Happening popáté nabídne bohatou hudební produkci i doprovodný program

DSCF7105
Miřejovický most opět po roce ožije, aby již popáté spojil hudební produkce na dvou březích Vltavy. Po celé odpoledne i večer se budou na dvou pódiích v Nelahozevsi a Veltrusích střídat hudebníci mnoha žánrů.

Program bude zahájen ve 14 hodin tentokrát na nelahozeveské straně mostu. Pořadatelé z obou spřátelených obcí si letos dali záležet a časy všech vystoupení mají krásně zaokrouhlené na celé hodiny.

Mezi hlavní hudební interprety letos patří svérázný písničkář Xavier Baumaxa, duo „matek v akci“ Mateřská.com či Baťa a Kalábůf něžný beat. Na nelahozeveském břehu se můžete těšit mimo jiné na místní kapelu Jebuto. Nebudou chybět mladí zpěváci ze ZUŠ Kralupy nad Vltavou pod vedením Markéty Wagnerové a na pódiu se znovu objeví známý jazzový saxofonista a zpěvák Petr Kroutil, i když letos „jen“ jako host amerického jazzmana Lee Davisona.

Nebude chybět ani program pro děti. Se svým pásmem dětských písní pod názvem Nešišlej! vystoupí písničkářky Amálka Třebická a Valéria Daňhová. Chystá se i tradiční pohádka.

WhatsApp Image 2019 09 04 at 15.26.38
K tomu vás čeká bohatý doprovodný program na mostě i v jeho nejbližším okolí, prezentace místních spolků a řemesel a stánky a dílničky všeho druhu (podrobnosti ke stánkům na konci článku).

O letošní hudební novinku se postará také Milan Junášek, organizátor kralupských úspěšných open-micových večerů. Nevystoupí na podiu, ale jako správný busker přímo na mostě jako Jiný Člověk s doprovodem kapely Tydwa a po vzoru svých kralupských akcí nabídne nazvučený mikrofon i kolemjdoucím.

Po roční přestávce je do programu opět zařazena prohlídka malé vodní elektrárny Miřejovice (je nutná předchozí rezervace na telefonu 608 059 549).

Pořadatelé se letos také rozhodli skoncovat s horou plastového odpadu, která po každém happeningu zůstane, a prosí návštěvníky, aby si s sebou vzali vlastní kelímky. Pro ty, kdo tak neučiní, je připravena novinka – trvanlivé kelímky s logem akce, které si budete moci zakoupit a popíjet z nich po celé odpoledne a večer (kelímek za 50 Kč, sklenice za 100 Kč).

Bezplatné parkoviště pro osobní vozidla bude opět otevřeno na nelahozeveské straně v areálu tukových závodů, místní dorazí snad po svých. Vstup je jako vždy zdarma, mýtné dobrovolné.

Program

plakat

14:00 Děti ze ZUŠ Kralupy s Markétou Wagnerovou (Nelahozeves)

Po roční přestávce se na naše prkna vrací zpěvačka Markéta Wagnerová s žáky hudebního oboru kralupské základní umělecké školy. Série populárních a muzikálových písní letos Happening na starém mostě otevírá. Přijďte si společně s mladými pěveckými talenty zazpívat důvěrně známé písničky ve 14.00 hodin na nelahozeveský břeh.

Fotografie jsou z Happeningu 2017.

14:15 Pohádka Mořský svět (Veltrusy, zahrada u Libuše)

Nezáleží na tom, jak kdo vypadá, jak je velký nebo malý, důležitá je touha a vůle splnit si svůj sen!

Činoherně-loutková pohádka o neobvyklém přátelství mezi delfínem a krevetkou protkaná řadou pěkných písniček čeká na naše nejmenší návštěvníky v zahradě pod restaurací U Libuše ve 14.15 hodin.

14:45 Diamond Gym – roztleskávačky (Nelahozeves)

Oddíl dětského fitness Diamondgirls působí v kralupském fitness centru Diamond Gym již pátým rokem.

Pod vedením trenérek Kateřiny Hanouskové a Michaely Fialové se děti zaměřují na rozvoj všech pohybových dovedností. Cílem cvičení je zvyšování celkové tělesné kondice – od správného držení těla po rozvoj obratnosti, síly, rychlosti, pohybové motoriky, koordinace – tedy dovedností, které tvoří základ pro jakoukoli pohybovou a sportovní činnost. Důležité je získat pozitivní vztah k pohybu, sportu a aktivnímu trávení volného času.

Krátké volné choreografie s hudebním doprovodem, které děvčata předvedou ve 14.45 hodin na nelahozeveském břehu, prezentují jednotlivé pohybové dovednosti a používají prvky a cviky z různých pohybových činností či sportovních odvětví – aerobiku, tance, gymnastiky, baletu či bojových umění.

