• Titulní stránka

Autobusová linka se připojí do systému Pražské integrované dopravy

P 20151223 143324
Autobusová linka jezdící přes Nelahozeves se začlení do systému Pražské integrované dopravy (PID). Od 1. ledna můžete jet na jednu jízdenku až do Prahy. Zároveň přibude jeden noční spoj. Dojde ale i k mírnému zdražení jízdného.

Na zařazení linky se po dlouhých jednáních dohodly místní samosprávy s organizací ROPID a krajským úřadem, který bude provoz od 1. ledna částečně financovat. Autobus také změní číslo – ze současné 102 se stane 458.

Jednotlivá jízdenka se mírně zdraží, z dosavadních 8 korun v předprodeji na 10 korun, u řidiče ještě o dvě koruny víc. Děti do 15 let platí nadále polovic. “Stále jde o sociálně vstřícné zdražení,” obhajuje mírný nárůst jízdného starosta Nelahozevsi Josef Kebrle.

DSCF7631
Mírné zdražení kompenzuje klíčová výhoda integrace – zařazení linky do 3. tarifního pásma PID. Cestující, kteří již vlastní časové jízdenky například kvůli pravidelnému cestování vlakem do Prahy (z Kralup či Nelahozevsi), tak budou moci tyto jízdenky využívat nově i v autobusech. Podobně i na jednotlivou jízdenku může jet od 1. ledna cestující z Nelahozevsi autobusem do Kralup, dále vlakem do Prahy a v Praze třeba ještě tramvají nebo metrem. Taková jízdenka vyjde na 54 korun a platí 180 minut od nástupu do prvního spoje. Pokud má cestující již časový kupón pro pražskou MHD, stačí, když si koupí jízdenku na tři pásma (fakticky do Roztok). Ta ho přijde na 24 korun.

Předplatní jízdenky budou k dispozici už pouze v podobě měsíčních a čtvrtletních kupónů PID pro tarifní pásmo 3. Kupóny lze zakoupit na kralupském nádraží nebo také v e-shopu Dopravního podniku hl. m. Prahy. Měsíční kupón vyjde na 300 korun, čtvrtletní na 760.

mapa
Okružní trasa autobusové linky zůstává beze změny (na mapě červenou barvou)
Okružní trasa autobusové linky zůstává beze změny (na mapě červenou barvou)
Jízdní řád zůstává prakticky beze změn. Jedinou novinkou je nový spoj ve 23.20 z Kralup. Navazuje na rovněž nově zavedený vlakový spoj z Prahy, který na kralupské nádraží přijede o pět minut dříve.

Nemění se ani trasa linky. Prosby obyvatel o zavedení zastávky u Resortu v Lešanech tak zatím zůstávají nevyslyšeny.

Zařazení linky do PID zároveň ulehčí rozpočtu Nelahozevsi. Linku dosud provozovalo město Kralupy nad Vltavou, které ji původně zřídilo hlavně pro dojíždění zaměstnanců do závodu PTZ. Obec Nelahozeves na linku až do letoška přispívala částkou 40 tisíc ročně. Od příštího roku by měl tento příspěvek klesnout na polovinu, protože financování částečně převezme Středočeský kraj.

Podobná změna se týká i linky 101 obsluhující Zeměchy, Mikovice, Minice a Lobeček.

Od 13. prosince platí také nové jízdní řády vlaků. U vlaků zastavujících v Nelahozevsi ale nedošlo v jízdním řádu prakticky k žádným změnám.

pdf
Jízdní řád linky 458 platný od 1. ledna 2016

pdf
Leták s podrobnějšími informacemi

jizdni rad

(mm)

Autobus

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.