Chystá se změna poplatku za popelnice. Kdo dobře třídí, ušetří

P 20170619 191618
Nelahozeves se od příštího roku možná zařadí mezi města a obce, které se snaží poplatkem za svoz popelnic motivovat občany ke třídění a snížit tak vysoké náklady na svoz odpadu. Projde-li zastupitelstvem připravovaná nová vyhláška, mohou lidé na svozu výrazně ušetřit – pokud budou dobře třídit.

Nový poplatek by se týkal popelnic na směsný a biologický odpad a jeho výše by byla odvozena od velikosti příslušné popelnice a četnosti svozu. Platil by se vždy za celou nemovitost, bez ohledu na to, kolik lidí v daném domě bydlí. V případě bytovek v Nádražní ulici by bylo plátcem příslušné společenství vlastníků, které by poplatek následně rozúčtovalo mezi majitele jednotlivých bytů.

Návrh vyhlášky předložil zastupitelům starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Ten si od nového mechanismu slibuje zlepšení kvality třídění komunálního odpadu a tím i snížení nákladů na jeho svoz. Od letošního roku totiž obec platí svozové firmě právě podle množství a objemu svážených popelnic. Při zlepšení třídění tak mohou ušetřit občané i samotná obec.

Zastupitelé by o návrhu měli hlasovat na nejbližším zasedání, které se uskuteční v pondělí 24. července. V případě schválení začnou nová pravidla platit od 1. ledna 2018. Splatnost poplatku se podle nové vyhlášky posune o měsíc dříve, tj. na konec února.

Běžná rodina ušetří

Podle starosty by měly být nově navržené poplatky pro většinu domácností stejné či výhodnější než dosud. Například běžná čtyřčlenná rodina (dva dospělí, dvě děti) v současné době platí dohromady 1 800 Kč ročně (dospělí 500 Kč, děti, senioři a ZTP o stokorunu méně). Podle nových pravidel by týdenní svoz běžné popelnice o objemu 110 litrů přišel domácnost na 1 500 Kč, což by představovalo úsporu 300 Kč.  Pokud ale rodina dokáže dobře třídit a stačí jí vývoz jednou za dva týdny, zaplatí ročně jen 750 Kč. To je zároveň nejlevnější možná varianta. (Výčet všech plánovaných variant je uveden v tabulce.)

DSCF1614
Naopak zdražení by bezpochyby dopadlo na lidi, kteří obývají nemovitost sami. Starosta v této souvislosti slibuje, že je připraven sociálně slabším občanům od poplatku ulevit. Vhodná forma se zatím hledá.

Poplatky jsou navrženy tak, aby přibližně pokryly náklady obce na svoz odpadu. Podle nové smlouvy s firmou FCC (dříve .A.S.A.) totiž obec od 1. července hradí náklady na svoz podle počtu vyvezených popelnic namísto dosavadní paušální platby. Svoz odpadu od nemovitostí vyjde obec v současné době zhruba na 2,5 milionu korun ročně, další statisíce korun spolyká tříděný, objemný a nebezpečný odpad. Náklady na týdenní svoz jedné běžné černé popelnice činí zhruba dva tisíce korun ročně.

Více kompostovat

Podobně jako u směsného odpadu má systém fungovat i pro nádoby na biologický odpad, zde však navrhovaný poplatek přináší výrazné zdražení: zatímco dnes za týdenní svoz velké popelnice (240 litrů) zaplatíme 300 Kč ročně, od příštího roku by to bylo 850 Kč.

Starosta v této souvislosti dlouhodobě upozorňuje na to, že svoz bioodpadu obec finančně neúměrně zatěžuje, a vedle nového poplatkového systému by rád obyvatele podnítil k efektivnějšímu kompostování, kterým je možné zpracovat až 90 % bioodpadu vznikajícího v domácnostech, čímž by výrazně klesla potřeba vývozu bioodpadu formou hnědých popelnic. Na pořízení domácích kompostérů lze v současné době získat dotaci, která obci umožní nakoupit pro lidi kompostéry za cenu pod 400 Kč, přičemž tržní cena běžného domácího kompostéru činí dva až tři tisíce korun. Projekt, který na červnovém zasedání zastupitelstva představil zástupce mělnické firmy Dotace Snadno David Plíštil, má jen jeden drobný háček: Muselo by se do něj zapojit alespoň dvě stě domácností, což je při velikosti naší obce značně nejisté.

