Hrnčířské slavnosti zalilo slunce, Čarodějnice měly namále, Máje skropil déšť

60298425 10212805737476649 8474080301616726016 n
Velké výkyvy počasí si pohrály i s letošními jarními akcemi. Zatímco jarní hrnčířské slavnosti vypadaly téměř jako letní, májové oslavy letos dostaly dešťovou nadílku. Kvůli dlouhému období sucha a horka pak málem neproběhlo ani tradiční pálení čarodějnic, na poslední chvíli ale naštěstí sprchlo.

Hrnčířské slavnosti

„Opět jsme trhali rekordy, v sobotu přišlo přes čtyři tisíce návštěvníků, ale myslím, že všichni odcházeli s velkým zážitkem v srdci a s úsměvem na rtech. Byl to opravdu krásný, slunečný víkend plný krásných zážitků,“ uvedla manažerka zámku Michaela Martinická. Za oba dny si na slavnosti našlo cestu přes šest tisíc lidí.

Ti si mohli vybírat ze skutečně nabitého programu. Na zahradě se odehrávala šermířská a sokolnická vystoupení, na nádvoří hrála po celý den Plechovanka. To vše doplňovaly desítky řemeslných a dalších stánků. Nechyběla samozřejmě ani tradiční pohádka, kterou letos obstarali Ochotníci Nelahozeves se svým novým představením Dva tovaryši. V hlavních rolích se představili Matyáš Mojžiš a Jindřich Kebrle.

Pomlázkování

Hrnčířské slavnosti se letos překrývaly s Nelahozeveským pomlázkováním, na návštěvnosti to ale nebylo nijak znát – cestu k hasičárně si o velikonoční neděli našla řada lidí a všichni strávili u pletení pomlázek a dalších rukodělných činnostech příjemné sousedské odpoledne zalité jarním sluncem.

Pálení čarodějnic

Namále měly letos čarodějnice, jak ty hasičské, tak lešanské, pořádané spolkem Lešanský sad a Ochotníky Nelahozeves. Závěr dubna byl totiž nebývale teplý a suchý a vážně hrozil zákaz pálení ohňů. Na poslední chvíli však přišel toužebně očekávaný déšť a obě akce tak mohly proběhnout. Hasiči měli letos připravenou ohnivou šou, na Višňovce děti absolvovaly tradiční čarodějnickou stezku.

Máje

Naopak dnes již tradičním Nelahozeveským májům, které se konaly o uplynulém víkendu, počasí nepřálo. Ozdobený valník, jehož potah letos místo traktoru obstaral pár koní, jezdil obcí o druhé květnové sobotě v dešti. Na náladě osazenstva to ale neubralo a akordeon Vojtěcha Hrňáka vylákal na ulici řadu lidí.

Odpolední program, operativně přesunutý do kulturního domu, obstaral excelentní slovenský akordeonista, klavírista a zpěvák Mário Bihári. Koláčků napečených vpředvečer Májů bylo dostatek a jeden zbyl dokonce i na vlka z Červené Karkulky, jako sladká tečka po sežrání babičky a Karkulky. Tradiční pohádku v úpravě Aleny Hurychové oprášili nelahozeveští ochotníci po čtyřech letech. V hlavních rolích Karkulky a vlka se představili Anna Dandová a Martin Brázda, sekundovali jim Michaela Koníčková jako babička a Eva Vintrová v roli myslivce.

Májové oslavy pak vyvrcholily večerní zábavou. Hudební produkci v podání kapely Globus Band doplnila předtančení kralupského oddílu Fit For You a tradiční dražba májky.

(mm)

Foto: Tereza Popková, Soňa Brunnerová, Anna Dandová, Ladislav Danda, Jakub Hrňák, SDH Nelahozeves, Miloš Mojžiš

Plesy a zábavy, Hrnčířské slavnosti

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.