15:00 Baťa a Kalábůf něžný beat (Veltrusy)

Někteří z vás (patrně jen ti 40+) si možná vzpomenou na rozhlasové rozcvičky vysílané v 80. letech na stanici Hvězda. Tehdy je doprovázela Rytmická skupina Jana Kalába. Právě odsud pochází část názvu kapely Baťa & kalábůf něžný beat, která do Veltrus přijede z nedalekého Štětí. Na kontě mají stovky koncertů a tři alba s místy až nostalgickým (tedy vlastně něžným) folk rockem.

Cvičit u jejich vystoupení rozhodně nemusíte, stačí se zaposlouchat do příjemných melodií a nápaditých textů v pěveckém podání frontmana kapely Petra "Bati" Kundráta.

Beatově se rozněžnit budete moci od 15.00 hodin na veltruském břehu.

16:00 Amálka K. Třebická / Valéria Daňhová: Nešišlej! (Nelahozeves)

Chcete vědět, co se stane, když se porve mrož s mrožem? Případně jak to dopadne, když se porvou šproti? Představení šansoniérky Amálky Třebické a herečky divadla Minor Valérie Daňhové s názvem Nešišlej! vzniklo původně jako hudební pásmo pro podporu logopedických cvičení, rozhodně však nečekejte nějaké primitivní tdá, tdáva! Logopedická rovina je v písničkách důmyslně skrytá, ve skutečnosti je to hlavně velká zábava - zejména díky vtipným, občas až poněkud drsným textům z Amálčina pera.

Nevšední mix kabaretu a potrhlého divadla s živým hudebním doprovodem vás čeká v 16 hodin na nelahozeveském břehu.

16:00 Bubeníci Quantakytek

Neobvyklým zážitkem obohatí sobotní odpoledne skupina kralupských bubínkářů, kteří si říkají Quantakytek. Jejich rytmy, které můžete občas slýchat například v Kralupech na nábřeží, vnesou na Happening trochu pradávné magie i živočišné síly.

A to konkrétně v 16 hodin na loučce před restauraci U Libuše.

17:00 David Murphy band (Veltrusy)

V pozdním odpoledni se zaposloucháme do rytmů moderního amerického blues v podání americko-české skupiny David Murphy band.

Kapela shodou okolností letos slaví své dvacáté narozeniny, byť ze zakládajících členů v ní až do dnešních dnů setrval jen její frontman - americký kytarista a zpěvák David Murphy. Do dlouhé historie bluesového hudebního tělesa patří i několik vystoupení v televizních pořadech České televize, například v dnes již legendární Noci s Andělem.

V repertoáru Davidovy kapely najdete i skladby s prvky funku, soulu či rock’n’rollu.

Vystoupení plné improvizací, ale zároveň i výjimečné souhry všech členů formace, začíná v 17 hodin na veltruském břehu.

18:00 Mateřská.com (Nelahozeves)

O čem budem zpívat?

Ty jo, já ti mám asi mlíko na mozku. Na co ses to ptala?

Hmmm, to neřeš.

Tak začíná text nejznámější písně zpěvaček Lenky Jankovské a Báry Vaculíkové, kterou složily v roce 2012 u příležitosti své účasti v talentové soutěži Hlas Česko Slovenska. Mimořádný úspěch skladby Laktační psychóza, jejíž videoklip se přes noc stal hitem internetu, inspiroval tehdy čerstvé maminky ke vzniku společného satirického projektu Mateřská.­com. Obě zpěvačky s osobitým humorem a sebeironickým nadhledem zpívají a rapují o peripetiích mateřství bez růžových brýlí.

Laktační psychóza odezněla, děti povyrostly a objevila se nová témata ke zpracování: ranní stresy s vypravováním do školky či školy, nekonečný kolotoč rozvážení dětí na kroužky či nejrůznější výchovné peripetie. To vše Bára s Lenkou zhmotnily ve druhé album s názvem Automatka, které vyšlo v závěru loňského roku současně se stejnojmenným klipem (v něm mimochodem v epizodní roli účinkuje i nelahozeveská herečka Linda Bláhová Lahnerová).

Jednou ze zastávek probíhajícího turné Automatka TOUR je i náš železný most, který duo Mateřská.­com poctí svou návštěvou v 18.00 hodin na nelahozeveském břehu.

19:00 Xavier Baumaxa (Veltrusy)

Dávno už nepracuje v Baumaxu, ani neučí angličtinu na litvínovském gymnáziu – protože pořád koncertuje, skládá nebo nahrává. Hudební rejstřík písničkáře Xaviera Baumaxy je velmi široký, v jeho repertoáru najdete prvky hip-hopu i šansony. Proslulost si ale získal zejména díky svým originálním textům plným slovních hříček, pop-kulturním odkazům či parodiím na různé hudební styly a zpěváky. Své by mohl vyprávět například Richard Krajčo, který to od Xaviho schytává v posměšném videoklipu za svou spolupráci s Andrejem Babišem.