DSC 2861
David Plíštil chce obci pomoci s kompostováním.
David Plíštil chce obci pomoci s kompostováním.
Jisté zatím není ani to, zda se pro nový systém najde dostatečná podpora v zastupitelstvu. Josefu Kebrlemu se může stát totéž co jeho předchůdkyni Petře Urbanové, která před čtyřmi lety pro podobný návrh v tehdejším zastupitelstvu dostatečnou podporu nenašla. První skeptické hlasy se již ozývají. “Jediný způsob, jak donutit lidi, aby neházeli odpadky do škarpy, je paušál a povinnost vystrčit popelnici každý týden,” má ve věci jasno starostův nejbližší spolupracovník, místostarosta Josef Kukla. Podobně skeptický je zastupitel František Šimek. Jiní zastupitelé ale naopak dávají najevo, že jim nově navrhovaný mechanismus není proti srsti.

Kdo sliboval svoz zdarma?

Některým občanům se ale nezamlouvá mechanismus žádný a jednoduše požadují svoz odpadů zdarma. Argumentují přitom skládkou na území obce, která do obecního rozpočtu přináší miliony korun ročně navíc. Z nich by se náklady na svoz odpadu daly snadno pokrýt. Zaznívají i argumenty, že zrušení poplatků bylo občanům “slíbeno” před referendem o rozšíření skládky, které se v obci konalo před čtyřmi lety. Žádný podobný slib ale tehdy veřejně nikde nezazněl a současný starosta zrušení poplatků za svoz odpadu ostře odmítá. “Použití peněz ze skládky na cokoliv jiného než investice by bylo velmi krátkozraké. Tyto příjmy skončí v roce 2023,” upozorňuje Josef Kebrle na blížící se plošný zákaz skládkování netříděného směsného odpadu. “Peněz ze skládky je sice teď tolik, že můžeme všichni obědvat rok zadarmo, já proti tomu ale budu bojovat, co mi budou síly stačit.”

Aktualizace 20. 7. 2017: Podle vyjádření starosty na oficiálních stránkách obce dojde v nejbližších měsících k postupnému očipování všech popelnic v obci, které je předpokladem pro novou tarifikaci připravovanou od 1. 1. 2018.

Návrh poplatků na svoz popelnic od roku 2018

 Objem1 popelnice2 popelnice3 popelnice
Každé dva týdnyKaždý týdenKaždý týdenKaždý týden
Směsný odpad 120 l             750 Kč           1 500 Kč           3 000 Kč  
240 l           1 125 Kč           2 250 Kč           4 500 Kč  
1100 l           4 500 Kč           9 000 Kč         18 000 Kč  
Bioodpad 120 l             250 Kč             550 Kč    
240 l               850 Kč           1 700 Kč           2 550 Kč

Poplatek je za jednu nemovitost.

(mm)

Komentáře   

+5 #10 Karel Havlovic 2017-08-07 11:14
Platíme za odpady v trvalém bydlišti v Praze za celý týden, celý rok. Staráme se o chalupu v Lešanech, kde trávíme v sezoně jaro – podzim obvykle víkendy, plus pár dní dovolené. Jestli hodně, tak cca 100 dní v roce. Ve dvou lidech vyprodukujeme za víkend určité malé množství směsného odpadu. Máme platit totéž co např. 6 členná rodina trvale bydlící v Nelahozevsi ? To snad není myšleno vážně.
Nová vyhláška vypadá, jak když byla sepsána v minulém století. Budou-li popelnice očipované – neměl by snad dnes být problém platit dle počtu skutečně vyvezených nádob!
V obci, která má na svém katastru velkou skládku komunálního odpadu, ze které jí do rozpočtu plynou významné částky, se poplatky za svoz odpadů zvyšují!!
Citovat
+6 #9 Kakac 2017-08-04 19:46
Bydlíme ve spodním resortu, chtěl bych uvést, že popelnice na tříděný odpad (konkrétně plasty a papír) jsou za cca 3 dny po vývozu plné. Rádi bychom jako rodina třídili, ale nemáme, kam odpad dávat a pak nám nezbývá, než odpad hodit do komunálního odpadu. Žádali bychom tedy za nás častější vývoz, více nebo větší popelnice na tříděný odpad, poté se můžeme bavit o nějakém třídění. Další návrh o bioodpadu je absolutně nereálný, na zahradě o velikosti 90 m2 nemáme absolutně místo na kompost a proto byl vývoz bioodpadu pro nás jediným řešením (dalším by bylo rostlinný odpad opět sypat do komunálního odpadu, což se rozhodně třídění příčí).
Citovat
+4 #8 Fontána 2017-07-28 16:04
Tak koukám, že se bio popelnice, kterou máme celý měsíc nepoužitou a dám do ní posekanou trávu a plevel ze záhonků, tedy silně vyplatí. Když se vyváží jen část roku. Jestli ji dáme vyvést 6x za rok, tak je to hodně. Tak se nedivte, že Vám je hodí na hlavu. Kam můžeme vrátit bio popelnici? Abych ji k 1.1.2018 vrátil.
Citovat
0 #7 Nela.cz 2017-07-24 19:32
Cituji Pavel N.:
Jen bych ještě uvítal možnost svozu biopopelnice 240l jednou za 14 dní.


