• Titulní stránka
  • Články
  • Desítky lidí v Nelahozevsi jsou kvůli koronaviru v karanténě, březnové akce jsou zrušeny

Desítky lidí v Nelahozevsi jsou kvůli koronaviru v karanténě, březnové akce jsou zrušeny

P 20200312 184344
Několik desítek obyvatel obce se ocitlo ve dvoutýdenní karanténě poté, co se v pátek 6. března zúčastnili country večera v restauraci U Marty v ulici Pod Strání. Jeden z účinkujících hudebníků byl totiž v úterý pozitivně testován na nový pandemický koronavirus. Jedná se o muže středního věku z Kralup nad Vltavou, který v nedávné době pobýval v Itálii.

Hygienická stanice vzápětí prostřednictvím místní samosprávy vyzvala účastníky večera, aby se neprodleně ozvali. Podle informací z hygienické stanice ze čtvrtečního odpoledne tak dosud učinilo třicet návštěvníků akce a pět členů kapely, což odpovídá návštěvnosti akce. Všem byla ihned nařízena čtrnáctidenní karanténa. Zdravotní potíže se podle mluvčí hygienické stanice Dany Šalamunové zatím objevily pouze u rodinného příslušníka nakaženého hudebníka.

Nucený domácí pobyt se nevyhnul ani majitelce restaurace Martě Zádové, která tak musela hospodu úplně zavřít, protože za sebe nemá náhradu. Otevřít se chystá po skončení karantény. Hygienici její podnik mezitím už vydezinfikovali. Restaurace zůstane v provozu i po 31. březnu – původní záměr ukončit provoz zařízení k tomuto datu nakonec Marta Zádová přehodnotila.

Úterní událost postupně zaznamenala i celostátní média včetně České televize, televize Nova a TV Prima, které přinesly reportáže z Nelahozevsi ve středu večer ve svých hlavních zpravodajských relacích.

P 20200312 184518
Výskyt nového koronaviru v naší obci vyvolal obrovský ohlas na sociálních sítích. Řada lidí hudebníkovi vyčítala, že se po návratu z Itálie neřídil nařízeními hygienické stanice. Nakažený muž ale dle svého vyjádření pro televizi Nova hned po příjezdu hygieniky kontaktoval. „Nebyl jsem v rizikové oblasti,“ řekl s tím, že lékaři mu karanténu nenařídili. Povinná karanténa pro lidi vracející se ze všech oblastí Itálie začala platit až od soboty 7. března.

Že onemocněl, zjistil hudebník dle svých slov až tento týden. „Jeden z naší party byl pozitivně testován, tak jsem si nechal udělat testy taky,“ konstatoval muž. Nyní je v domácím léčení, průběh jeho nemoci je údajně mírný.

Zavřené školy i obecní úřad

V reakci na nejnovější události je od středy pro veřejnost uzavřen nelahozeveský obecní úřad. Starosta, místostarosta i referentky úřadu jsou lidem k dispozici prostřednictvím telefonu a e-mailu. Jedna referentka se školou povinnými dětmi má dočasně upravenou pracovní dobu.

Od středy je, stejně jako v celé zemi, na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví uzavřena také místní obecní základní škola. Současně se ruší zájezd čtvrťáků a páťáků do Anglie, který se měl uskutečnit ve druhé polovině března. Cestování do Velké Británie, stejně jako do řady dalších zemí, zakázala ve čtvrtek vláda.

Obecní mateřská škola zůstane v provozu pouze do pátku. Od pondělka bude z rozhodnutí starosty Jakuba Bryndy rovněž zavřená.

Pro děti se uzavřela i soukromá škola Via Libertatis v Zagarolské ulici, a to včetně mateřské školy. Škola současně zavádí dálkové metody výuky. „Máme virtuální učebnu, aplikaci pro hromadné telefonování. Budou výukové konference, individuální konzultace, online vzdělávání a testy. Učitelé a správce IT na tom intenzivně pracují,“ uvedla ředitelka školy Martina Nováková.

Ruší se Šibřinky i další akce

Na základě celostátního zákazu začali pořadatelé rušit i místní plánované akce. Dynamo zrušilo oba běhy Šibřinek včetně karnevalu. Za již zakoupené lístky se budou vracet peníze. Pořadatelé současně ujišťují, že o půlnoční předtančení lidé nepřijdou – předběžně se pracuje s variantou, že se uskuteční na taneční zábavě, kterou Dynamo pořádá v pátek 8. května u příležitosti 90. výročí založení fotbalového klubu.

starosta 001
Starosta Nelahozevsi Jakub Brynda v Událostech České televize
Starosta Nelahozevsi Jakub Brynda v Událostech České televize
Zámek Nelahozeves zrušil tradiční akci Zahájení sezóny, které se mělo uskutečnit v sobotu 28. března. Zámek chtěl tohoto dne zahájit alespoň prohlídkovou sezónu, kvůli zpřísněnému čtvrtečnímu zákazu, který se vztahuje též na galerie a muzea, patrně nakonec zůstane zámek zatím zcela uzavřen. „Pevně ale věříme, že v rámci Hrnčířských slavností akci rušit nebudeme,“ doufá Veronika Graulíková z firmy Lobkowicz Events Management.

Zrušena byla i tradiční akce Nelahozeveské pomlázkování. Klub seniorů ruší zájezd do Dětenic, který se měl uskutečnit tuto sobotu. Konání dalších akcí je zatím nejisté.

Již dříve zrušil pravidelné osobní konzultace nelahozeveský občanský poradce Jan Ryšavý. V naléhavých případech se na něj mohou lidé obracet telefonicky či e-mailem.

Je zrušeno i zasedání zastupitelstva původně plánované na pondělí 23. března, podle starosty to však nesouvisí s koronavirem. Jakub Brynda se dle svých slov v uvedeném dni hodlá zúčastnit porady zastupitelů města Veltrusy, kde se má projednávat nedostatek kapacit na druhém stupni místních základních škol.

(mm)

Koronavirus

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence