhrál komunální volby celkem pětkrát za sebou. Zvítězil i v posledních volbách v roce 2010, kdy ale již přepustil křeslo starosty tehdy sedmadvacetileté Petře Urbanové a sám zaujal pozici místostarosty. Tento svůj krok odůvodňoval potřebou plynulé generační výměny. Vztahy mezi Otáskem a jeho nástupkyní však postupně ochladly poté, kdy se Petra Urbanová začala vůči Jaroslavu Otáskovi veřejně vymezovat, například otevřeným poukazováním na údajný nepořádek v úřadě či vysoké dluhy. Ty vznikly v letech 2005 až 2010 zejména díky obrovským investicím do splaškové a dešťové kanalizace v obci.

IMG 3821
Jaroslav Otásek s Petrou Urbanovou v lednu 2011 při návštěvě Zagarola | foto: ZŠ Nelahozeves
Jaroslav Otásek s Petrou Urbanovou v lednu 2011 při návštěvě Zagarola | foto: ZŠ Nelahozeves
V dubnu 2011 Jaroslav Otásek na funkci místostarosty rezignoval a nadále působil jako řadový zastupitel. Na jaře 2012 se po rozvodu odstěhoval z Nelahozevsi do Chlumu u Třeboně, trvalý pobyt v obci si však ponechal, aby nepřišel o mandát. Činnosti zastupitele se však fakticky přestal věnovat poté, kdy na něj Petra Urbanová se souhlasem zastupitelstva podala trestní oznámení za to, že bez vědomí zastupitelstva podepsal dvě smlouvy s developerskou společností Anglický Resort. V květnu letošního roku shledal mělnický soud Jaroslava Otáska vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby a v trestním příkazu mu udělil roční podmínku. Proti trestnímu příkazu bývalý starosta nepodal odpor a podmínka tak letos v červnu nabyla právní moci. Pro týdeník 5plus2 již dříve Jaroslav Otásek potvrdil, že za těchto okolností rezignuje na zastupitelský mandát. Zároveň však opakovaně konstatoval, že se cítí nevinný a že rozsudek přijal jen proto, že si nepřál další protahování celé kauzy.

N

modes
Předvolební leták Radka Modese, který obyvatelé obce dostali do schránek před komunálními volbami v roce 2010
Předvolební leták Radka Modese, který obyvatelé obce dostali do schránek před komunálními volbami v roce 2010
a posledním zasedání, kterého se zúčastnil, Jaroslav Otásek na Petru Urbanovou ostře zaútočil. Pohrozil jí trestním oznámením pro pomluvu za její tvrzení, že v roce 2005 uzavřel smlouvu na svoz komunálního odpadu bez výběrového řízení. Své nástupkyni vytkl také okolnosti výběrového řízení na konzultanta v oboru vodní hospodářství – naznačil totiž, že soutěž byla zmanipulována tak, aby v ní vyhrál Martin Jakoubek. Již dříve Petře Urbanové vytýkal, že se nevyloučila z komise, která vybírala novou pracovnici úřadu, ačkoliv do konkurzu se přihlásila starostčina švagrová Alena Kučírková a později skutečně zvítězila. Starostku kritizoval i za loňskou přestavbu části obecního úřadu, kdy z původní jedné velké kanceláře vznikly dvě malé (pro starostku a místostarostu) a zasedací místnost. Starostka všechna nařčení odmítla.

Otáskův nástupce Radek Modes se narodil 30. ledna 1968, v Nelahozevsi bydlí od roku 2007. V roce 2010 kandidoval v komunálních volbách za sdružení Dvořákova Nelahozeves ze 4. místa. Sdružení sice ve volbách získalo čtyři mandáty, ale místo Radka Modese byl vedle Petry Urbanové, Jaroslava Otáska a Stanislava Kuchty zvolen Jaroslav Král, který díky preferenčním hlasům vyskočil ze sedmého místa na druhé. Radek Modes se tak posunul na 5. místo a zůstal prvním náhradníkem.

Radek Modes zpočátku své kolegy z kandidátky slovně podporoval, postupně se však názorově rozešel zejména se starostkou Petrou Urbanovou. Jejich vzájemné neshody vyvrcholily na jaře letošního roku, kdy starostka hasičům odebrala ze správy historické vozidlo Praga RN z roku 1953 údajně proto, že na něj hasiči nechali nalepit logo svého sboru.

