Hasiči mají posvěcený prapor

DSCF7412
Jeden ze základních symbolů nelahozeveského hasičstva – hasičský prapor – má za sebou tradiční ceremonii, takzvané žehnání praporu, známější pod pojmem svěcení.

Slavnostního aktu, který proběhl v sobotu 3. října, se zúčastnilo několik desítek členů nelahozeveského hasičského sboru v čele se svým starostou Janem Hrdinou, jakož i a řada pozvaných hostů.

Prapor, který hasičům v loňském roce vyrobila a darovala místní firma Výšivky Jany, požehnal v kostele sv. Ondřeje administrátor kralupské farnosti František Masařík. Ten ve svém projevu ocenil práci hasičstva a připomněl též význam rakouského mučedníka svatého Floriána, patrona hasičů.

12036978 1056737964356532 8580752486136317376 n
Princ William Lobkowicz s nelahozeveskými hasiči | Foto: SDH Nelahozeves
Princ William Lobkowicz s nelahozeveskými hasiči | Foto: SDH Nelahozeves
Slavnostnímu aktu přihlíželi též zástupci hasičských sborů z Chlumína a Vojkovic, kteří s sebou přivezli své vlastní, již dříve vysvěcené prapory. Žehnání praporu se zúčastnil i starosta Okresního sdružení hasičů a bývalý starosta nelahozeveského hasičského sboru Radek Modes.

Po skončení ceremonie, která vyvrcholila zpěvem Svatováclavského chorálu, pokračoval slavnostní den společenskou částí před hasičskou zbrojnicí. Její závěr nečekaně obohatil svou návštěvou princ William Lobkowicz, syn nedávno zesnulého majitele zámku Nelahozeves Martina Lobkowicze. Setkání bylo zcela náhodné. William Lobkowicz, který od roku 1990 trvale žije v České republice a pečuje zde o veškerý majetek lobkowiczké rodiny, shodou okolností zrovna pobýval v Nelahozevsi a podle přítomných hasičů šel se svými kolegy právě okolo.

(mm)

Komentáře   

-2 #1 Modes Radek 2015-11-09 09:20
jsem rád, že se podařilo prapor vyrobit a zrealizovat a z 55 sborů na Mělnicku jako dvacátý zařadit do síně historických praporů dobrovolného hasičstva na Mělnicku. Všem, kteří mi pomohli s realizací velice děkuji. Bez nás by nebyl.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence