Hudební slavnosti Antonína Dvořáka letos přinesou šest koncertů

DSCF5038
Kralupští přátelé klasické hudby i pro rok 2015 zvolili Rytířský sál zámku Nelahozeves jako místo pro sérii koncertů konaných v rámci 63. Hudebních slavností Antonína Dvořáka v jeho rodném kraji. Na letošek plánuje Kruh přátel hudby Kralupy nad Vltavou (KPH) šest vystoupení.

Hudební sezónu otevře v úterý 3. března komorní koncert na počest Jana Kubelíka (1880–1940). Pokrevní spojení se slavným houslistou a skladatelem zajistí jeho pravnuk, houslista René Kubelík, společně s houslistou Miroslavem Vilímcem a klavíristou Vladimírem Vilímcem. Na programu budou pochopitelně díla Jana Kubelíka, ale zazní též komorní skladby dalších světových skladatelů (viz rámeček pod článkem).

V dubnu zavítá do Nelahozevsi klavírní virtuos Radoslav Kvapil, který už zde patří mezi pravidelné hosty. (Přesný termín zatím není stanoven. Aktualizace: Koncert proběhne ve čtvrtek 16. dubna.)

kubelik
René Kubelík
René Kubelík
kvapil
Radoslav Kvapil
Radoslav Kvapil

V úterý 2. června se uskuteční koncert v rámci festivalu Americké jaro. Interpret zatím není známý. Kralupský kruh přátel hudby s festivalem spolupracoval i loni, v jeho rámci v Nelahozevsi vystoupila americká houslistka Karen Bentley Pollick.

Mezi tradiční hosty v Nelahozevsi patří i Komorní orchestr Dvořákova kraje. S doprovodem tohoto kralupského tělesa vystoupí v úterý 22. září v Rytířském sále sólisté České filharmonie.

Ve čtvrtek 19. listopadu se můžeme těšit na houslového virtuose Františka Novotného. Na klavír jej doprovodí Igor Ardašev.

kodk
Komorní orchestr Dvořákova kraje | Foto: Václav Sedláček
Komorní orchestr Dvořákova kraje | Foto: Václav Sedláček
novotny
František Novotný | Foto: JAMU
František Novotný | Foto: JAMU

Koncertní sezónu uzavře smyčcové kvarteto Apollon – i toto těleso se do Nelahozevsi podívá v krátké době již podruhé. Loni s Apollonem vystupoval klavírista Daniel Wiesner, letos sólový part připadne violové virtuosce Jitce Hosprové.

apollon
Smyčcové kvarteto Apollon
Smyčcové kvarteto Apollon
hosprova
Jitka Hosprová | Foto: Kamil Rakyta / Epoch Times
Jitka Hosprová | Foto: Kamil Rakyta / Epoch Times

Koncerty KPH Kralupy nad Vltavou jsou rok od roku populárnější. Přestože kapacita Rytířského sálu přesahuje sto míst (přesný počet se mění podle prostoru, který potřebují samotní účinkující), čím dál častěji se stává, že lístky již prostě nejsou. Přednost mají pochopitelně členové KPH, část míst je vyhrazena pro sponzory. “Je určitě velmi příjemné, že sál je plný, zejména v době, kdy dotace na kulturu nejsou na prvním místě žebříčku rozdělování financí u potencionálních partnerů,” říká tajemnice KPH Ilona Hronková.

Stále větší zájem o koncerty vedl pořadatele k tomu, že vstupenky na koncerty již nelze jako dříve rezervovat v Památníku Antonína Dvořáka, ale výhradně u tajemnice KPH (tel. 725 837 912, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Rezervace bude potvrzena, pokud to kapacita sálu umožní. Začátky koncertů jsou v 19.30 hodin. Pokud jste z Kralup, můžete využít dopravy autobusem. Odjezd je v 18.45 hodin ze zastávky autobusu HMD Na Jízku a v 19.00 hodin ze zastávky u Kulturního domu Vltava v Lobečku.

Zájemci o obnovu členství Kruhu přátel hudby a o nové členství Kruhu přátel mohou na zahajovacím koncertě sezóny na místě vyplnit přihlášku, na základě které a po uhrazení ročního členského příspěvku ve výši 100 Kč jim bude vystaven členský průkaz.

Jedním z podporovatelů koncertů KPH je i obec Nelahozeves. V rozpočtu obce na letošní rok je pro kruh stejně jako v minulých letech připraveno 20 tisíc korun.

Program komorního koncertu 3. března

Antonio Vivaldi
Koncert a moll pro dvoje housle, op.3 č.8
1. Allegro 2. Larghetto e spirituoso 3. Allegro
Ludwig van Beethoven
Sonáta F dur op. 24 č. 5 pro housle a klavír, "Jarní".
1. Allegro 2. Adagio molto espressivo 3. Scherzo 4. Rondo
Jan Kubelík
Stará píseň, Orientální scéna

Přestávka
 
Jean-Marie Leclair
Sonáta e moll, op.3 č. 5 pro dvoje housle
1. Allegro 2. Gavotte 3. Presto
Jan Kubelík
Koncert B dur č. 4 pro housle (2. a 3. věta)
Niccolo Paganini
Moto perpetuo op. 11 (klavírní doprovod od Jana Kubelíka)
Henryk Wieniawski
Capriccio op. 18 č. 1 a č. 4

Účinkují:
Miroslav Vilímec – housle

René Kubelík - housle
Vladislav Vilímec – klavír

úterý 3. března 2015 od 19.30 hodin, Rytířský sál zámku Nelahozeves. Vstupné 150 Kč

(mm)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.