Pro Baumaxu zkrátka není nic svaté. Jeho pozornosti neunikla například tenistka Petra Kvitová, protože "muži možná míří jazyky do zcela jiných lůn, ale která z těch roštěnek dosedla kaďákem na světový trůn?"

O to více část jeho fanoušků překvapilo, když se v Baumaxově posledním (již devátém!) albu s názvem Idueto objevily duety s Lenkou Dusilovou, Janou Kirschner, Danem Bártou a dokonce i Martou Kubišovou. "Pro mě je symbolem charakteru, jako že nemáš místo páteře křidýlko," vyznal se Xavier Baumaxa v loňském rozhovoru pro týdeník Reflex.

Kontrasty jsou ostatně pro Xaviho typické: není výjimkou, kdy jeho textařský sarkasmus, občas hraničící až s cynismem, zničehonic přechází do až překvapující něhy a citu – a pak zase neomylně zpět.

Osobitý folk v podání jednoho z nejvýraznějších současných českých písničkářů Xaviera Baumaxy se rozezní v 19 hodin na veltruském břehu.

20:00 Yo Soy Indigo (Nelahozeves)

Yo Soy Indigo je originální pražská kapela zformovaná kolem zpěvačky, písnikáčkářky a kytaristky z amerického Connecticutu Emily Thielové, jejíž osobní texty a silný hlas jdou ruku v ruce s brilantní souhrou celé šestičlenné sestavy, pocházející z pěti různých zemí – Česka (housle a saxofon), Slovenska (bicí), USA (zpěv), Velké Británe (klávesy) a Švédska (baskytara).

Kapela se zrodila z jam sessionu ve staré továrně roku 2014, kde se někteří členové setkali poprvé. Síla Emilyina hlasu a hloubka jejích písníček nadchla spoluhráče natolik, že se ihned zakládala skupina. Ta postupem let uzrála do dnešní podoby, kterou charakterizují oduševnělé melodie, planoucí sóla i notná dávka humoru. Svůj styl nazývají „folk-funk“ nebo „freak-folk-jazz“, což je ale jen základní vodítko odkazující na žánry, kterými ve svých skladbách s volností proplouvají.

Přijďte nasát atmosféru jazzového klubu při západu slunce, ve 20 hodin na nelahozeveský břeh.

21:00 Mr. Loco (Veltrusy)

Až se setmí, rozezní se nad řekou tradiční balkánské rytmy, ovšem originálně řízlé prvky latiny, ska, reggae, hip hopu či dancehallu. "Na úplném začátku jsme zvažovali, že budeme hrát čistý balkánský styl, ten je ale rytmicky pro Středoevropana nepochopitelný," svěřil se v předloňském rozhovoru pro hudební magazín iREPORT Mr. Loco, frontman stejnojmenné kapely.

Ta se právě vrátila z balkánského turné, odkud si přivezla zbrusu nový videoklip, natáčený v Bulharsku. Nic z toho není náhoda, neb Mr. Loco, vlastním jménem Filip Flusser, zde má rodinné kořeny – sám se sice narodil v Čechách, polovinu rodiny má ale v Burgasu, odkud pochází i jeho přezdívka, kterou později zvolil za své umělecké jméno.

Není překvapivé, že Mr. Loco zpívá bulharsky, mnoho písní je ale také v angličtině a v poslední době kapela začala koketovat i s češtinou. Další část repertoáru je zase pro změnu španělsky, a to proto, že v pětičlenné sestavě figuruje i basák Luis z Mexika a bubeník Felipe z Kolumbie. Oba dodávají hudbě příznačnou latinsko-americkou divokost.

Až se po 21. hodině na veltruském břehu rozezní první tóny v podání této horkokrevné kapely, jsme si jisti, že žádný posluchač nezůstane sedět!

22:00 Jebuto (Nelahozeves)

Na kralupsko-veltrusko-nelahozeveském hudebním poli se kapela JEBUTO pohybuje už třináct let, a to prakticky v konstantním složení: kytarista a zpěvák Pavel Srp, basák a klávesák Pavel Tlustý i bubeník Jiří Weinhold v ní působí od samého počátku. Tehdy byl jejich repertoár složen zejména z převzatých písní skupin ETC Vladimíra Mišíka, minus123minut, Lucie a Krucipüsk. Později začala kapela koketovat také s blues, jazzem a funky.

Větší zlom ale nastal až počátkem loňského roku, kdy JEBUTO angažovalo mladou nadějnou zpěvačku Kláru Kadečkovou. Do repertoáru pak postupně přibyly písně Amy Winehouse či The Pretty Reckless.