Starosta právě na zasedání potvrdil, že to je chyba a že tam tato položka má být a bude.
Citovat
-8 #6 Pavel N. 2017-07-24 13:43
Za naší rodinu volám: Konečně! Takto bude systém svozu alespoň trochu spravedlivý. Jsme větší rodina a opravdu nevím, proč mám za stejnou službu, tj. za vyvezení jedné popelnice jednou týdně, platit až 5x víc než někdo jiný.
Odpadu vyprodukujeme přeci stejně, právě tu jednu popelnici. Na druhou stranu, ano, vyhazujeme více do tříděného odpadu. Ale to po nás obec chce, ne? Měla by z toho mít peníze... Jen bych ještě uvítal možnost svozu biopopelnice 240l jednou za 14 dní.
Citovat
+10 #5 Helena Helča 2017-07-23 19:37
Ten návrh je pěkná krávovina, vyhovuje asi jen starostovi, on má hodně dětí
Citovat
+8 #4 jarousek 2017-07-22 18:25
Dobrý den, tak na doporučení úřadu, jsem si před 5 lety koupil 240 l nádobu na odpady a teď za to budu potrestán tím, že budu platit víc, nebo že si budu muset koupit znouvu další nádobu, tentokrát 120? To zní logický. Nebo úřad mě novou nádobu 120l koupí??
Citovat
+9 #3 Jan Ryšavý 2017-07-21 18:12
No nevím. V Praze platím za rok za 2 osoby 840,-Kč/rok, což je 35,- Kč/měsíc/osoba. Vyváží se 3x týdně a nejsem odpadem omezen. Tady jako lufťák platím nyní 500,-Kč/rok. V létě jsem tu častěji, v zimě zpravidla vúbec, jen na otočku, tedy bez odpadu. Za ten rok potřebuji vyvézt popelnici 110 l zhruba tak 10-15x. Takže to moje stojí obec ve skutečnosti kolem 400-600 Kč/rok. Abych tedy si mohl nechat vyvézt popelnici kdy potřebuji, bude mi to stát ročně 3x tolik co dosud. Takže co? Prostě jako lufťák s popelnicí normálně skončím, to něco málo k vyhození vezmu vyhodit v klidu do auta domů. To že to od mnohých skončí ve škarpě je plná pravda. Jo, kdybych platil jen tolik popelnic, kolik mi za rok vyvezou x 36,- Kč,( třeba se to ročně vyúčtovalo nejen pro obec, ale i pro nemovitost) tak prosím. Ale když obec dotovat odpad nechce, tak lituji, já zase nebudu dotovat obec. Pochybuji tedy m.j., že lufťáci budou řešit odpad platbou popelnice. Ne, že by to finančně neunesli, ale z principu, že to pro lufťáka není výhodné.
Citovat
+6 #2 Kunc 2017-07-20 14:08
A ještě maličkost. Když si najdeme ceník kompostárny Úholičky která je nejblíž, tedy cca 12,6 km od Nelahozevsi, tak jedna 240 l popelnice vychází na max 33,50- Kč a její doprava na 2,84- Kč. Zbytek je rezerva pana starosty na různé ekologické nesmysly které mají platit občané ze svého. Navíc stroje které kompostárna má a s jejichž pomocí udělá skutečně použitelný kompost si nemůže pořídit ani obec natož občan. A kompostování postaru v malém je nedůstojné současného trochu rozumně uvažujícího člověka. Ten má jiné starosti. A obec má peněz dost!
Citovat
+5 #1 Kunc 2017-07-18 20:18
Zase jedna kardinální zhovadilost. Ekolog nezklamal. Nesmírně dojemné je zvláště kompostování rostlinného odpadu. To se dělalo dřív a syn teď za jeho vyvezení zaplatil loni téměř 50000 slovy padesát tisíc korun. Nikdo ho dnes nepotřebuje a jediná solidní možnost zužitkování je právě centrální kompostárna.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.