• Titulní stránka

Dvořákova stezka v kritické situaci, Zagarolská ještě nemá vyhráno

DSCF6956
Většinu pondělka hladina Vltavy stále stoupala, byť už ne tak rychle jako v neděli. Stačilo to však na to, aby voda zatopila prostor pod železničním podjezdem pod zastávkou Nelahozeves-zámek a několik dvorů a sklepů na Dvořákově stezce. Hladina vody se začala zvolna přibližovat i úrovni Zagarolské ulice. V pondělí v odpoledních hodinách proto povodňová komise rozhodla o výstavbě hráze.

Voda zaplavila vjezd na Dvořákovu stezku v průběhu noci z neděle na pondělí a v tuto chvíli se na ni lze dostat pouze pěšky přes železniční trať. Voda se vlila do několika sklepů a dvorů. Chovateli exotických zvířat, který v této ulici bydlí, se utopilo deset želv, další se podařilo zachránit. V problematické situaci se ocitá Marina Vltava. Voda zničila mola a ukotvené lodě stále stoupají společně s hladinou. V ulici byl odpojen elektrický proud, k výpadkům proudu v průběhu pondělka docházelo i v dalších částech obce.

Ucpání kanalizačních vpustí v severní části obce, které prováděli hasiči a další dobrovolníci v neděli pozdě večer, na některých místech způsobilo, že dešťová voda neměla kudy odtékat. Některé kanály tak musely být dočasně znovu otevřeny. Hasiči už v této části obce také odčerpávali zatopené sklepy.

Miřejovický most je uzavřen, silnice okolo hotelu Libuše na druhé straně mostu už je částečně zaplavena, takže veltruští hasiči se již k mostu nedostanou. Nelahozeveská hasičská jednotka tak drží v noci z pondělka na úterý hlídku na Miřejovickém mostě, aby předešla případnému rabování na veltruské straně mostu. Případ rabování se již během pondělka objevil v Kralupech nad Vltavou.

Povodně v Nelahozevsi - 3. červen

Většina výjezdů z Nelahozevsi je neprůjezdná. Již od pondělního rána je uzavřen výjezd na Lobeč od lešanského rozcestí. Odpoledne policie uzavřela výjezd na Nové Ouholice a nakonec i nový veltruský most a blízký kruhový objezd, který byl později zatopen. Z Nelahozevsi lze nyní odjet pouze přes Lešany nebo Podhořany. Autobusy dnes přesto v omezené míře jezdily.

 

Nonstop linka povodňové komise: 315 785 720

Povodňová komise od pondělního rána zvažovala, zda se přistoupí k výstavbě povodňové hráze v Zagarolské ulici – hráz v tomto místě zachránila Nelahozeves při povodních v roce 2002. Nakonec bylo rozhodnuto, že hráz bude vybudována a v 15 hodin komise požádala občany o účast. Stavby hráze se nakonec zúčastnilo zhruba dvě stě lidí, takže hráz vyrostla za necelé čtyři hodiny. Část žoků na písek zbyla z povodní 2002, další zapůjčil areál PTZ, stejně jako ještěrky na převoz žoků, k nimž se pak přidaly další stroje zapůjčené místními podnikateli. Kamion s pískem se otočil do pískovny v Uhách celkem šestkrát, na intervenci starostky Petry Urbanové, která řídí záchranné práce v obci, pískovna mimořádně prodloužila provozní dobu.

Hráz byla vybudována na stejném místě jako před jedenácti lety. V pondělí ve večerních hodinách se hladina Vltavy nacházela něco málo přes jeden metr pod nejnižším bodem Zagarolské ulice, v těsné blízkosti miřejovické elektrárny. Další menší hráz byla ve večerních hodinách vybudována nedaleko železničního nadjezdu, i v tomto místě je již hladina řeky velmi blízko. Vzhledem k večerním oznámením, že během noci z pondělka na úterý začne upouštět vltavská kaskáda, je pravděpodobné, že hráze nebyly budovány zbytečně. Kulminace Vltavy v Praze se očekává v úterý v ranních hodinách. V Nelahozevsi lze tedy kulminaci očekávat někdy během úterního odpoledne – časový rozdíl toku je zhruba sedm hodin.

Povodňová komise během pondělka zřídila stránky na Facebooku, které již v tuto chvíli mají přes 100 fanoušků. Vedle SMS Infokanálu a webových stránek obce je tak Facebook třetím kanálem, kterým lze přijímat informace o aktuálním dění v obci. Facebook je hlavním komunikačním kanálem i pro Kralupy nad Vltavou, kde jsou průběžně uveřejňovány informace o situaci ve městě.

Stavba hráze v Zagarolské ulici

Základní škola a mateřská škola v Zagarolské budou od úterka až do odvolání uzavřeny, v základní škole bude fungovat pouze školní družina. Mateřská škola ve Školní bude v provozu. V budově základní školy našla útočiště i část učitelek, které se musely evakuovat ze svých domovů v Kralupech.

Na okolní obce dopadají povodně v mnohem větší míře než v Nelahozevsi. Ve Veltrusech voda překonala čerstvě vybudovanou protipovodňovou bariéru a zaplavila zahrádkářskou osadu a část obce okolo hotelu Libuše. Pod vodou je veltruský park i autokemp. Stejně tak se pod vodou ocitly i Miřejovice – nedělní výstavba hráze byla zbytečná a obyvatelé byli ještě v neděli večer evakuování. Voda částečně zaplavila i Staré Ouholice.

Vážná situace je i v Kralupech nad Vltavou. Část ulic je zatopena, sídliště Cukrovar a Hůrka byla evakuována. Dle vyjádření města na Facebooku z pondělního poledne byla voda zhruba 1–2 metry pod úrovní sídliště Cukrovar. V noci z pondělka na úterý byl svolán krizový štáb, protože se začaly zaplavovat další části města, například křižovatka Na Františku.

 

Kralupy nad Vltavou žádají o hmotnou pomoc. Sběrné místo se nachází v Růžovém údolí v bývalém areálu prodejny Spektrum (nonstop) a na Zimním stadionu (od 8 do 22 hodin). Zájemci mohou odevzdávat hygienické potřeby, desinfekční prostředky a úklidové prostředky na uvedeném místě.

Seznam nejvíce potřebných věcí:

  • Pitná voda
  • Rukavice - gumové, hadrové
  • Úklidové a desinfekční prostředky
  • Osobní hygiena + toal. papír
  • Košťata
  • Lopaty
  • Gumovky
  • Hadry na úklid

(mm)

Povodně 2013

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.