.A.S.A. vypověděla smlouvu na svoz odpadu, obec čeká nová soutěž

P 20150923 143619
Pouhých deset měsíců bude účinná smlouva, podle které firma .A.S.A. prostřednictvím své dceřiné firmy REGIOS zajišťuje od letošního 1. července svoz a sběr veškerého odpadu v obci Nelahozeves. Smluvní vztah firma na konci října jednostranně vypověděla. Nyní běží půlroční výpovědní lhůta, během níž musí obec najít nového dodavatele služby v soutěži.

“Podstatně se navýšily požadované služby, ale ceny zůstávají stejné,” upozorňuje představitel .A.S.A. Libor Luňáček v dopise starostovi obce Nelahozeves, v němž vysvětluje zcela ojedinělý krok, kdy dodavatel vypovídá smlouvu svému klientovi. Podle Luňáčka se zakázka přestala firmě vyplácet hlavně z důvodu výrazného navýšení počtu popelnic, které musí každý týden .A.S.A. vyvážet. Cena ve smlouvě je ale pevně stanovená soutěží, která proběhla v minulém roce. Obec podle podmínek soutěže platí vítězné firmě stále stejnou částku bez ohledu na počet nádob a množství vyvezených odpadů.

.A.S.A. svůj krok zdůvodňuje zejména navýšením počtu svážených popelnic na bioodpad. Zatímco v loňské dokumentaci soutěže obec počítala se 125 biopopelnicemi, nyní jich už firma sváží na tři stovky, což zřejmě souvisí s tím, že od července je pro občany svoz bioodpadu zdarma. Významný nárůst ale nemůže dodavatel promítnout do ceny. “Tato situace se již stala pro naši společnost z ekonomického hlediska neúnosnou,” napsal Luňáček starostovi. “Smlouva nám bohužel neumožňuje jednat například jednou za rok o změně počtu nádob, tak jak je to naprosto běžné na trhu s odpady,” doplnil představitel .A.S.A. na dotaz portálu Nela.cz. Libor Luňáček kritizoval neobvyklé parametry loňské soutěže již v minulosti, například v rozhovoru pro portál Nela.cz v září loňského roku. Podle svých slov tehdejší starostku Petru Urbanovou na problematické zadání soutěže upozorňoval už před jejím vyhlášením. Starostka však jeho připomínky nevzala v potaz.

P 20151104 094415
Současný starosta Josef Kebrle v reakci na krok firmy .A.S.A. neskrýval mírné rozhořčení. “Konstrukce smlouvy není pro našeho obchodního partnera výhodná,” uznává starosta. “Jestliže se ale zúčastním výběrového řízení a podepíšu smlouvu, nárůst si do ceny můžu zakalkulovat. Pokud firma smlouvu vypoví po necelých čtyřech měsících, je to z mého pohledu chování, které ji nestaví do dobrého světla,” konstatuje Josef Kebrle.

Libor Luňáček ale výhrady odmítá. “Pokud by soutěž byla vícekriteriální, určitě bychom zvažovali, jak s nabídkovým projektem naložíme. Jak by si ale mohl jakýkoli podnikatelský subjekt tvořit rezervu na cenovou politiku do výběrového řízení, kde cena je jediné hodnoticí kritérium? Druhá místa jsou asi hezká ve sportu, ale v podnikání nepřináší žádný obrat ani zisk, tedy se nejedná o úspěch,” uzavírá představitel odpadové firmy.

Nelahozeves si tak bude muset v blízké době soutěž zopakovat. Má na to necelý půlrok – současná smlouva přestane platit 30. dubna příštího roku. A podle všeho na to obec tentokrát půjde úplně jinak. “Chci, aby byl tento okamžik bodem, kdy povedeme zásadní diskusi o celkovém nakládání s odpady,” konstatuje Josef Kebrle. Podle starosty je třeba zavést systém, který bude lidi motivovat ke snižování množství směsného odpadu. Tím pak sníží náklady na svoz odpadu i pro obec. “Nechápu, jak jsou čtyř- až pětičlenné rodiny schopny naplnit dvě černé popelnice za týden, když moje osobní zkušenost je, že stačí půl až tři čtvrtiny jedné popelnice,” říká starosta.

Lidem v současné době nic nebrání, aby si každý týden nechali od svých domů vyvážet prakticky libovolný počet popelnic. Platit budou stále stejně, záleží jen na počtu obyvatel domácnosti: dospělí platí 500 Kč ročně, děti a senioři 400 Kč.

Systém motivující k lepšímu třídění odpadů se před dvěma lety pokusila zavést už tehdejší starostka Petra Urbanová, v tehdejším zastupitelstvu ale pro svůj návrh nenašla podporu. Navrhovaný systém měl odměňovat formou nižšího poplatku za popelnice ty domácnosti, které dokáží vytřídit více odpadu. Tříděný odpad by lidé ukládali do označených pytlů, aby se dalo spočítat, kdo kolik vytřídil. Takový princip ale současnému starostovi nestačí. “Tento systém sice motivuje ke třídění odpadů, ale nemotivuje ke snižování množství směsného odpadu. Je třeba, aby odpadů bylo co nejméně, aby pokud možno vůbec nevznikaly,” vysvětluje Josef Kebrle, který stál v letech 2010–2014 v čele místního ekologického sdružení OsN.

Starosta Nelahozevsi nyní možné varianty systému konzultuje s někdejší starostkou Vraného nad Vltavou Martinou Filipovou, která nyní působí jako regionální manažerka neziskové společnosti EKO-KOM provozující systém zpracování tříděného odpadu. Filipová starostovi doporučuje odvodit poplatek od počtu, velikosti a frekvence vývozu popelnic. Domácnost, které by stačila jedna malá popelnice vyvážená jen jednou za dva týdny, by pak mohla výrazně ušetřit. Nový systém by měl podle starosty podpořit i sezónní vývozy, což by uvítali zejména chataři a chalupáři.

Roční náklady na svoz odpadu v obci Nelahozeves činí v současné době 1,76 milionu korun. Zhruba polovinu této částky pokryjí poplatky vybrané od občanů.

(mm)

Komentáře   

+5 #8 Martin Fontána 2015-11-29 17:01
No, pan starosta buď neměl nebo zapomněl, že malé dítě bez problému celou popelnici plenama.
Citovat
0 #7 Kunc 2015-11-19 20:52
Myslím, že toho ekologického lhaní už bylo dost. Myslím že ta třídící linka je ve skutečnosti na skládce. Voly prosím dělejte z někoho jiného.
Citovat
0 #6 Koki 2015-11-18 23:12
Cituji Kunc:
Tak jsem byl dnes okolo jedenácté v Kralupech když zrovna před nádražím vyváželi ty slavné kontejnery na tříděný odpad. Zase to samozřejmě naložili dohromady na jedno otevřené auto plasty a papír pěkně pohromadě. A pěkně pod dohledem policejní kamery. To už je sprostý výsměch do tváře občanů kteří se ještě snaží třídit. K tomu už nemám dalších slov.


Jde to na třídící linku, i když míchat to dohromady je špatně. Dá to samozřejmě víc práce při roztřídění.
Citovat
0 #5 Kunc 2015-11-18 15:26
Tak jsem byl dnes okolo jedenácté v Kralupech když zrovna před nádražím vyváželi ty slavné kontejnery na tříděný odpad. Zase to samozřejmě naložili dohromady na jedno otevřené auto plasty a papír pěkně pohromadě. A pěkně pod dohledem policejní kamery. To už je sprostý výsměch do tváře občanů kteří se ještě snaží třídit. K tomu už nemám dalších slov.
Citovat
+2 #4 Kunc 2015-11-10 21:30
Třídění odpadu je určitě správná cesta tedy pokud je vytříděný odpad použit v souladu s původní představou. Horší je to když popeláři vytříděný odpad sesypou do jednoho auta jak jsem toho byl svědkem před časem u hasičárny. Takže to zase naráží na klasickou otázku kam s ním. Zajímal se někdy někdo kam se vlastně vytříděný odpad skutečně vozí?
Citovat
-1 #3 Jiri 2015-11-09 12:41
Domnívám se, že třídění odpadu je správná cesta a pokud např. 4-členná rodina třídí odpad na papír, plast, konzervy, sklo + bioodpad, tak nemá šanci za týden naplnit jednu černou 120l popelnici. Tedy jestli zrovna nemá malé dítě, kde 80% odpadu tvoří pleny.
Citovat
+4 #2 Kunc 2015-11-08 22:23
Zatím žádný nápad od ekologů nebyl inteligentní. Doufám že z toho nebude vzbouření na vsi.
Citovat
+7 #1 Lenka 2015-11-08 12:57
Tento nápad co navrhuje pani Filipová se mi zdá jako pěkná hovadina.V dnešní době, kdy by si každý pro korunu nechal vrtat koleno, jen aby ušetřil? tak by odpady skončily podél silnic a vznikaly by opět ve velkém černé skládky, jen aby lidé měli prázdné popelnice a tím pádem dvě,tři stovky doma. Tak jen do toho
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.