• Titulní stránka

Cvičenci z Dynama na 14. světové gymnaestrádě

cvicenci2
Cvičenci TJ Dynamo Nelahozeves na gymnaestrádě ve švýcarském Lausanne.
Cvičenci TJ Dynamo Nelahozeves na gymnaestrádě ve švýcarském Lausanne.
Světové gymnaestrády pořádá mezinárodní gymnastická federace (FIG) jednou za čtyři roky. Tyto světové gymnaestrády jsou největším svátkem příznivců gymnastických aktivit a tance. Světových gymnaestrád se zúčastňuje přes 25 000 aktivních cvičenců z 55 zemí z pěti kontinentů světa.

Cvičenci České republiky se od roku 1989 zúčastnili všech pořádaných světových gymnaestrád (WG).

Česká asociace Sport pro všechny (ČASPV) je největší sportovní organizací České republiky, která se zabývá rekreačním sportem a rekondičními pohybovými aktivitami. Má přes 260 000 registrovaných členů. Cílem ČASPV je účinně přispívat ke zdravému vývoji dětí a mládeže a k rozvoji tělesné zdatnosti a výkonnosti dospělé populace i seniorů.

Gymnaestráda

Světové gymnaestrády od roku 1989

1991 9. WG Nizozemsko - Amsterdam
1995 10. WG Německo - Berlín
1999 11. WG Švédsko - Göteborg
2003 12. WG Portugalsko - Lisabon
2007 13. WG Rakousko - Dorbirn
2011 14. WG Švýcarsko - Lausanne

Od 10. do 16. července 2011 zažilo olympijské město Lausanne největší gymnastický svátek – 14. světovou gymnaestrádu, kde se představilo více než 25 000 cvičenců z celého světa. Českou republiku reprezentovalo hned několik organizací. Nejpočetnější byla skupina ČASPV, dále Sokol, Gymnastická federace a Vysoké školy. I přesto, že amatérský sport nemá u nás poslední léta zrovna na růžích ustláno, se česká výprava v této velmi silné konkurenci opět silně prosadila. Všechna vystoupení měla vysokou úroveň, včetně nejmenších reprezentantů, a sklidila velký úspěch.

O to více nás těší opět tradiční účast našich členů ASPV Dynamo Nelahozeves, kteří se této celosvětové přehlídky zúčastnili za okres Mělník. Vystoupili v hromadné skladbě „Prázdniny“ na písně Karla Gotta, kterou cvičilo 400 cvičenců z České republiky, a to přímo na olympijském stadionu. Zážitek to byl skutečně nezapomenutelný, jak pro diváky, tak pro samotné cvičence. Tuto skladbu bude možno ještě vidět v roce 2012 na Všesokolském sletu v Praze.

Světové gymnaestrády se pořádají stejně jako olympiády jedenkrát za čtyři roky. Bohužel, o tomto sportovním svátku neví cca 90 % obyvatel České republiky. Není to dostatečně publikováno v tisku ani v televizi. Je to čistě amatérské vystoupení, finančně i časově náročné jak pro tělovýchovné jednoty, tak i pro cvičence. Je hanbou naší společnosti, že amatérskému sportu věnuje pramálo pozornosti a velmi slabou podporu.

Chtěli bychom touto cestou závěrem ještě poděkovat našim sponzorům – firmám IVAR a MERO, bez jejichž pomoci bychom se této akce nemohli zúčastnit. Díky patří Obecnímu úřadu Nelahozeves, který nás podpořil propagačním materiálem o rodišti A. Dvořáka. Příští Světová gymnaestráda se bude konat v roce 2015 ve finských Helsinkách. Pokud to bude možné a osud nám bude nakloněn, rádi bychom se opět zúčastnili.

Převzato z Nelahozeveského zpravodaje, srpen 2011

Dynamo, Sport

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.