Hasiči mají repasovanou cisternu

img 20130707 164748
Repasovaná cisterna Škoda 706
Repasovaná cisterna Škoda 706
Jak nadpis napovídá, hasiči v Nelahozevsi mají repasovanou cisternu Škoda 706. Jak by si někdo mohl myslet, tuto repasi neprovedla žádná renomovaná firma, která se zabývá opravami hasičských vozů, ale veškeré opravy provedli členové SDH sami a ve svém volném čase zdarma.

Repase vozidla se týkala hlavně opravy motoru a úpravy účelové nástavby. Toto probíhalo v několika krocích.

První oprava většího rázu proběhla vlivem stáří na motoru vozidla, a to v částečné generální opravě motoru, kdy bylo zapotřebí celkového vyčistění chladící soustavy a dále srovnání hlav motoru. Celý motor byl přetěsněn, byly seřízeny a osazeny nové vstřiky, motor dostal repasované hlavy, filtry a provozní náplně. Dále na agregátu byly vyměněny veškeré poškozené díly, které byly vlivem stáří opotřebované, jelikož vozidlo je přes 30 let staré a zub času se na něm již podepsal.

Další nemalou opravou prošla i kabina pro družstvo, kterou jsme museli zčásti obrousit a vyměnit zrezlé plechy.

fotografie0024
Na řadě byla i účelová nástavba, která byla také vlivem stáří již značně zrezlá a museli jsme část vyřezat a nahradit novou plechařinou. Jelikož vozidlo je přes 30 let staré a dříve byly jiné nároky na vybavení vozidel oproti dnešku, upravili jsme nástavbu k dnešním nárokům na užívání. Oproti původní nástavbě zde byly pouze čtyři úložné prostory pro technické vybavení, zatímco dnes jich máme šest a na nástavbě jednu hliníkovou bednu, kam můžeme technické vybavení bez obav ukládat.

V neposlední řadě byl celý podvozek opatřen antikorozním nástřikem, nástavba a kabina pro mužstvo dostala nový lak.

Veškerou přestavbu a opravy jsme zvládli sami ve volném čase, celková oprava trvala cca 12 měsíců. Zdá se, že je to dlouhá doba, ale členové na vozidle pracovali v každé své volné chvíli. Bylo odpracováno 2 800 hodin. Je pravda, že kdyby vozidlo opravoval renomovaný servis, bylo by určitě hotové za polovinu času, ale oprava by stála cca mezi 300 a 400 tisíci Kč. Veškerý materiál byl z vlastních zdrojů členů a od několika firem. Samozřejmě že nějaký materiál byl koupen, ale vše bylo z výdělků SDH, které byly za přispění vás, např. z hasičského plesu atd. a i s přispěním obce jakožto majitele vozidla, které tímto také děkujeme.

Celková cena za opravu činila 50 000 Kč.

Vozidlo je nyní vybaveno novými agregáty, které jsou nezbytné pro technické i klasické zásahy.

Jsme rádi, že jsme vše zvládli vlastní cestou a můžeme být spokojeni, že vozidlo k dnešnímu dni může sloužit další dobu. V neposlední řadě bych rád poděkoval všem členům, kteří se jakýmkoliv způsobem účastnili oprav na vozidle.

(autor je velitelem Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Nelahozeves)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence