Blamáž s nadjezdem: Kraj nezaplatil správní poplatek 1000 Kč

NUM 2083
Dluží Kralupům tisícovku. A nám otevřený nadjezd. (Středočeský hejtman Miloš Petera na předvolební návštěvě v Nelahozevsi - uprostřed) | Foto: Středočeský kraj
Dluží Kralupům tisícovku. A nám otevřený nadjezd. (Středočeský hejtman Miloš Petera na předvolební návštěvě v Nelahozevsi - uprostřed) | Foto: Středočeský kraj
Kauza stále uzavřeného železničního nadjezdu v Nelahozevsi začíná místy připomínat frašku. Středočeský kraj jako vlastník mostu, který hospodaří s ročním rozpočtem přesahujícím 30 miliard korun, totiž nezaplatil správní poplatek 1000 Kč. Dokud tak neučiní, nelze nadjezd otevřít.

Podle zákona měl být poplatek uhrazen už před třemi týdny, kdy kraj podal žádost o povolení zkušebního provozu na nadjezdu. Zákon přímo zakazuje správnímu úřadu, v tomto případě odboru dopravy Městského úřadu Kralupy nad Vltavou, aby před zaplacením poplatku provedl úkon, o který poplatník žádá.

Není to mimochodem poprvé, co má Středočeský kraj v Nelahozevsi problémy s plněním svých drobných závazků. Již v roce 2012, kdy se stavěl nový nadjezd, kraj “zapomněl” zaplatit necelé dva tisíce korun soukromému majiteli pozemku vedle nadjezdu, jako odměnu za to, že jej může využívat jako staveniště. To kraji ale nebránilo, aby se letos v rámci příprav na opravu mostu na stejného člověka se stejnou žádostí obrátil znovu. Ten pochopitelně odmítl svůj pozemek znovu zapůjčit, dokud nebude vyrovnán starý dluh. Projekční kancelář pak s dvouletým zpožděním částku 1775 Kč uhradila.

DSCF5075
Půl roku se bude monitorovat, zda se svahy znovu nezačnou sesouvat.
Půl roku se bude monitorovat, zda se svahy znovu nezačnou sesouvat.
Nezaplacená tisícikoruna ale není jediný problém. Dosud chyběla také kladná vyjádření policie a hasičského záchranného sboru. Ta jsou podle referenta krajského úřadu Milana Fialy již “na cestě”. Středočeský kraj zatím nedodal ani slibovaný plán monitoringu nadjezdu, který po něm kralupský odbor dopravy již několik týdnů požaduje. Odborná firma by měla po dobu půl roku pravidelně kontrolovat, zda se předpolí mostu opět nezačíná sesouvat. Milan Fiala předminulý týden tvrdil, že v předložení harmonogramu monitoringu “nevidí problém”. Zatím ale Martina Pekárková z kralupského odboru dopravy dostala jen email od projektanta Stanislava Štábla z firmy SG-GEOPROJEKT, který je autorem projektu opravy nadjezdu. Email ale odboru dopravy nestačí, požaduje po projektantovi oficiální vyjádření, které bude moci vložit mezi podmínky zkušebního provozu. Fiala v pondělí telefonicky ujistil, že projektant požadované vyjádření dodá “dnes či zítra”. Sám Stanislav Štábl v pondělí nebyl telefonicky k zastižení.

Po vyřešení těchto posledních administrativních úkonů by už ale otevření nadjezdu nemělo nic bránit. Alespoň se na tom na páteční kontrolní prohlídce mostu shodli zástupci kralupského odboru dopravy, kraje, stavebního dozoru i policie. Kraj hodlá podle Fialy dodat všechny chybějící dokumenty včetně dlužné tisícikoruny během tohoto týdne. V takovém případě by se měl nadjezd otevřít nejpozději příští týden – více než měsíc po skončení prací. Hejtman kraje Miloš Petera (ČSSD) přitom počátkem října při předvolební návštěvě Nelahozevsi ujišťoval, že otevření nadjezdu proběhne bez průtahů. ČSSD je ve Středočeském kraji u moci nepřetržitě od roku 2008.

(mm)

Rekonstrukce nadjezdu

Komentáře   

+4 #5 Pepe 2014-12-03 18:17
Fraška to bezpochyby je, jen by mě zajímalo, kdo a kolik si za tuto stavbu nahrabal do kapsy, protože jinak to už není možné...
Citovat
+8 #4 Johnny 2014-12-02 19:03
Fešáci nezapomeňte, že máme u moci lidi, kteří by se nikde jinde neuživili. Jen kecají, slibují, kritizují, ale jinak toho moc nedělají, je to tak? Staré struktury přežívají dál, jen v jiné barvě!
Citovat
+9 #3 Honza 2014-12-02 17:35
si děláte z lidí normálně prdel !!!
Citovat
+13 #2 Koubková 2014-12-02 09:53
To je snad ještě větší fraška než tunel Blanka....
Citovat
+13 #1 Kunc 2014-12-01 21:22
Tak to je už bez komentáře!!!
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.