Cyklisté vyrazili na Nordkapp. Čeká je pět tisíc kilometrů

DSCF3976
Pavel Růžek (vlevo) a Václav Michovský vyrážejí na Nordkapp.
Pavel Růžek (vlevo) a Václav Michovský vyrážejí na Nordkapp.
Rok se s rokem sešel a čtveřice cyklistů z Nelahozevsi a Řeže vyrazila na další dlouhou pouť. Cyklistický tým nesoucí název K moři na kole si tentokrát za svůj cíl vytyčil severní cíp Evropy, Nordkapp.

Aktualizováno: Doplněna plánovaná trasa průjezdu a videozáznam z odjezdu v Nelahozevsi.

Start na dálkovou cyklistickou výpravu probíhal v pátek 26. června stejně jako loni simultánně ve dvou obcích. Václav Michovský a Pavel Růžek vyrazili krátce po osmé hodině ranní z nelahozeveské návsi. Druhá dvojice – David Těthal a Vilém Ernest startovali ve stejnou dobu ze své domovské Řeži. O hodinu později se obě dvojice setkaly v obci se symbolickým názvem Předboj a dále již všichni pokračovali společně. Za první den ujeli 110 kilometrů. Pokud by se jim stejně jako loni při cestě do Lisabonu podařilo udržet průměr 100 kilometrů denně, do vysněného cíle dorazí v polovině srpna. Pokud se ovšem potvrdí odhad vzdálenosti, který činí pět tisíc kilometrů.

DSCF3957
K obecnímu úřadu přišla oba cyklisty vyprovodit celá základní škola.
K obecnímu úřadu přišla oba cyklisty vyprovodit celá základní škola.
Na rozdíl od loňska byl letos start naplánován na pracovní den, což se pozitivně projevilo i na účasti fanoušků. K překvapení Václava i Pavla na náves dorazilo dokonce kompletní osazenstvo místní základní školy a děti tak oběma nelahozeveským cyklistům vytvořily na rozloučenou neopakovatelnou atmosféru odpovídající důležitosti okamžiku. “Start byl díky tomu obzvlášť příjemný a až do večera nám tenhle pocit nestihlo nic pokazit,” napsal Václav v pátek večer na facebookové stránky týmu z východočeských Smidar, kde čtveřice tráví první noc.

Facebook bude stejně jako v minulých letech základní komunikační linkou, kterou budou cyklisté sdělovat světu své zážitky z cesty. Každodenní zprávy z tripu si bude na svých počítačích a mobilech číst 671 registrovaných fanoušků stránky. Navíc můžeme opět sledovat pohyb sportovců takřka online díky GPS zapisovači, jehož výstupy se průběžně zobrazují na webové stránce www.kmorinakole.cz.

DSCF3981
Stát! (Ředitelka základní školy Věra Bavorová zastavuje dopravu v Nelahozevsi, aby cyklisté mohli nerušeně projet.)
Stát! (Ředitelka základní školy Věra Bavorová zastavuje dopravu v Nelahozevsi, aby cyklisté mohli nerušeně projet.)
Výprava na Nordkapp je ze všech dosavadních cest (2012 Chorvatsko, 2013 Dánsko, 2014 Portugalsko) nejdelší a z hlediska terénu a zejména klimatických podmínek bezkonkurenčně nejnáročnější. Že to tentokrát rozhodně nebude jednoduché, naznačil ostatně již první den. Chladnější počasí na severu Evropy je totiž důvodem, proč bylo nezbytné přidat do výbavy více oblečení a dalšího vybavení, takže ke dvěma zadním nosičům letos musely přibýt ještě dva přední. Oba nelahozeveští cyklisté ještě před startem přiznali, že nová závaží na obou bocích předního kola mají podstatný vliv na stabilitu a celkový pocit z jízdy, “Vlastně až dneska jsme pochopili, co to znamená jezdit na těžko. Kola jsou se čtyřmi brašnami tak těžká, že máme pocit, že jedem na harlejích. Akorát bez motoru,” svěřil se Václav na Facebooku. Jak uvedl Pavel Růžek v nedávném rozhovoru pro portál Nela.cz, vybavení je letos těžší zhruba o pět kilogramů a celkem tak kluci na svých kolech vezou úctyhodných třicet kilo věcí nezbytných pro úspěšné absolvování cesty.

Start výpravy byl původně plánován už na čtvrtek. V noci ze středy na čtvrtek ale Václava skolila horečka a po krátké telefonické poradě se kluci rozhodli odjezd odložit – avšak pouze o den. Václavova rodina i fanoušci pak jen kroutili hlavou nad tím, jak je možné se z horečky vyležet za pouhých 24 hodin, Václav ale v pátek ráno na nelahozeveské návsi všechny přítomné ujišťoval, že se po dni stráveném v posteli cítí dobře.

DSCF3986
Za dva měsíce na shledanou!
Za dva měsíce na shledanou!
A to stále není všechno, o překvapení letos opravdu není nouze. Pár dní před odjezdem cyklisté oznámili, že se hodlají na trase na nějaký čas rozdělit. Kamenem úrazu se totiž ukázalo Rusko, přes které se tým rozhodl objet Baltské moře, aby na cestě k nejsevernějšímu bodu Evropy nemusel použít trajekt. Jenže zatímco Václav s Vilémem na průjezdu Ruskem podél Ladožského jezera trvali, David Těthal naopak přes Rusko jet odmítal. A protože nikdo ze svých pozic nehodlal ustoupit, nezbylo než se rozdělit. Davida se nakonec rozhodl na alternativní trase doprovodit Pavel. “Po průjezdu Litvou a Lotyšskem se tým poblíž estonsko-ruských hranic rozdělí. Vašek a Vilda budou na sever pokračovat přes Rusko, David s Pavlem dojedou do Tallinu, odkud se trajektem přesunou do Helsinek,” napsali kluci před několika dny na Facebook. Obě dvojice by se měly opět šťastně shledat po necelých dvou týdnech odloučení. Nejnáročnější část výpravy – průjezd Finskem až za severní polární kruh – pak již absolvují všichni společně.

Odjezd cyklistů z Nelahozevsi

(mm)

Foto: Miloš Mojžiš, Eliška Brázdová

Plánovaná trasa průjezdu

Trasa je pouze orientační, v detailech se může lišit od skutečnosti. Oranžovou barvou je vyznačena alternativní trasa, po které pojedou David Těthal s Pavlem Růžkem, aby se vyhnuli průjezdu přes Rusko.

Cyklistika

Komentáře   

+4 #1 volfik 2015-06-27 12:21
12.20 hod. Jsem je viděl v Jaroměři
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.