Dvořákova Nelahozeves hostila finského tenora i další umělce

DSC 3399
Milovníky klasické hudby přilákala nedělní 67. Dvořákova Nelahozeves, která nabízela několik vystoupení. Tradiční festival se uskutečnil v neděli 9. a v úterý 11. září.

Slavnostního zahájení se ujala ředitelka Muzea Antonína Dvořáka (Národní muzeum) Veronika Vejvodová a starosta Josef Kebrle. Před sochou Antonína Dvořáka vystoupil Dětský pěvecký sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem.

O půl hodiny později mohli návštěvníci v Památníku A. Dvořáka zdarma vyslechnout  matiné finského zpěváka Topiho Lehtipuu v doprovodu klavíristy Karla Košárka. Tenorista zpíval Dvořákovy písně v češtině a následně předvedl několik písní od Sibelia ve finštině.

Za 50 korun si návštěvníci mohli ve 14 hodin vyslechnout koncert pro rodiče s dětmi na Zámku Nelahozeves na téma české hymny, kde opět účinkoval Dětský pěvecký sbor Radost Praha.

Nedělní program skončil bohoslužbou v kostele sv. Ondřeje, při které zazněla Dvořákova Lužanská mše. Vystoupilo zde Collegium 419 pod uměleckým vedením Lukáše Vendla.

V úterý zaplnili posluchači do posledního místa zámecký Rytířský sál. V podání účastníků česko-německé Akademie komorní hudby zazněla díla Dvořáka, Kramáře a Schuberta. Výkony mladých umělců si zasloužily dlouhotrvající potlesk.

Letošní ročník stál organizátory mnoho úsilí a za to je jim třeba poděkovat. Program je plánován po celý rok a samotný koncert je již výsledkem dlouhodobých příprav. Otazník visí nad dalším ročníkem tohoto festivalu, vzhledem k plánovaným změnám ve fungování Památníku Antonína Dvořáka.

Soňa Brunnerová, Kateřina Bryndová

Foto: Zdeněk Chrapek

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.