Jak si Nelahozeves a Uhy rozdělí peníze ze skládky? Veřejné projednání už tuto středu

DSCF6143
Podle analýzy firmy .A.S.A. se přidružené provozy skládky (na snímku vlevo) započítávají do celkové plochy skládky a obec Uhy by tak z nich nadále měla dostávat část poplatku.
Podle analýzy firmy .A.S.A. se přidružené provozy skládky (na snímku vlevo) započítávají do celkové plochy skládky a obec Uhy by tak z nich nadále měla dostávat část poplatku.
Nedávno vyšlo najevo, že Nelahozeves pravděpodobně nebude dostávat pětisetkorunový poplatek ze Skládky Uhy celý – menší část peněz by měla nadále proudit do rozpočtu obce Uhy. K problematice obec zorganizovala veřejné projednání, které se uskuteční již tuto středu 9. července od 18 hodin v prostorách volnočasového centra v Zagarolské ulici.

Veřejné projednání problematiky oznámila obec v pondělí, tedy pouhé dva dny před konáním akce. Firma .A.S.A. otázku výpočtu rozdělení příjmů začala s oběma dotčenými obcemi projednávat v polovině června, tj. zhruba před třemi týdny.

pdf
Pozvánka na veřejné projednání[1.23 MB]

Podstatou problému je, že do plochy skládky se podle výkladu odpadové firmy nezapočítává jen samotné těleso skládky, ale v úvahu je třeba vzít celý areál skládky, který částečně zasahuje do katastru obce Uhy. Ta by tak měla z příjmů ze skládky dostávat určitý podíl. Podle návrhu firmy .A.S.A. by sousední obec, po níž je skládka pojmenována, zpočátku dostávala zhruba pětinu příjmů. V budoucnu by tento podíl postupně klesal (podrobnosti na mapě a v článku Z prvních peněz ze skládky splatíme dluhy).

DSCF6133
Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová se starostkou Uh Blankou Vaigeltovou
Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová se starostkou Uh Blankou Vaigeltovou
Veřejného projednání se zúčastní vodohospodář Martin Jakoubek, starostka Uh Blanka Vaigeltová a prokurista firmy .A.S.A. Libor Luňáček. Ten se před několika týdny obrátil na obě starostky s dopisem, aby jeho návrh na rozdělení příjmů ze skládky posoudily a případně předložily jiné varianty – zákon totiž v této otázce není jednoznačný. Pokud nedojde ke vzájemné dohodě mezi oběma obcemi, .A.S.A. začne peníze rozdělovat podle svého návrhu. Věc je poměrně urgentní, protože ve IV. etapě se už měsíc skládkuje a první příjmy by obce měly dostat ještě v tomto měsíci.

DSCF6109
Libor Luňáček
Libor Luňáček
S tím souvisí i druhý návrh .A.S.A. – odpadová firma totiž navrhuje, aby se odesílání skládkovacího poplatku obcím o měsíc pozdrželo. Podle zákona musí skládka odvést například poplatky za červen do konce července, takto by je odvedla do konce srpna. Důvodem je údajné problematické vymáhání peněz od původců odpadů a s tím spojená administrativa. Za měsíční posun splatnosti .A.S.A. Nelahozevsi nabízí, že bude poplatek nad rámec své zákonné povinnosti odvádět i za původce, kteří jej ani do té doby nezaplatí.

Skutečnost, že část poplatku by měly nadále dostávat Uhy, nebyla dosud veřejně známá. Před loňským referendem Petra Urbanová i Martin Jakoubek v Nelahozeveském zpravodaji uváděli výpočty, z nichž vyplývalo, že počítali s celým poplatkem (zde a zde). Ve svých kalkulacích nezohlednili ani tzv. technologický odpad, za nějž se poplatek obcím neodvádí – podle odhadů .A.S.A. jde o více než třetinu všech odpadů uložených na skládku. .A.S.A. mezitím snížila i odhad celkového ročního objemu odpadů – zatímco ještě v roce 2010 počítala zhruba se 200 tisíci tunami, letos již pracuje s plánem 150 tisíc tun na příští rok. Hlavní příčinou je obecně zvyšující se kvalita třídění odpadů a celkově vysoká kapacita současných skládek, jejichž provozovatelé musí o své zákazníky tvrdě bojovat. Oproti původně avizovaným téměř 100 milionům korun ročně pro obec Nelahozeves se tak odhad příjmů na příští rok nyní pohybuje kolem 40 milionů.

mapa
Návrh rozdělení peněz mezi Nelahozeves a Uhy.
Návrh rozdělení peněz mezi Nelahozeves a Uhy.
Ani toto snížení ale ještě nemusí být konečné. Ve hře je nadále riziko, že do Uh přestane vozit odpady firma MPS Kladno, kterou navíc nedávno koupil odpadový gigant AVE provozující vlastní síť skládek. Tím by Nelahozeves mohla přijít o další třetinu peněz. Není také vyloučeno, že samotný poplatek se od příštího roku začne snižovat zákonem. Nedávný poslanecký přílepek sice poslanci nakonec neschválili, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už ale avizoval, že návrh předloží v dohledné době znovu.

(mm)

Skládka Uhy

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence