Hasiči oslavili 110 let od svého založení

DSC 5677
V sobotu 8. června bylo v centru Nelahozevsi pořádně rušno. Místní hasiči si připomněli kulaté výročí založení hasičského sboru v obci Nelahozeves.

Slavnostní akce se kromě členů sboru zúčastnila též řada hostů z řad spřátelených hasičských sborů z okolních obcí, které před hasičský dům též přivezly svou techniku.

Hlavním bodem programu byl slavnostní průvod s hudebním doprovodem dechové kapely Přívoranka, která mimochodem též letos slavila kulaté výročí – založena totiž byla v roce 1959.

Hasiči ve slavnostních stejnokrojích a s prapory v rukou došli na zámek, kde jim starosta Nelahozevsi Jakub Brynda poděkoval za jejich práci pro obec a popřál jim „minimálně ještě jednou tolik“ let činnosti. Náměstek Okresního sdružení hasičů Mělník Pavel Gerberg připomněl symboliku Rytířského sálu, v němž se slavnostní akt odehrával. „Hasiči jsou rytíři dneška,“ uvedl Gerberg a poukázal na to, že hasiči při záchraně životů a majetku nasazují mnohdy i své vlastní životy.

DSC 5587
Starosta sboru Jan Hrdina připomněl dlouhou historii činnosti hasičů v naší obci, například tradici hasičských plesů (první se konal již v 50. letech) či rok 1955, kdy hasiči zakoupili zásahové vozidlo Praga RN, které je dodnes v provozuschopném stavu, stejně jako motorová stříkačka ze stejné doby. Jan Hrdina zmínil též dříve samostatný hasičský sbor Lešan, který se k Nelahozevsi připojil v roce 1977. Neopomněl ani dvacetiletou přetržku činnosti v letech 1990–2010, díky níž hasičům „unikly“ oslavy 100. výročí založení, k nímž by bylo bývalo došlo v roce 2009. Sbor pod vedením Jana Hrdiny se chce v budoucnu opět vrátit k tradičním hasičským soutěžím a má v úmyslu obnovit činnost dětského oddílu Soptíků.

V závěru slavnostního aktu hasiči obdrželi na své prapory nové pamětní stuhy a pod zámkem se poklonili obětem světových válek.

DSC 5754
Vrcholem oslav se stal příjezd zásahového vozu Tatra, který po několikaměsíční opravě dostali hasiči k užívání. Náklady na kompletní opravu a modernizaci vozidla, které obec dostala před třemi lety darem od firmy MERO, se nakonec z důvodu několika skrytých vad na vozidle (koroze, úniky kapalin aj.) vyšplhaly na 2,2 milionů korun (podrobnosti v článku Hasičská Tatra prochází nákladnou opravou a modernizací. Hasičský dům musí ještě počkat). Vozidlu požehnal přítomný farář František Masařík, slavnostního předání se zúčastnil též zástupce dodavatelské firmy ANZA. Díky výškové úpravě se nyní Tatra těsně vejde do garáže v hasičské zbrojnici. Dosud používané zásahové vozidlo Škoda 706 CAS 24 z roku 1986 obec prodala za 82 tisíc korun.

Slavnostní den byl zakončen taneční zábavou v kulturním domě.

V příštím roce čeká velké výročí další místní spolek – 8. února 2020 oslaví Dynamo Nelahozeves 100. výročí založení tělovýchovné jednoty.

(mm)

Foto: Petr Jiskra, Miloš Mojžiš

Hasiči

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.