V roce 2011 Radek Modes vstoupil do ČSSD a krátce poté založil v Nelahozevsi její místní organizaci, která má v současné době zhruba 15 členů. Za sociální demokraty kandidoval i v loňských krajských volbách. Opakovaně deklaroval, že do komunálních voleb na podzim 2014 postaví v Nelahozevsi soc. dem. kandidátku.

(mm)

Zastupitelstvo

Komentáře   

+2 #5 Radek Modes 2013-10-23 14:10
Tak vážení přátelé, je dobré si nalít čistého vína a
asi by bylo dobré odebrání auta hasičům upřesnit :

Dne 4.4,2013 nám starostka obce zaslala oznámení, ve kterém bylo jasně deklarováno to, že vozidlo vyřazuje z IZS a svěřuje ho do rukou panu Stanislavu Kuchtovi. Na vysvětlenou je to tak, že vozidlo IZS může řídit pouze osoba s odbornou způsobilostí a to pan Kuchta nemá. Mají to pouze vyškolení strojníci v Ústřední hasičské škole a to jsou 4 hasiči z naší obce a pan Kuchta mezi nimi není. Proto se paní starostka rozhodla že raději zaplatí za povinné ručení o 10 tisíc navíc, než by s autem mohly jezdit způsobilé osoby k tomu určené a ne osoby, které jsou neurčeny a raději si určila osobu svou.


Zde je e-mail od paní starostky:

---------- Původní zpráva ----------
Od: Mgr. Petra Urbanová
Datum: 4. 4. 2013
Předmět: oznámení o vyřazení vozdila z IZSCR

Dobrý den všem,

oznamuji Vám, že jsem se rozhodla vyřadit vozdilo CAS 16 Praga RN z
integrovaného záchranného systému. Důvod, pro který jsem tak učinila, je
ten, že toto vozidlo je historické, je majetkem obce a měli bychom si ho
střežit. V minulosti bylo svěřeno Standovi Kuchtovi, který se o auto
svědomitě staral. A tak tomu bude i nadále. Tím, že je vyřazeno z IZS, je
plně svěřeno Standovi Kuchtovi, který za něj přebírá hmotnou odpovědnost.
Řidič vozidla nemusí mít tedy zvláštní zkoušky pro to, aby s ním mohl vyjet.
Tímto rozhodnutím tedy bude zajištěno, že s tímto historickým vozidlem
nebude jezdit nikdo jiný než Standa Kuchta a v případě potřeby budu o
vyjímkách rozhodovat já nebo místostarosta.

S pozdravem

Urbanová

K tomuto lze snad dodat již jen to, že když jsme po dvaceti letech nečinnosti nelahozeveského hasičstva garáž otevřeli, museli jsme zrovna do tohoto vozidla ze svých klubových peněz investovat řádově tisíce korun právě díky již zmíněné svědomitosti ..........

Podotýkám, že jsme dostali jen toto strohé oznámení, nikdo se nás na nic neptal, nikdo nevzal v potaz že zkoušky na hasičskou techniku je těžké udělat a že v obci jimi disponují 4 lidé, prostě se na vrub hasičstva rozhodlo v zájmu soukromé osoby

Další věci snad již ani komentovat nemusím........ ....udělejte si obrázek sami, ale s čestností, upřímností a vůbec s hasičským desaterem kdo ho zná to nemá nic společného...

Bc. Radek Modes,
Starosta hasičstva v Nelahozevsi
Citovat
+7 #4 Miloš Mojžiš 2013-10-21 19:02
Ano, podle mých informací to tak skutečně bylo. Starostka byla rozhořčena, že polepením historického vozidla došlo k jeho znehodnocení. Polepy pak byly z auta opět pracně odstraňovány pracovníky údržby obce.

Nevylučuji, že tam byly i jiné důvody, ale toto bylo prezentováno jako hlavní. Informace byla před zveřejněním ověřována z více stran.
Citovat
+3 #3 Radek Šebesta 2013-10-21 18:55
Dobry den pane Mojzisi,
Odebrala pani starostka hasicum auto, z duvodu ktery uvadite?
P. Gregor to zde jasne dementoval.
Citovat
-9 #2 jiri 2013-10-17 17:15
pan otasek byl nejlepší starosta lepsi nikdy nebude
Citovat
+5 #1 Jan Gregor 2013-10-16 19:24
" starostka hasičům odebrala ze správy historické vozidlo Praga RN z roku 1953 údajně proto, že na něj hasiči nechali nalepit logo svého sboru " - CO JE TO SAKRA ZA NESMYSL ???
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.