Na prkna Happeningu se JEBUTO vrací po dvouleté přestávce, místní ji však mohli slyšet mimo jiné loni na podzim na koncertě v nelahozeveské hospodě V Podzámčí. Nelahozeves považují za svou domácí půdu i díky zkušebně, kterou mají už spousty let pronajatou v podzemních prostorách kulturního domu na Dvořákově stezce.

Až se po 22. hodině z nelahozeveského břehu rozezní nad Vltavou Klářino syté „They tried to make me go to rehab but I said: no, no, no!“, budete vědět, že jste tady správně.

23:00 Lee Davison Quartet (Veltrusy)

Fenomenální zpěvák s hlasem jemným i hrubým, nepřekonatelným v soulu a gospelu. Andrew Lee Davison pochází z americké Oklahomy a od mládí měl ke gospelu blízko. Ještě v USA založil profesionální mužský gospelový kvartet a později gospelový sbor Harvardské univerzity.

V roce 1991 se přestěhoval do Prahy, kde navázal spolupráci s předními českými jazzmany.

Fantastický zpěvák předvede společně s triem Otty Hejnice (bicí), Josefa Feča (kontrabas) a Ondreje Krajňáka (piano) skvělou jazzovou show ve stylu Raye Charlese či Franka Sinatry, s prvky latinské a tradiční gospelové hudby.

Jako zvláštního hosta přivítá i našeho oblíbeného jazzového saxofonistu a zpěváka Petra Kroutila, bez nějž si už asi tuto akci nedovedeme ani představit.

Neobyčejné finále 5. ročníku Happeningu na starém mostě začíná ve 23 hodin na veltruském břehu.

Open Mic na starém mostě

Večery autorské hudby založené v loňském roce kralupským hudebníkem a gymnaziálním učitelem Milanem Ryntem (Junáškem) si brzy získaly své věrné fanoušky. Kralupský Open Mic dává v příjemném prostředí The Patro-baru pravidelně příležitost neokoukaným a začínajícím muzikantům nejrůznějších žánrů.

Slovo dalo slovo a mimořádný Open Mic letos hudebně obohatí náš Happening, v podobě třetí „stage“, kterou jsme umístili přímo doprostřed mostu.

V krátkých intervalech se zde za celé odpoledne vystřídá desítka hudebních těles i jednotlivých umělců, včetně samotného Milan Rynta, jehož osobité hudební alter-ego Jiný Člověk vystoupí společně s kapelou Tydwa.

No a jak je na kralupském Open Micu dobrým zvykem, kromě předem pozvaných účinkujících má možnost vystoupit kdokoli „z ulice“ (v našem případě tedy vlastně "z mostu") a zjistit, jak bude jeho produkce publikem přijata.

Přesný, ale přesto velmi orientační line-up přikládáme.

14:10 zahájení, Jiný Člověk
14:20 Libor Bradáček
14:40 Ondřej Galuška
host z publika
15:10 Divný lidi
15:30 Hanzík
15:50 Erdela Teriérová
host z publika
16.20 Matěj Kroutil
16:40 Listopad
17:20 Kralupskej pankáč
host z publika
17:40 Jenmy
18:20 Jiný Člověk & Tydwa

Stánky

Na mostě a v jeho blízkém okolí vás budou čekat stánky s nejrůznějším občerstvením.

Můžete se těšit na pivo z Podřipského pivovaru Ctiněves, pivovarů Hostivar či Antoš.

Na mostě najdete též stánek kralupské vinotéky Na Františku – již s čerstvým burčákem.

K dostání bude medovina, míchané nápoje, domácí limonády i další nealkoholické nápoje včetně vynikající kávy.

Pochutnáte si na belgických hranolkách, preclíkách, perníčkách, ovoci v čokoládě, čokopralinkách, palačinkách, čokoládě domácí výroby, taktéž domácích čokodortech či domácí točené zmrzlině. K dispozici budou jako vždy i pochoutky na grilu a burgry několika druhů.

Kromě jídla a pití si budete moci zakoupit nejrůznější rukodělné výrobky, květiny či korálky. Pro děti budou připraveny tradiční dílničky. K zakoupení budou též pamětní trička a placky s logem Happeningu.

Doprava a parkování

K dopravě na Happening využijte nejlépe vlak. Vlaky do Nelahozevsi jezdí každou hodinu, z nádraží je to k mostu deset minut pěšky. Občas jezdí i autobus – zastávka Nelahozeves, Tukové závody je přímo u mostu.

Pokud se rozhodnete jet autem, doporučujeme vám zaparkovat také v Nelahozevsi, kde bude v areálu tukových závodů vyhrazeno bezplatné parkoviště, sledujte dopravní značení na hlavní ulici. Na veltruské straně bude parkování možné pouze velmi omezeně v ulici Maršála Rybalka a nebo pak na placeném parkovišti u autokempu Obora.

Miřejovický most, Hudba, Happening na starém mostě

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence