Jan Bárta je úřadujícím mistrem světa

barta 1
Z italské Ivrei, kde se konalo juniorské mistrovství světa ve vodním slalomu, si Jan Bárta přivezl dvě medaile.

V týmovém závodě vybojoval spolu s reprezentačními kolegy Tomášem Zimou a Jakubem Krejčím stříbrnou medaili, když nestačili pouze na vítězné Francouze, za kterými zaostali o pouhé tři desetiny vteřiny, a i s dvou vteřinovou penalizací, která se jim připočítal k výslednému času za dotek na brance číslo dvě, si udrželi poměrně luxusní náskok 2,5 vteřiny před třetími Němci.

vyhlaseni 3
Obtěžkán tímto stříbrem pak Honza vstoupil do individuálního závodu. Sítem kvalifikace prošel bez problémů, když skončil na jedenáctém místě z 81 startujících (do semifinále postupovalo 40 nejlepších závodníků). To následný semifinálový závod, ze kterého do finále postupovalo už pouze 10 nejlepších závodníků, byl o něco napínavější. Honza sice předvedl druhý nejrychlejší čas, ale díky dvěma penalizacím za doteky na brankách 13 a 18 neměl po dojetí vůbec nic jisté a musel čekat na chyby soupeřů. Do finále se nakonec kvalifikoval ze sedmého místa a do závěrečné jízdy tak odstartoval jako čtvrtý v pořadí. Díky rychlé a hlavně čisté jízdě sesadil z průběžného prvního místa Francouze Anatola Delassuse a pak už jen dole v cíli odpočítával závodníky, kteří dojížděli do cíle. Po dojetí posledního závodníka mohl Honza začít naplno oslavovat svůj dosavadní největší sportovní úspěch. Radost jistě navíc umocnilo třetí místo týmového kolegy Tomáše Zimy. Honzo, jsi borec!!!!

Vodní slalom: závodní trať má obvykle 18 – 24 branek, které jsou značeny zeleno-bíle, nebo červeno-bíle. Zelené branky musí závodník projet po proudu, červené proti proudu. Neprojetí branek je penalizováno 50-ti trestnými vteřinami, jakýkoliv dotek branky pak vteřinami dvěmi. Penalizace se připočítává k výslednému času. Do týmového závodu startují vždy tři závodníci najednou, v brankách se snaží co nejrychleji prostřídat a chyby (neprojetí případně dotek na brance) se sčítají. Do cíle musí dojet všichni a mezi dojetím prvního a posledního nesmí být rozdíl větší než 10 vteřin.

Záznam jízdy Jana Bárty v archivu České televize

Foto: Alena Ceplová

Vodní sporty

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence