• Titulní stránka

Aplikace ZmapujTo.cz je populární. Za měsíc přišlo devět hlášení

20150205 172207
Černá skládka na hranici s katastrem Nové Vsi byla nahlášena už v roce 2013.
Černá skládka na hranici s katastrem Nové Vsi byla nahlášena už v roce 2013.
Nelahozeves se počátkem roku připojila k aplikaci ZmapujTo.cz, která lidem umožňuje jednoduše hlásit nedostatky, které okolo sebe vidí. A zatím se zdá, že novinka se chytla.

Aplikace funguje na velmi jednoduchém principu. Pokud například objevíte černou skládku, stačí ji vyfotit pomocí aplikace na svém chytrém telefonu. Ta pomocí GPS sama určí vaši polohu a problém nahlásí na správné místo – pokud tedy budete fotit v katastru Nelahozevsi, hlášení automaticky dorazí na místní obecní úřad. A tam by se jej měl někdo kompetentní ujmout a začít ho řešit.

Aplikace vznikla před třemi lety původně jako čistě ekologický projekt – jejím cílem bylo bojovat proti četným nelegálním skládkám odpadu v České republice. Po dobu fungování první verze bylo nahlášeno více než 2500 černých skládek, do projektu se aktivně zapojilo přes 40 měst a obcí. Loni autoři aplikaci rozšířili o možnost hlášení i jiných typů problémů, na které v přírodě či uvnitř měst a obcí narazíte – třeba poškozený chodník, zastávku či dopravní značku. Dnes má aplikace 24 kategorií hlášení a k dnešnímu dni je do ní zapojeno 628 měst a obcí.

zmapuj
Ukázka hlášení ze Školní ulice.
Ukázka hlášení ze Školní ulice.
Aplikaci si můžete nainstalovat do svého chytrého telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android, Windows Phone nebo iOS (iPhone). Jestliže takový telefon nevlastníte nebo nemáte potřebný datový tarif, můžete problém nahlásit z běžného počítače, pokud přiložíte alespoň jednu fotografii a určíte na mapě místo, kde jste ji pořídili.

Všechna hlášení jsou anonymní. Pracovníci obecního úřadu se tedy nemohou dozvědět, kdo hlášení zadal, pokud se do něj přímo nepodepíšete. Nelahozeves zatím využívá bezplatnou verzi aplikace. Za poplatek v řádu stovek korun měsíčně pak lze přikoupit další doplňkové služby.

Obyvatelé Nelahozevsi přes ZmapujTo.cz poslali za první měsíc provozu devět hlášení. Většinou jde o oznámení černých skládek nebo hromadících se odpadků v různých částech obce. V jednom případě byl nahlášen špatný stav vozovky (ulice U Žlábku). Přes aplikaci bylo tento týden nahlášeno i nefunkční veřejné osvětlení v Resortu – lampy zde nesvítily několik dnů.

Historicky první hlášení v Nelahozevsi je ale staré více než rok – už v prosinci 2013 kdosi oznámil černou skládku podél silnice č. 608 na hranici mezi katastry Nelahozevsi a Nové Vsi. Obec se o tomto hlášení ale dozvěděla až teď a starosta Josef Kebrle se dokonce v první chvíli domníval, že jde jen o testovací záznam. Když se ukázalo, že skládka je více než reálná, začal se věcí zabývat místostarosta Josef Kukla. Majitelem pozemku je Ředitelství silnic a dálnic, které se ale podle místostarosty snaží problém “přehodit” na správce komunikace, kterým je Středočeský kraj. Ani ten se ale ke skládce nehlásí.

Aplikaci ZmapujTo.cz používají už nějaký čas sousední Kralupy nad Vltavou. Veltrusy po posledních komunálních volbách zavedly také svůj systém hlášení problémů, a to pomocí aplikace Lepší místo, která nabízí podobnou funkcionalitu.

(mm)

Životní prostředí

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.